Cekin.si
Gospodarska zbornica Slovenije

Finančni trgi

Vrh slovenskega gospodarstva o krizi

STA, Ž.K.
08. 12. 2008 19.09
0

Na Gospodarski zbornici Slovenije so se danes na posvetu, imenovanem Vrh slovenskega gospodarstva, zbrali predstavniki gospodarstva, posveta pa se je udeležil tudi Borut Pahor.

Slovenski realni sektor je v krizi, ki se bo še poglobila, meni Zdenko Pavček, predsednik GZS, ob tem pa je poudaril, da je za rešitev nujno sodelovanje med socialnimi partnerji, prav tako pa je potrebna pomoč in spodbuda vlade. Gospodarstvo zato vladi predlaga vrsto ukrepov. Po mnenju gospodarstvenikov je treba zagotoviti zaupanje, povečati kreditne aktivnosti in likvidnost gospodarstva, razbremeniti gospodarstvo za ohranitev delovnih mest, oživiti povpraševanje države, uvesti ukrepe za konkurenčnost v 2009 in za podporo tehnološkemu razvoju gospodarstva. Opozorili so tudi na plačno politiko in spremembe na trgu dela ter na nujnost ukrepov s področja okolja in energije.


Premier Pahor je povedal, da bo vlada pripravila paket ukrepov, s katerim bo ciljala na zagotovitev stabilnosti finančnega sistema in izboljšanje položaja realnega sektorja. Za omenjena dva cilja je po njegovih besedah nujna razbremenitev gospodarstva, temeljna usmeritev pa mora biti zdravi del gospodarstva.

Vlada bo pri pripravi ukrepov upoštevala dejstvo, tako pravi Pahor, da je trenutno največji problem likvidnost podjetij. Po sprejetju uredbe o državnih poroštvih bo tako vlada v sredo sprejela predlog uredbe o merilih in pogojih za dajanje posojil.

Vlada bo v sredo imenovala tudi strateški gospodarski svet in se seznanila s pripravo ukrepov, ki jih oblikuje krizna skupina ministrov in bodo predmet razprave na ekonomsko-socialnem svetu sredi oziroma v drugi polovici decembra. Pahor se bo s pripravo ukrepov sicer seznanil že v torek na sestanku s predstavniki krizne skupine ministrov.

Gospodarska zbornica Slovenije
Gospodarska zbornica SlovenijeFOTO: Dare Čekeliš


Pahor je med ukrepi vlade izpostavil dokapitalizacijo SID banke, s katero boo zagotovili dodatna sredstva za povečanje likvidnosti podjetij in povečanje rezervnega sklada slovenskemu podjetništvu. Po njegovih besedah se bo treba čim prej tudi odločiti, ali povečati investicijske olajšave ali začasno znižati prispevke delodajalcev. "Z znižanjem prispevkov delodajalcev lahko vplivamo na boljšo likvidnost podjetij. S tremi odstotnimi točkami nižjimi prispevki bi dosegli takojšen učinek v gospodarstvu v višini okoli 300 milijonov evrov," je prepričan premier.

Pahor je tudi obljubil, da bo vlada skrajšala plačilne roke države na 30 dni in spodbujala investicije v razvojne, tehnološke projekte. Napovedal je tudi investicije v infrastrukturo in paket varčevalnih ukrepov za vse proračunske porabnike. Po Pahorjevih besedah je potrebna tudi aktivna politika zaposlovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861