Vsekakor se je s trgovanjem na finančnih trgih mogoče preživljati, vendar je potrebna disciplina, trdo delo, osredotočenost in dovolj velik kapital. Osebo, ki se preživlja s trgovanjem, lahko primerjamo s športnikom, ki mora konstanto vlagati ogromne napore v razvoj svoje kariere, da bi na koncu lahko več let zapored nastopil na olimpijskih igrah. Ni lahko, ne gre čez noč, vendar je mogoče.

Na Potezi pripravljamo edinstveno tekmovanje v trgovanju z virtualnimi sredstvi, v okviru katerega bo prvouvrščeni prejel posebno trgovalno postajo s tremi širokozaslonskimi monitorji ter resničnih 5.000,00 EUR v upravljanje na TradePort računu! |
Trgovanje ni investiranje
Preden podrobneje predstavim, kakšne so posebnosti poklicnega trgovanja, moram najprej potegniti jasno ločnico med trgovanjem in investiranjem. Za investiranje uporabljamo strategijo kupi in drži ter smo osredotočeni na daljši časovni horizont. Medtem ko smo pri trgovanju bolj kratkoročno usmerjeni ter kupujemo ali prodajamo finančne instrumente z jasno opredeljenimi kratkoročnimi cilji. Horizont držanja je pri tem le nekaj dni, včasih tudi le nekaj minut.
Druga ločnica, ki jo moram potegniti, je razlika med poklicnim trgovanjem in trgovanjem kot upravljanjem lastnega premoženja. Prvo pomeni trgovanje z manjšimi sredstvi z namenom ustvarjanja prihodka za preživetje, drugo pomeni trgovanje z večjimi sredstvi z namenom večanja svojega premoženja. Na prvo žogo bi morda mislili, da drugi pristop terja veliko bolj stroga pravila, saj gre za osebno premoženje. Vendar pa moramo biti z vidika trgovanja in trgovalnih pravil pri prvem pristopu veliko bolj konzervativni. Razlog je, da smo finančno odvisni od ustvarjenih donosov, saj gre za prihodek, s katerim se preživlja.

Poklicno trgovanje zahteva stroga pravila
Zaradi pritiska ustvarjanja konstantnih prihodkov poklicno trgovanje zahteva zelo stroga pravila. Velikokrat si pravila napišemo kar na list papirja, ki ga prilepimo zraven računalnika. Vendar nato pride tisti težji del: držati se pravil, ki smo si jih postavili.
Prvo pravilo pri poklicnem trgovanju je, da nikoli ne tvegamo svojega celotnega trgovalnega kapitala. Navadno začnemo z 20 odstotki kapitala, ki smo ga namenili za poklicno trgovanje, in ostalih 80 odstotkov ohranimo kot zlato rezervo, ki jo bomo koristili bodisi za refundiranje računa ali pokrivanje življenjskih stroškov v primeru neuspešnega obdobja. Zlata rezerva mora biti nujno na ločenem bančnem računu, saj nas to prisili, da pri trgovanju tvegamo le začetni vložek. Poklicno trgovanje torej terja večje kapitalsko zaledje, kot je višina sredstev na trgovalnem računu.
Drugo pomembno pravilo je postavitev maksimalnih dovoljenih dnevnih in tedenskih izgub (angl. draw-down). Dnevne maksimalne izgube večinoma znašajo do 2,5 odstotka vrednosti trgovalnega računa in tedenske do 5 odstotkov trgovalne vrednosti računa. V primeru, da katero izmed omejitev dosežete, morate prenehati trgovati. Tako se dejansko kaznujete za slabo sprejemanje odločitev ter hkrati zaščitite svoj kapital. V prihodnjem dnevu ali tednu boste tako veliko bolj pazljivi pri sprejemanju trgovalnih odločitev. Zaščita trgovalnega kapitala je glavni cilj vsakega poklicnega trgovca s finančnimi instrumenti, saj le-ta predstavlja njegovo orodje za opravljanje poklica. Tako kot je poklicni taksist odvisen od svojega avtomobila, tako je poklicni trgovec odvisen od svojega kapitala. Brez njega ne more delati in ustvarjati prihodkov za svoje preživetje.
Tretje pravilo poklicnega trgovca je dvigovanje mesečnih ali tedenskih dobičkov. Dobički predstavljajo plačo in nihče med nami ni pripravljen svoje plače izpostavljati nadaljnjemu tveganju. Hkrati dobički omogočajo tudi večanje zlate rezerve. Pri poklicnem trgovanju boste zelo redko videli, da bi trgovec konstantno večal svoj kapital tako, da bi zadrževal dobičke na računu. Navadno se za povečanje kapitala odločimo le, če daljše obdobje dosegamo konstantne dobičke in pri tem izpolnimo predhodno postavljene cilje. Primer cilja: ko seštevek vseh doseženih dobičkov doseže vsoto enako začetnemu kapitalu, lahko povečamo začetni kapital za 50 odstotkov. To imenujemo napredovanje na višjo pozicijo, kot bi se zgodilo tudi v primeru dobro opravljenega dela v običajni službi.
Trgovalni izziv TradePort-a
Opozorilo: Trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti ni primerno za povprečno neprofesionalno stranko in lahko povzroči precejšnje izgube.