Srbski dinar je v letošnjem letu dosegel drugo največjo rast v Evropi, ker vlagatelji pričakujejo, da bo Srbija sposobna privabiti več tujega kapitala in investicij, kar bi nadomestilo izgube, ki jih je Srbija utrpela z zakasnitvijo pristopnih pogovorov k Evropski uniji. Srbski dinar se je letos podražil za okoli poltretji odstotek, več kot katerakoli druga evropska valuta, razen moldavskega leja.
Srbski dinar je letos poletel tudi na krilih evrske dolžniške krize, ki je močno pretresla skupno evropsko valuto, kjer pa se vseeno mogoče že svetlika na koncu predora, ker se je večina evropskih voditeljev, razen britanskega premiera Davida Camerona, uspela dogovoriti o skupnem reševanju krize z večjo fiskalno povezanostjo oziroma nekakšnim fiskalnim paktom.
Zaradi negotovosti evra in optimizma vlagateljev, da bo Srbija sposobna privabiti več tujega kapitala in investicij ter si s tem zagotovila stabilno gospodarsko rast, se je srbska valuta letos povzpela za okoli 2,7 odstotka, kar je druga največja rast valut v evroobmočju. Srbski dinar je 2. decembra letos poskočil celo za 0,8 odstotka, ko je francoska banka Societe Generale sporočila, da bo povečala svojo posojilno dejavnost v nekdanjih jugoslovanskih državah.
Na gibanje vrednosti srbskega denarja bodo še naprej vplivali tudi srbski pristopni pogovori k Evropski uniji, ki so se sicer zakasnili. Pomočnik nemškega zunanjega ministra je nedavno dejal, da je pred Srbijo še veliko resnih ovir, še posebno po 30. novembru, ko so Kosovski Srbi ranili dva pripadnika avstrijskih in nemških mirovnikov. 'Mislim, da nihče danes ne kupuje Srbije na podlagi srbske pristopne zgodbe k Evropski uniji,' je pred nekaj dnevi za Bloomberg dejal Timothy Ash, vodja trgov v razvoju pri Royal Bank of Scotland v Londonu. 'Mislim, da vlagatelji ne bodo posebej zaskrbljeni zaradi zadnjih dogodkov.'
Bi lahko zaradi močnejše domače valute utrpeli izgube srbski izvozniki? Dejan Šoškić, guverner srbske centralne banke Narodna banka Srbije zatrjuje, da je dinar v zadnjih šestih mesecih najstabilnejša valuta v regiji. 'Dinar je od polovice leta sicer oslabil za pol odstotka, kar je veliko manj glede na druge valute v obtoku, kot so madžarska, poljska, turška, češka, romunska in hrvaška,' je še povedal in nadaljeval: 'Dinar je tako kot ostale valute v obtoku novembra oslabel v primerjavi z oktobrom za dva odstotka.'
Poglejmo, Dinar je bil letos v primerjavi z evrom najmočnejši konec maja, ko je bilo treba za en evro odšteti le dobrih 96 dinarjev. Nato je julija proti evru močno padel in skoraj trčil ob nivo pri 105 dinarjih za evro, ob veliki volatilnosti se je decembra ponovno okrepil in se trenutno nahaja tik nad 100 dinarji za evro. Danes je srednji tečaj dinarja znašal 101,0572 dinarja za evro.
Guverner srbske centralne banke Šoškić je še dodal, da v prvem trimesečju leta 2012 pričakujejo močan padec inflacije in njeno vračanje med predvidene meje. 'Inflacija bo verjetno ostala na nizkem nivoju, v največji meri zaradi nizkega agregatnega povpraševanja, pričakovanega padca inflacije in stabilnih cen hrane.' Zaradi popuščanja inflacijskih pritiskov je srbska centralna banka od junija zniževala ključno obrestno mero za skupno 275 bazičnih točk na trenutnih 9,75 odstotka.
Ne pozabite nas spremljati na Facebooku!
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV