
V analitični družbi GaveKal iz Hongkonga so prepričani, da je sicer zlato jalovo zavarovanje proti inflaciji, toda razumljiva naložba v času finančnih zlomov. Rast cene zlata se v zadnjem času vse bolj povezuje z vse glasnejšimi špekulacijami o tako imenovanem drugem valu, ki naj bi ga svetovnemu gospodarstvu zadala finančna kriza. Tako je strah pred nepredvidljivim razpletom več kot očitno glavno gonilo rasti cen zlata, kar pojasni dejstvo, da se, medtem ko se cena zlata povečuje, cene drugih inflacijskih indikatorjev, kot je to na primer nafta, vztrajno znižujejo. Iz tega lahko sklepamo, da zlato pri zavarovanju pred inflacijo ne igra več take vloge, kot je bilo to zanj značilno v preteklosti. Čeprav se v zadnjem času pojavlja veliko povpraševanje po zlatu s strani različnih finančnih subjektov, pa so v analitični družbi GaveKal iz Hongkonga mnenja, da Kitajska in druge države, ki imajo svoje astronomsko velike devizne rezerve v ameriških dolarjih, še dolgo ne bodo dopustile, da bi vrednost dolarja dolgoročno padala. Večji padec glavne svetovne valute bi namreč zagotovo pomenil strmo rast zlata, saj bi za investitorje po vsem svetu to pomenilo edino preostalo zatočišče pred morebitnim poslabšanjem svetovne gospodarske slike.
Kot rečeno, je gibanje cene zlata torej v močni obratni povezavi z gibanjem vrednosti ameriške valute. Ker pa merimo svoje premoženje v evrih, se donosnost merjena v dolarjih izniči, potem ko dolarje pretvorimo v evre. Zato je priporočljivo, da vrednost zlata spremljamo v evrih.
Zlato je imelo v svoji tisočletni zgodovini različne vroče zgodbe, ki se jih je pogosto ovrednotilo kot potencial. Tako je bil sprva zaščitnik pred inflacijo, drugič je nudil varno pribežališče pred orkanom finančne krize, spet tretjič pa je imel surovinski potencial, katerega cene se gibljejo vzporedno kot nikelj, cink ali katera koli druga kovina. Prav tako pa je dobro vedeti, da zlato nima dividend in ne ustvarja dodane vrednosti na dolgi rok (tako kot je to značilno pri delnicah različnih podjetij), za razliko od nafte pa gre za gmoto zlata, ki je fizično še vedno prisotna in ne izgine, se ga ne porabi, cena pa tako niha glede na finančne okoliščine.
Popularnost naložb v zlato je po svetu različno prisotna. Tako so na primer Nemci, ki so v letu 2008 kupili kar 59 ton te žlahtne kovine, na osrednji železniški postaji v Frankfurtu postavili kar avtomat za prodajo ploščic zlata. Kljub povečanemu povpraševanju po zlatu pa je izkop te žlahtne sijoče kovine v upadu zaradi različnih ovir, kot je dolga doba za nastanek delujočega rudnika, geopolitične ovire, kapitalske prepreke, prometne ter infrastrukturne težave itd. Slabost fizičnega nakupa zlata v večjih količinah pa se kaže v skladiščenju ali možnosti kraje.
Nakup in prodaja zlata v Sloveniji
V Sloveniji fizični nakup ali prodajo zlata opravite pri treh največjih tovrstnih ponudnikih, to so Moro&Kunst, Elementum ter Zlatarna Celje. Vsi imajo dobro razvejano mrežo prodajnih svetovalcev, tako da je dostopnost za nakup ali prodajo zelo velika. Odločitev o tem, kakšno zlato izbrati, pa je odvisna predvsem od tega, kaj vsak posameznik želi storiti z naložbo. Atraktivnost nakupa zlata se povečuje z dejstvom, da se pri nakupu ne zaračuna davek na dodano vrednost. Prav tako je ob morebitnem realiziranem dobičku vsak oproščen tudi do 20-odstotnega davka na kapitalski dobiček.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV