Pričakovanja strokovnjakov so bila, da bo delnica največjega družbenega omrežja v prvih dneh po prihodu na borzo dosegla vrednost okoli 45 dolarjev za delnico. A že prvi sklenjeni posli so pokazali, da zanimanja po tej ceni praktično ni. Trgovanje se je začelo pri ceni 42 dolarjev za delnico, nato pa je cena le še padala. Ustalila se je pri izhodiščni ceni 38 dolarjev za delnico, po kolikor so delnice lahko kupili investitorji v IPO. A vedno bolj glasne so govorice, da se delnicam Facebooka ne piše nič dobrega in da je le še vprašanje časa, preden bo njihova vrednost padla. Razlogi za to naj bi bili, po pisanju portala finance yahoo, naslednji:

1. Morgan Stanley
Morgan Stanley je banka, ki jo je Facebook izbral za finančnega partnerja ob prihodu na borzo. Vloga takega partnerja je, da za podjetje zmanjša tveganje in kot kaže, se morajo pri Morgan Stanleyju kar precej truditi, da vrednost delnice ne pade pod 38. Vse več je namreč znakov, da prav banka kupuje delnice po tej ceni in tako preprečuje nadaljnje padanje. Koliko časa še lahko to počnejo oziroma koliko denarja imajo za to na voljo, se ne ve, a glede na količino delnic, ki je na trgu, na finance yahoo pričakujejo, da bo do padca vrednosti prišlo kaj kmalu.
2. Vrednotenje
Kot kaže, je bilo povečanje vrednosti, za katerega se je podjetje odločilo le teden dni pred prihodom na borzo, napačna poteza. Resda so tako uspeli zbrati kar 16 milijard gotovine, a ob tem je večina strokovnjakov in analitikov začela opozarjati, da se je rast Facebookovih prihodkov v prvem četrtletju tega leta močno zmanjšala in da je podjetje, glede na poslovne rezultate, precenjeno.
3. Rast
Facebook ima trenutno 900 milijonov uporabnikov oziroma skoraj sedmino svetovnega prebivalstva. Kam bi torej še lahko rasel? Večino prihodkov podjetje ustvari z oglaševanjem. In le nekaj dni pred prihodom na borzo je odjeknila vest, da so izgubili enega največjih oglaševalcev proizvajalca avtomobilov GM, ki je ob tem izdal še obvestilo za javnost, v katerem so zapisali, da oglaševanje na tem družbenem omrežju enostavno ne daje nobenih rezultatov.
4. Zgodovina
Svetovne borze so se enkrat že sesule zaradi tako imenovanega .com balona, ko so investitorji vlagali nore vsote denarja v spletna podjetja, ki pa z dobički in poslovanjem niso uspela upravičiti velikih pričakovanj. Ob prvih izdajah delnic družbenih omrežij so vlagatelji zato kanček bolj previdni. Tudi gibanja delnic LinkedIna in Groupona so pokazala velika nihanja. Poleg vsega na borznih trgih vlada velika previdnost zaradi finančnih težav Evrope.
Ko smo v petek spremljali prihod najbolj priljubljenega družbenega omrežja na borzo in poslušali razpredanja strokovnjakov, med njimi ni bilo niti enega, ki bi kupil delnico za 38 dolarjev in kot kaže, bomo morali na realno vrednost podjetja še malce počakati. Po vsej verjetnosti tja do objave poslovnih rezultatov za drugo četrtletje, ko se bo videlo, ali je bil padec rasti prihodkov v prvem četrtletju le manjši zastoj ali gre za nastajajoči trend.
Komentarji (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV