Silk Road je bila nelegalna spletna trgovina, preko katere je lahko kdorkoli kupil različna mamila. Ko so njenega ustanovitelja Rossa Ulbrichta pred nekaj tremi tedni aretirali in stran zaprli, je marsikdo ob tem napovedal kolaps plačilne enote Bitcoin, ki je bila edino plačilno sredstvo na omenjeni strani.
Ameriški zvezni agenti so namreč ob aretaciji zasegli kar 26.000 bitcoinov, ki so bili v tistem trenutku vredni 3,6 milijona dolarjev (2,6 milijona dolarjev), panika med uporabniki pa je povzročila padec vrednosti digitalne valute na le 120 dolarjev za en bitcoin (87,69 evra). Najvišja vrednost, ki jo je ta valuta do sedaj zabeležila pa je bila kar 266 dolarjev (195 evrov) za bitcoin.
A kot kaže je bil padec le tisto, kar so čakali vlagatelji, saj zadnjih 14 dni bitcoin le še raste. Tako se počasi zopet bliža rekordnim vrednostim, trenutno pa se nahaja pri vrednosti 193 dolarjev (141 evrov).
Bitcoin se uporablja že vse od leta 2009, njegov avtor pa naj bi bil spletni razvijalec oziroma skupina razvijalcev s psevdonimom Satoshi Nakamoto. Avtorji sistema zagotavljajo, da bo v obtok danih le točno določeno število bitcoinov, s čimer bodo preprečili inflacijo. Valuto bodo v obtok spuščali postopoma, na koncu, leta 2140, naj bi se izdajanje ustavilo pri številki 21 milijonov. V letu 2013 se je vrednost gibala med 40 in kot rečeno celo 266 dolarjev za bitcoin.
Na več kot 1000 različnih spletnih mestih si lahko z bitcoini kupite vse od hrane, oblačil, do športnih rekvizitov, najamete strežnik ali privoščite masažo. Pisali smo že o primeru, ko je neznani poslovnež s to valuto kupil rabljenega porscheja ter o paru, ki na ta način plačal umetno oploditev kot plačilno valuto pa jo uporablja tudi spletna stran Wikileaks.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV