Vlaganje v različne vrednostne papirje je bilo v Sloveniji tik pred krizo na vrhuncu, po tem, ko se je lepo število vlagateljev opeklo, pa je dandanes, ko večina Slovencev premišlja o tem kako preživeti iz meseca v mesec, skorajda tabu tema.
A tudi če na vašem računu ni velikih vsot denarja, se včasih vlaganje v delnice lahko hitro obrestuje. Na razvitih trgih je med tistimi, ki nimajo dovolj sredstev, da bi kupovali dokaj varne delnice 'Blue chip' podjetij, precej razširjeno vlaganje v delnice, katerih vena je izredno nizka, manj kot 3 evre za delnico.
V večini primerov gre za mlada, majhna podjetja, ki želijo z izdajo delnic zbrati denar za nadaljni razvoj, ali pa za podjetja, ki se borijo za preživetje. Če se sprašujete zakaj bi vlagali denar v taka podjetja, vam tu ponujamo nekaj razlogov:
1. Z relativno nizkim vložkom lahko kupite veliko količino delnic. Svoje vlaganje tudi lažje razpršite na več različnih podjetij.
2. Če je ena delnica podjetja vredna 10 centov, lahko za 500 evrov lahko kupite kar 5.000 delnic podjetja. In če se vrednost delnice dvigne na en evro? Kar lep zaslužek mar ne? (A poudarek je še vedno na 'če').
3. Za poceni delnice je značilno, da njihove vrednosti lahko spreminjajo izredno hitro. Ni presenetljivega ni, če se njihove vrednosti v enem dnevu podvojijo ali celo potrojijo. Tako lahko zaslužite ogromno denarja v zelo kratkem času.
Seveda se je potrebno tzrgovanja s takimi delnicami lotiti s še več previdnosti, saj so pogosto informacije o podjetjih skope, vlaganja pa nosijo večjo stopnjo tveganja. A zaradi manjših vrednosti, so običajno tudi morebitne izgube manjše.
Zanimivo je, da tovrstne 'poceni' delnice najdemo tudi v prvi kotaciji Ljubljanske borze, kjer najbi se nahajale najbolj emninentne slovenske delnice. Tako je ena delnica Intereurope vredna le 0,522 evra, delnica Nove KBM 0,75 evra in Gorenja le 4,2 evra.
Če bi pogledali na globalni trg je za ponazoritev tega o čemer pišemo zagtovo zanimiva delnica Nokie, ki je trenutno vredna 3,5 evra. Vlagatelj, ki je lanskega julija, ko je bila vrednost delnice 1,69 dolarja, vložil 1.000 dolarjev v Nokio, ima danes malček več kot 2050 dolarjev, vlagatelj, ki je enako vsoto vložil v veliko bolj čislani Apple (ker je vrednost delnic tega podjetja tako visoka je vložek v višini 1.000 dolarjev skorajda nemogoč), pa ima danes le še 769 dolarjev.
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV