Cekin.si
Ameriške zastavice

Finančni trgi

Vse šibkejši v boju proti krizi

STA, U.B.
30. 03. 2009 12.42
0

Iz ameriškega finančnega ministrstva poročajo, da je v skladu za boj proti finančni krizi, ki je bil oblikovan še v času prejšnje administracije predsednika Busha, le še 135 milijard dolarjev.

Ta podatek se sicer ne ujema z osnovami matematike. Po besedah finančnega ministra je v kalkulacijo vračunana ocena, koliko denarja se bo kmalu vrnilo od bank, ki so dovolj močne, da za izhod iz recesije ne potrebujejo več državnega kapitala.

700 milijard dolarjev vreden paket ukrepov za izhod iz krize, od česar je polovico porabila Busheva administracija, večinoma za odkupe bančnih deležev, pri čemer pa finančnega ministrstva ni preveč zanimalo, kam gre denar. Od preostalih 350 milijard dolarjev je sedanjo finančno ministrstvo porazdelilo že večino, ostalo naj bi le še 32 milijard dolarjev.

Minuli ponedeljek je ministrstvo objavilo javno-zasebni partnerski načrt za odkupovanje slabih naložb bank v vrednostne papirje na podlagi drugorazrednih hipotekarnih posojil, za katerega bo uvodoma potrebovalo 75 do 100 milijard dolarjev. Finančni minister Geithner ni izključil zelo verjetne možnosti, da bodo morali "spet s klobukom v roki kongresu prositi za več denarja," vendar pa bodo o tem govorili, ko bo čas.

Objava načrta je razveselila Wall Street in administracija si je malce oddahnila. Geithner je dejal, da sicer uspeha ne gre ocenjevati po odzivih enega dne ali enega tedna, čeprav pa je zatrdil, da so v osmih tednih naredili zelo veliko. Med drugim so z načrtom pomoči najemnikom hipotekarnih posojil znižali obrestne mere in to bi naj za povprečno družino na leto pomenilo po 2.000 dolarjev prihranka.

Geithner se je sicer doslej naučil, da največja nevarnost ni pretiravanje z ukrepi, ampak nezadostno ukrepanje. Ugibanja o možnosti hiperinflacije je povsem zavrnil in dejal, da se to v ZDA ne more zgoditi. Naučil se je tudi to, da trg ne bo zmogel sam odpraviti posledic krize in potrebuje pomoč države.

Zadeve pa bi naj bile drugačne, ko bo krize enkrat konec. Geithner je dejal, da si prizadevajo postaviti temelje za trajno rast, ne pa za kratkotrajno obnovo, ki bo vodila v novo krizo. "Želimo trajno okrevanje, kjer se bodo koristi delile širše po celotni ekonomiji," je dejal finančni minister in se ustavil pri primerjavi z 90. leti prejšnjega stoletja.
 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891