Leto 2008 je vlagateljem prineslo le malo veselja in veliko žalosti, če ne celo obupa. Nepremičninska kriza in neurejen trg izvedenih finančnih instrumentov sta zamajala zaupanje v trg do razsežnosti, ki jih svet še ni občutil. Na koncu leta praktično ni kotička na sveta, kjer se kriza ne bi poznala. Med pozitivne učinke zagotovo lahko štejemo znižanje cen nafte, ostalih surovin in nepremičnin ter padec inflacije, vendar težko odtehtajo opustošenje, ki je nastalo na borznih trgih.
Če smo na začetku krize mislili, da bomo Slovenci zaradi dokaj konvencionalnega bančnega sistema ob krizi manj prizadeti, so končni rezultati katastrofalni.

Če pogledamo indekse, lahko ugotovimo, da se je indeks SBI v primerjavi s pomembnejšimi svetovnimi indeksi odrezal zelo slabo. Tako je ameriški Dow Jones izgubil 35 odstotkov svoje vrednosti, nemški DAX 41 odstotkov, japonski Nikkei 40 odstotkov, naš SBI pa kar 67 odstotkov. Nič bolje se ni godilo podjetjem, ki sestavljajo posamezne indekse. Med podjetji, ki sestavljajo Dow Jones, sta tako pozitivni rezultat na borzi zabeležila le Walmart in McDonalds, že tretjemu najboljšemu podjetju Home depot pa je vrednost delnic padla za 11,5 odstotka. Med največjimi poraženci v Ameriki so avtomobilsko podjetje GM, katerega delnice so ohranile le 15 odstotkov vrednosti iz leta 2007, sledita pa mu še Citigroup, katerega delnice so vredne 77 odstotkov manj, in Alcoa s 73-odstotnim padcem. Zgolj v bančnem sektorju pa najdemo podjetja, katerih delnice so izgubile tudi 90 odstotkov in več.
V nam bližji Nemčiji je znotraj indeksa DAX absolutni zmagovalec Volkswagen, katerega delnice, so kljub krizi v avtomobilistični industriji, po zaslugi prevzemnega spopada, pridobile 66 odstotkov. Delnice drugih podjetij pa so se kar precej premaknile v rdeče območje. Že druga najboljša delnica, delnica skupine K+S je izgubila 9 odstotkov, delnice medicinskega podjetja Fresenius pa so nižje za 10 odstotkov. Med največjimi poraženci nemških borznih trgov pa so podjetja Infineon technologies AG (–90 odstotkov), Deutsche Postbank AG (–77 odstotkov) in Commerzbank AG (–75 odstotkov).

In slovenske delnice?
Znotraj indeksa SBI zmagovalcev ni. Lahko rečemo, da imamo le takšne, ki so izgubili manj in takšne, ki so izgubili ogromno. Najmanj so izgubile delnice Pivovarne Laško (57,9 odstotka), sledijo jim delnice Mercatorja (59 odstotkov), na tretjem mestu pa je Krka, ki je s padcem delnic za skoraj 64 odstotkov zagotovo postala zanimiva prevzemna tarča. In kdo so poraženci? Aerodrom Ljubljana je na borznem trgu izgubil kar 85 odstotkov svoje lanske vrednosti, Intereuropa 80 in NKBM 79 odstotkov.
Pa leto 2009?
Marsikdo meni, da se ob takih izgubah, padanje ne more več nadaljevati in da lahko že kmalu po novem letu pričakujemo obrat navzgor, ki ga že nakazuje umirjanje na svetovnih borzah in prvi odboj v pozitivno smer. Na žalost so prvi dnevi leta že tradicionalno namenjeni nižanju tečajev, toda leto bo dolgo in ob nizkih vrednostih tečajev se bo našlo obilo priložnosti za pametne in varne naložbe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV