Cekin.si
Zlato je in naj bi še raslo!

Finančni trgi

Zlata tempirana bomba

Uroš Bric
19. 02. 2009 14.09
0

Sijoča rumena kovina se izkazuje za zlato jamo, saj se je v zadnjih štirih tednih cena zlata povečala za približno 20 odstotkov.

Trenutno se cena zlata giblje malo pod tisoč dolarji za unčo, dolgoročne napovedi pa so, kljub visoki kratkoročni rasti cene, vse prej kot pesimistične, saj naj bi po napovedih strokovnjakov cena presegla 1200 dolarjev v letošnjem letu.

Na lovu za vročo zlato naložbo previdnost ni odveč, saj lahko psihologija ljudskih množic žene ceno te rumene surovine preko razumnih meja pod pretvezo varnega pribežališča v času kriznih gospodarskih situacij ter večjih borznih pretresov.

Oddrveti na zlati čoln ali stopiti z njega

Gibanje cene zlata je v močni obratni povezavi z gibanjem vrednosti ameriške valute. Ko vrednost dolarja pada, cena zlata raste in obratno. Velikanski državni proračunski primanjkljaj Amerike in Obamov skoraj 800-milijardni reševalni paket bosta zagotovo imela velik vpliv na prihodnjo vrednost dolarja, saj bo za poplačilo vseh dolgov treba natisniti še več dolarjev, kar pa naj bi dolgoročno ob predpostavki stabiliziranja negotove gospodarske slike privedlo do inflacije. Iz tega sledeč scenarij je bolj ali manj jasen. Vrednost dolarja bo padala, s tem pa naj bi se odprla pot na nove rekordne vrhove zlata.

Z naložbami v zlato je treba biti previden.
Z naložbami v zlato je treba biti previden.FOTO: Reuters

Drastično zvišanje cen zlata pa gre pripisati tudi vse večjemu povpraševanju po surovinah, ki ga merijo z indeksom Baltic Dry. Kljub tej perspektivi pa analitikom glede kratkoročne rasti cene zlata dvom vzbuja morebitna vsesplošna deflacija. Prav zato priporočajo nakup zlata zaradi razpršitve naložbenega tveganja kot neke vrste zavarovanje pred izgubami ostalih naložb v portfelju. Če se zlato v košarici naložb znajde kot nekaj, kar se ne bo gibalo v isto smer kot vse druge v njem zastopane naložbe, potem se z vprašanjem o vstopu oziroma izstopu iz zlatega čolna sploh ni treba ukvarjati.

Zlato kot ščit pred borznimi neurji

Če pogledamo večletna pretekla obdobja, ko so delnice izkazovale največje rasti, lahko hitro ugotovimo, da je cena zlata v tem istem obdobju praviloma padala. Podobno se je dogajalo tudi v obratni situaciji, zaradi česar lahko ugotovimo, da se je zlato dejansko obneslo v vlogi zaščite v času borznih kriz. Na to dejstvo se je pogosto pozabljalo v času borznih evforij, ko je bila glavna vloga zlata zamenjana z vlogo špekulativne naložbe, ki je na plimi vročega denarja privabljala širšo množico investitorjev.

Vrednost zlata naj vas zanima le v evrih.
Vrednost zlata naj vas zanima le v evrih.FOTO: Reuters

Cene zlata kot zrele sočne hruške

Vsakdo, ki obožuje hruške, bi želel pred sabo zagledati in ugrizniti veliko sočno hruško. Problem nastane, če je ta slabega okusa ali celo gnila. Nekaj podobnega se dogaja z ljubitelji te žlahtne kovine, saj želijo v fazi pretiranega navdušenja nad zlatom postati del vroče zgodbe. Razočaranje je toliko večje, ko se zlati vrhovi začnejo rušiti. Namesto opevane vroče zgodbe se ljubitelji zlata znajdejo na vlaku, katerega gibanje drvi bolj dol kot gor. Opozorilo o nevarnosti zlate mrzlice med vlagatelji je torej na mestu.

Ne pozabite meriti zlata v evrih

Kot rečeno, se cene zlata gibljejo v obratni smeri kot ameriški dolar. Ker merimo svoje premoženje v evrih, se donosnost merjena v dolarjih izniči, po tem ko dolarje pretvorimo v evre. Zato je priporočljivo, da vrednost zlata spremljamo v evrih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861