Investitorji aktivisti so bogataši, ki delnice podjetih kupujejo zato, da bi lahko nato vplivali na njihovo poslovanje. A vplivati želijo na naslednji način: končati želijo kakršno koli delovanje, ki se jim ne zdi pravilno, ki se jim ne zdi družbeno koristno. In kot piše časopis The New York Times, se eden izmed takšnih investitorjev v ZDA sestankov z vodstvi podjetij, ki jih namerava prevzeti, udeleži s skodelico, na kateri ima fotografije direktorjev, ki jim je s svojim investiranjem že spodkopal položaj. Ta taktika naj bi bila zelo učinkovita. Vsi mu v hipu posvetijo vso pozornost in ga pričnejo res poslušati. Začnejo se ga namreč bati.
Investitorji aktivisti v podjetjih, v katerih bi radi spremenili način poslovanja, zavzamejo čim večji delež. To jim omogoči, da lahko zahtevajo, da se spremenijo poslovne prakse, s katerimi se ne strinjajo. Gre za zelo zanimiv način aktivizma, ki lahko hitro prinese izjemne rezultate, prvič pa se je pojavil v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. V času, ko si tudi vodstva podjetij, ki poslujejo slabo, izplačujejo ogromne nagrade, v imenu podjetij pa so si v bankah izposodili vsote, ki jih ne morejo vrniti in jih zato vračajo davkoplačevalci, pa postajajo investitorji aktivisti tudi čedalje bolj priljubljeni. Pravi Robin Hoodi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV