Borzni tečaji izgubljajo tla pod nogami in padajo zadnje dni vse nižje zaradi skrbi, ki jih je prineslo znižanje ameriške bonitetne ocene in vse bolj verjetnih bankrotov Italije in Španije. Evropska centralna banka je sicer napovedala, da bo vpeljala nujne ukrepe, vključno z nadaljnjim kupovanjem italijanskih in španskih obveznic, da bi preprečila takšen črn scenarij.
Profesor Nouriel Roubini, ki je napovedal recesijo leta 2008, ostaja zvest svojim pesimističnim načelom in napoveduje da se verjetno še eni recesiji svetovno gospodarstvo ne bo uspelo izogniti, politiki pa s svojimi odločitvami lahko preprečijo še eno depresijo. 'Zmanjkalo je zajcev, ki bi jih še lahko potegnili iz klobuka,' je dejal Roubini in dodal, da je potrebno vpeljati srednjeročne varčevalne ukrepe po celotnem Evroobmočju in ZDA, kjer bi tudi zmanjšal število hipotekarnih posojil.
Britanski finančni minister George Osborne, ki je poskrbel za najostrejše krčenje državnega proračuna v Veliki Britaniji po drugi svetovni vojni, pa je napadel evropske države, kot sta Francija in Nemčija, ker nimata kredibilnega načrta, kako se spoprijeti s trenutno krizo. 'Posamezne države morajo pokazati, da imajo kredibilne načrte, kako bodo zmanjšale prevelike primankljaje, izboljšale konkurenčnost in okrepile bančni sistem,' je napadel evropske države Osborne, ki se sicer sprošča na počitnicah v ZDA. Slednje in evropske države je še pozval, da naj se zgledujejo po britanskih varčevalnih ukrepih, ki so po njegovih besedah naredili državo kot 'varno zatočišče' v trenutnih turbulentnih razmerah.

'Britanska izkušnja strogega varčevanja nosi za ostale razvite države neprecenljive nauke o tem, da je možno pridobiti kredibilnost in vpeljati odločne varčevalne akcije,' je razložil Osborne. Države evropske unije je tudi pozval, da naj držijo obljubo, ki so jo dale Grčiji pred dvema tednoma, da ji bodo pomagale okrepiti šibko gospodarstvo, česar pa še kar niso podprle z denarjem. 'Po naravi globalne krize posamezne države ne morejo rešiti, če delujejo vsaka po svoje. Evropske države morajo sedaj delovati hitro in izpolniti to kar so obljubile,' je še dejal.

Britanski prvi finančnik Osborne je svojo kritiko nad evropskimi državami podal kar s svojih počitnic v Kaliforniji, katere je sicer pripravljen takoj prekiniti, če bi ga nujno potrebovali. Poleg Osborna pa je na počitnicah tudi britanski premier David Cameron v Toskani. Oba upata, da bosta na dopustu lahko uživala še kakšen teden, opozicijski politiki pa so ogorčeni, da dva tako pomembna člana koalicije istočasno počitnikujeta. Iz Downing Streeta sicer sporočajo, da je vlada s premierom in finančnim ministrom ves čas na vezi čeprav sta na počitnicah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV