
Največja težava na trgih je, da kupci, torej Gorenjevi poslovni partnerji, težko pridobijo finančne vire za financiranje obratnega kapitala, zato so pri naročanju previdni in selektivni, pojasnjujejo v velenjskem proizvajalcu bele tehnike, ki sicer sodi med glavne slovenske izvoznike. "Prav tako previdni pa moramo biti v Gorenju, saj si ne želimo povečevati terjatev oziroma tvegati neplačil," so dodali.
Drugi razlog za šibkejše povpraševanje je po navedbah Gorenja v strahu potrošnikov, ki so na podlagi stalnega razpihovanja o nevarnostih globalne krize v medijih in strahu pred izgubo službe posebej previdni pri nakupih trajnejših dobrin. Obenem težko pridobijo potrošniške kredite, ki so pomemben vir sredstev za nakup gospodinjskih aparatov.
Ukrepi za omilitev posledic krize so usmerjeni na vsa področja poslovanja in na vse poslovne procese. Nanašajo se tako na nadaljnji razvoj novih izdelkov, osvajanje novih trgov, iskanje alternativnih cenejših virov, omejevanje investicij le na najnujnejše, obvladovanje obratnega kapitala, obvladovanje stroškov dela skozi dvig produktivnosti in prilagodljivo izrabo delovnega časa ter drastično zmanjševanje vseh vrst stroškov.Pri tem so za STA v Gorenju pojasnili, da odpuščanja ne načrtujejo. Imajo namreč približno dva odstotka fleksibilne delovne sile, ki ji ne bodo podaljšali pogodb o zaposlitvi za določen čas, delavcev, ki bodo šli v pokoj, pa ne bodo nadomestili z novimi zaposlenimi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV