Nakup in prodaja vrednostnih papirjev sta mogoča samo preko pooblaščenih borznih posrednikov, ki so zaposleni pri borznih članih (borznoposredniških hišah in bankah). Borzni posredniki lahko za vas začnejo trgovati na borzi šele po podpisu Pogodbe o borznem posredovanju. Uredijo vam celoten postopek nakupa ali prodaje domačih ali tujih vrednostnih papirjev, vključno s storitvami skrbništva pri trgovanju na tujih trgih.
Fizične osebe za podpis pogodbe o borznem posredovanju potrebujejo:
- veljavni osebni dokument,
- davčno številko in
- številko bančnega računa.
Pravne osebe potrebujejo:
- izpis iz sodnega ali drugega javnega registra, ki ni starejši od 3 mesecev (original ali overjen izvod),
- davčno oziroma ID številko pravne osebe,
- transakcijski račun pravne osebe,
- osebni dokument in davčno številko zakonitega zastopnika družbe ter
- dokazila o dejanskem imetniku pravne osebe.
Po podpisu pogodbe o borznem posredovanju lahko borznemu posredniku oddate naročila za nakupe ali prodaje vrednostnih papirjev. Posredniki v primeru nakupnega naročila praviloma zahtevajo 100 % predujem za nakup vrednostnih papirjev in za kritje z nakupom povezanih stroškov.

Kako poteka trgovanje?
Trgovanje na Ljubljanski borzi poteka vsak delovni dan od 9.30 do 13.00. Termin trgovanja na tujih trgih je odvisen od lokacije borze. Po izvršitvi nakupa ali prodaje prejmete obračun, kjer so navedeni vsi podatki o izvedeni transakciji (nakup ali prodaja, vrsta vrednostnega papirja, cena, provizija). V primeru prodaje vrednostnih papirjev na Ljubljanski borzi denar dobite na svoj osebni ali poslovni račun v dveh delovnih dneh. V primeru prodaje vrednostnih papirjev na tujih borzah pa denar ostane na vašem trgovalnem pri borznoposredniški hiši.
Bi radi le prodali vrednostni papir iz naslova certifikatov?
Če vas zanima le enkratna prodaja vrednostnih papirjev, ne pa tudi nadaljnje investiranje v vrednostne papirje, je dovolj, da se osebno oglasite v eni izmed poslovalnic izbrane borznoposredniške hiše, kjer boste izpolnili naročilo za prodajo delnic, v nekaj delovnih dnevih po prodaji delnic vam bodo nakazali denar na vaš transakcijski račun. S seboj prinesite potrdilo o lastništvu delnic (izpisek iz KDD), veljavno osebno izkaznico ali potni list (original in fotokopijo), davčno številko in številko bančnega računa. V primeru prodaje delnic za mladoletno osebo, mlajšo od 15 let, potrebujete tudi soglasje centra za socialno delo in izpisek iz rojstne matične knjige.
Ste vrednostne papirje podedovali?
Pri preknjižbi vrednostnih papirjev z računa zapustnika na račun dediča oziroma dedičev morate Klirinško depotni družbi (KDD) posredovati naslednje dokumente in podatke:
- originalni in pravnomočni sklep o dedovanju (z žigom sodišča o pravnomočnosti) ali notarsko overjeno kopijo;
- izpolnjeno vlogo za preknjižbo vrednostnih papirjev na obrazcu za izvedbo postopka dedovanja;
- v primeru nedeljivosti dedovanih vrednostnih papirjev s številom dedičev je treba priložiti izjavo dediča (dedičev) o odpovedi presežnega nedeljivega števila vrednostnih papirjev v korist drugega dediča.
Ob pomanjkljivih identifikacijskih podatkih, navedenih v sklepu o dedovanju, lahko KDD zahteva tudi naslednje dokumente:
- fotokopijo izpisa iz matične knjige umrlih in
- fotokopijo osebnega dokumenta dediča/ev.
Ko KDD prejme popolno zahtevo, ki jo pošljete na naslov KDD (Tivolska cesta 48, Ljubljana) ali oddate osebno na vložišču KDD v času uradnih ur, pošlje dedičem račun s položnico za plačilo stroškov preknjižbe po veljavnem ceniku. Po prejemu plačila KDD opravi preknjižbo z računa zapustnika na račun dediča oziroma dedičev. O opravljeni preknjižbi KDD dediče pisno obvesti. Pisno obvestilo velja kot dokazilo o lastništvu.

Obdavčitev donosa
Dohodek iz kapitala fizičnih oseb predstavljajo obresti, dividende in dobiček iz kapitala, od katerih se izračuna in plača dohodnina po stopnji 20 % od davčne osnove in se šteje kot dokončen davek. Dohodnina se pri obrestih iz naslova lastništva dolžniških vrednostnih papirjev izračuna in plača od davčne osnove v letu 2007 po 15 % stopnji, v naslednjih letih pa po 20 % stopnji.
Pri dividendah in dobičku iz kapitala je stopnja davka 20 %, pri čemer se stopnja obdavčitve pri dobičku iz kapitala znižuje vsakih 5 let imetništva kapitala in znaša po dopolnjenih:
- petih letih imetništva kapitala: 15 %,
- desetih letih imetništva kapitala: 10 %,
- petnajstih letih imetništva kapitala: 5 %,
- dvajsetih letih imetništva kapitala: 0 %.
Sestavni del obdavčljivih prihodkov zavezancev za plačilo davka od dohodkov pravnih oseb so obresti in dobiček iz kapitala. Davek od dohodka pravnih oseb se plačuje po stopnji 23 % od davčne osnove za leto 2007, 22 % od davčne osnove za leto 2008 in 21 % od davčne osnove za leto 2009. Od leta 2010 dalje se davek plačuje po stopnji 20 %. Na obdavčitev poslovanja z vrednostnimi papirji vpliva domača zakonodaja, predvsem zakon o dohodnini in zakon o davku od dohodkov pravnih oseb ter davčna zakonodaja tujih držav, ki velja za trge vrednostnih papirjev, na katerih investitor posluje in sporazumi o preprečevanju dvojnega obdavčevanja, ki jih je Republika Slovenija podpisala z drugimi državami.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV