Mnogo vlagateljev, ki trgujejo z delnicami na podlagi poslovnih uspehov in načrtov podjetij, ne pozna oziroma ne uporablja Fibonaccijevega zaporedja pri svojem trgovanju. Fibonaccijeva tehnična analiza je bolj razširjena med aktivnimi vlagatelji oziroma dnevnimi trgovalci, ki sklepajo posle dnevno na podlagi tehnične analize. Fibonaccijevo zaporedje se namreč uporablja kot eno izmed orodij tehnične analize, s katerim lahko lažje napovemo prihodnje gibanje tečajev. Z njim sicer ne boste obogateli, njegovo razumevanje pa vam lahko pomaga pri dnevnem trgovanju in k boljšemu izkupičku na finančnih trgih.
Veliko dnevnih trgovalcev prisega na trgovanje s pomočjo Fibonaccijevega zaporedja, ker naj bi bil eden izmed bolj zanesljivih modelov tehnične analize. S pomočjo tega modela, ki temelji na opažanjih iz narave, lahko trgovalci lažje predvidijo podporne in odporne nivoje – horizontalne črte, kjer se predvideva obrat gibanja tečaja navzgor ali navzdol.
Fibonaccijeva tehnična analiza namreč temelji na ključnih številkah, ki jih je ugotovil matematik Leonardo Fibonacci v 13. stoletju. Fibonaccijev model oziroma popravek temelji na dveh ekstremnih točkah, ki določata vrh in dno v grafu, pri čemer se navpična razdalja razmeji na Fibonaccijeva števila 23,6 odstotka, 38,2 odstotka, 50 odstotkov, 61,8 odstotka in 100 odstotkov. Pri teh številih vlagatelji narišejo horizontalne črte, ki se uporabijo za določanje morebitnih podpornih in odpornih nivojev.
Fibonaccijevo zaporedje števil je namreč: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144 ... Vsako število v Fibonaccijevem zaporedju je namreč seštevek prejšnjih dveh števil in gre v neskončnost: 0+1=1, 1+1=2, 1+2=3, 2+3=5 ... Posebna značilnost tega zaporedja pa je, da je vsako število približno 1,618-krat večje od prejšnjega števila, zato velja število 0,618 oziroma 61,8 odstotka za zlato število Fibonaccijeve tehnične analize.
►Število 23,6 odstotka dobimo z deljenjem števila s številko, ki je tri mesta v desno: 34/144 = 0,236
►Število 38,2 odstotka dobimo z deljenjem števila s številko, ki je dve mesti v desno: 34/89 = 0,382
►Število 61,8 odstotka dobimo z deljenjem števila s številko, ki je eno mesto v desno: 34/55 = 0,618
Poleg teh števil pa veliko aktivnih trgovalcev, ki uporabljajo Fibonaccijevo zaporedje, prisega še na nivoja pri 50 odstotkih in 78,6 odstotka. Fibonaccijeva števila igrajo pomembno vlogo na kapitalskih trgih, saj velja, da se bo smer prvotnega trenda verjetno nadaljevala, ko bo prišlo do popravka tečajev na enega izmed Fibonaccijevih nivojev.
Fibonaccijevo zaporedje

Kako lahko uporabljate Fibonaccijev popravek pri dnevnem trgovanju? Poglejte graf tečaja, ki vas zanima in določite najnižjo (dno) in najvišjo točko (vrh) na grafu. Razdaljo med vrhom pri vrednosti 1 in dnom pri vrednosti 0 razdelite na Fibonaccijeva nivoje pri 23,6 odstotka, 38,2 odstotka, 50 odstotkih, 61,8 odstotka in 100 odstotkih. Na teh nivojih narišite horizontalne črte, ki vam bodo služile za napovedovanje podpornih in odpornih ravni. Večina trgovalnih platform ponuja prikaz Fibonaccijevega modela na grafikonu avtomatično, tako da vam ne bo treba izgubljati časa z računanjem in risanjem nivojev.
Če verjamete, da se bo na primer valuta še naprej krepila (pozitiven trend), bodite pozorni na Fibonaccijeve podporne/odporne nivoje. Pri močnem trendu navzgor bosta verjetno, pri manjšem popravku navzdol, obdržala podporna nivoja pri 23,6 odstotka in 38,2 odstotka. Če pa bo tečaj prebil navzdol podporno raven pri 50 odstotkih in 61,8 odstotka, pa se verjetno obeta obrat trenda. Če tečaj ne prebije teh dveh podpornih nivojev, se lahko obrne ponovno navzgor, kjer bodite pozorni, če bo uspešno premagal odporni nivo pri 38,2 odstotka in s tem postavil temelje za morebitno nadaljnjo rast. Teh nivojev sicer ne smete nikoli razumeti kot natančnih vrednosti, temveč kot podporna območja.
Leonardo Fibonacci je zaporedje, ki je imenovano po njem, odkril v naravi, kjer je to zaporedje povsod prisotno. Poleg zaporedja je Fibonacci odkril tudi zlati rez, ki ga zasledimo pri velikih umetniških dosežkih človeka v arhitekturi, slikarstvu, kiparstvu ... Fibonaccijevo zaporedje tako najdemo v obliki polževe hišice, razmerju med številom čebel in trotov v panju, v razporeditvi listov rastlin in v številu cvetnih listov. Taka razporeditev vsakemu listu omogoča maksimalen izkoristek prostora in optimalno možnost za fotosintezo, semenom pa, da njihova razporeditev zavzame minimalen prostor, kar lahko opazimo tudi pri spiralasti razporeditvi semen sončnice.
Ali pri trgovanju uporabljate Fibonaccijevo zaporedje? Povejte nam in nas spremljajte na Facebooku!
Komentarji (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV