
Negativnemu trendu v ZDA so sledili Azijski trgi, vsi indeksi so upadli. Japonski Nikkei je izgubil 3,93 odstotka, hongkonški Hang Seng 3,81 odstotka, korejski KOSPI pa 1,83 odstotka. Delnice podjetja Lenovo, četrtega največjega proizvajalca osebnih računalnikov na svetu, so upadle za 20 odstotkov. Podjetje je napovedalo, da bo odpustilo 2500 delavcev in znižalo napoved prodaje. Dobiček podjetja je v prvih treh četrtletjih leta 2008 upadel za 78 odstotkov.

Na padce pa niso bili imuni niti evropski trgi. Nemški DAX je izgubil 1,7 odstotka, britanski FTSE 1,74 odstotka, avstrijski ATX pa 2,35 odstotka. Na udaru so bile delnice podjetij iz vseh gospodarskih panog. Siemens je izgubil 3,8 odstotka, proizvajalec avtomobilov Daimler je upadel za 1,8 odstotka, naftno podjetje OMV je cenejše za 3,17 odstotka, Deutsche Telekom pa za 1,1 odstotka. Ob 13. uri je centralna banka Velike Britanije – Bank of England – znižala ključno obrestno mero iz 2 odstotka na 1,5 odstotka. Trenutna obrestna mera, ki naj bi spodbudila britansko gospodarstvo, je najnižja v vsej zgodovini obstoja centralne banke. Nizka obrestna mera, po kateri si banke pri centralni banki izposojajo denar, sama po sebi ne more spodbuditi gospodarstva. Vse glasnejše so govorice o nezaupanju v bančnem sistemu. Tako banke, da bi se izognile tveganju, izposojenega denarja ne posojajo naprej drugim bankam in podjetjem, marveč ga zadržujejo zase oziroma ga v nekaterih primerih celo posojajo nazaj centralni banki. LIBOR za GBP, obrestna mera, po kateri si banke med seboj izposojajo denar, trenutno znaša 2,5 odstotka, kar je mnogo več od obrestne mere centralne banke. Razlika med obema obrestnima merama (tako imenovan spread) je zgodovinsko gledano precej visok, kar kaže na nezaupanje v bančnem sistemu.
Gospodarsko zaupanje v evroobmočju je upadlo na najnižji nivo v zadnjih 24 letih, kot posledica rasti brezposelnosti v Nemčiji. Podatek kaže na dejstvo, da recesiji še ni videti konca. Bruto domači proizvod držav v evroobmočju je v zadnjem trimesečju lanskega leta po napovedih Financial Timesa upadel za 1 odstotek.
Negativnemu trendu na svetovnih trgih je uspešno kljuboval indeks SBI 20, ki je danes pridobil 1,4 odstotka. Delnica Krke, ki je bila najprometnejša, je zrasla za 2,49 odstotka na 50,95 evra. Največjo rast v prvi kotaciji so zabeležile delnice Mercatorja, ki so dražje za 4,54 odstotka. Negativno so se gibale delnice Telekoma Slovenije, ki so izgubile 0,25 odstotka vrednosti.
Delnice na Zagrebški borzi so se pocenile. Indeks Crobex je upadel za 0,89 odstotka na 1.763,6 točk, najprometnejše pa so bile delnice Hrvatskih telekomunikacij. Slednje so pridobile 0,87 odstotka. Ladjarsko podjetje Atlantska plovidba je izgubilo 2 odstotka vrednosti, posli z delnico so se sklepali med 720 in 751 kunami. Delnice naftnega podjetja INA so upadle za 2,37 odstotka. V rdečem je končal tudi Beograjski Belex, ki je upadel za 1,4 odstotka. Največ prometa so posredniki sklenili z delnicami Energoprojekt holding, Sojo proteinom in AIK banko, katere delnice so upadle za 8,44 odstotka, na 2.006 dinarjev.
Pripravil:
Peter Krivc, peter.krivc@abanka.si
Abanka Vipa d.d.
Prispevek izraža trenutno stališče avtorja in ne nujno tudi družbe, v kateri je zaposlen. Avtor je zaposlen kot upravitelj premoženja v Abanki Vipi d.d., Slovenska 58, 1517 Ljubljana. Prispevek ne predstavlja priporočila za nakup ali prodajo finančnih instrumentov. Dodatne informacije v zvezi z nasprotji interesov in politika obvladovanja nasprotij interesov, ki opisuje ukrepe Abanke za preprečevanje nasprotji interesov, se nahajajo na neposredni spletni povezavi http://www.abanka.si/sys/cmspage.aspx?MapaId=236.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV