Cena zlata je včeraj sredi dneva presegla navidezno mejo pri 1.600 dolarjih in nadaljevala z rastjo v ameriškem in azijskem trgovanju. Zlato je doseglo novo rekordno vrednost pri 1.610,7 dolarja za unčo, sedaj pa se z z njim trguje rahlo nižje a ostaja na rekordnih vrednostih pri 1.600 dolarjih. Cena zlata se je v tem letu povzpela za 13 odstotkov.
Rast cene zlata gre pripisati begu vlagateljev v to plemenito kovino, ker se v Evropi pojavljajo vedno nove skrbi glede javnih dolgov držav v težavah in nezmožnosti Američanov okoli dogovora o zvišanju meje maksimalnega dolga.
ZDA bodo namreč 2. avgusta bankrotirale, če se kongresniki ne bodo uspeli dogovoriti glede zvišanja zakonsko določene zgornje meje javnega dolga. Republikanci omahujejo in bi raje videli, da bi vlada zarezala v svoj proračun, kar pa ni pogodu ameriškemu predsedniku Baracku Obami, ki je že opozoril, da bo dal veto na republikanski predlog o krčenju sredstev. To pa je vneslo še več negotovosti na že tako turbulentne trge. Tudi bonitetne agencije grozijo, da jim bodo znižale bonitetno oceno, če se ne bodo uspeli dogovoriti, kar bi jim še otežilo zagato, saj bi se jim s tem stroški dolga povišali.
V Evropi pa se pojavljajo vedno nove skrbi glede javnih dolgov držav v težavah. Evropski voditelji se nameravajo še ta teden zbrati v Bruslju in se dogovoriti glede morebitnega novega reševalnega načrta Grčije, kar je vlagatelje še dodatno prestrašilo, da Evropa ni nič bližje rešitvi krize. Nov reševalni načrt Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada Grčiji bi prišel po očitno neuspešnem 110 milijard evrov vrednem rešilnem paketu, katerega je Grčija že dobila.
Ekonomist Dennis Gartman, ki trguje z zlatom v jenih, evrih in funtih, je dejal, da vlagatelji ne marajo fiat valut (ničvrednih valut) in zato hitijo sprejeti zlato kot edino dolgoročno valuto. 'Sčasoma bo prišlo do velike razpoke v ceni zlata in srebra,' je še opozoril in dodal, da bo takrat kupil še več fizičnega zlata in nakazal, da verjame v dolgoročno rast cene zlata.
Vse več poznavalcev pa opozarja tudi na pregretost cene zlata. Po besedah analitika in komentatorja Marka Hulberta naj bi zlatu hitro pošla sapa in tudi opozarja na morebitni padec cene v naslednjih trgovalnih dneh. Kratkoročna pocenitev zlata pa še ne pomeni, da je konec dolgoročnega bikovskega trenda, ker je ta odvisen kako se bo trg odzval na pocenitev.
'Pozitivno znamenje bi bilo, če bi trgovalci z zlatom hitro zbežali proti izhodom ob znaku prvih slabosti trga zlata. To bi pomenilo, da še vedno obstaja nekaj previdnosti in nezaupanja do zlata, kar bi dovolilo, da se nova nižja cena lahko hitro oblikuje na trgu in postavi dobro izhodišče za ponovno rast,' razlaga Hubert in nadaljuje,'Negativno znamenje pa bi bilo, če bi se trgovalci z zlatom oklepali novih rekordnih ravni pred morebitnim zdrsom cene zlata. Oklepanje rekordov bi namreč pomenilo, da ni prave podpore na trgu in da bi se cena zlata morala še bolj znižati preden bi se lahko ponovno povzpela na zdravih temeljih.'
Gibanje cene unče zlata 2011 v dolarjih
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV