
Filip Jorgaćević in Denis Potočnik sta solastnika podjetja Futurisimo, ki ga bodo naši bralci zagotovo prepoznali po blagovni znamki Kuponko. Kuponko.si je eden izmed mnogo portalov, ki v zadnjih letih preko spleta ponujajo popuste za različne izdelke in storitve. Dnevno ga obišče kar okoli 30.000 različnih uporabnikov, ki preko portala vsak dan opravijo v povprečju kar 1000 nakupov. Gre za izredno mlado podjetje, ki deluje šele od julija 2011. "Ideja je bila seveda že prej, a marsikaj je bilo treba pripraviti, razviti. Delovati smo začeli sredi poletja, ki je za poslovanje preko spleta najbolj neugoden letni čas. Tako smo prvi pozitivni utrip doživeli šele septembra, pravi razmah poslovanja pa šele v februarju 2012."

Zanimive so izkušnje, ki sta jih Filip in njegov partner Denis prinesla v podjetje. Filip si jih je nabiral v družinskem podjetju, ki ima v lasti več restavracij, Denis je bil pred tem tržnik v enem izmed podjetij, ki je prav tako ponujalo popuste preko spleta. Ko Filipa vprašamo, kako je iz gostinstva presedlal na poslovanje preko spleta, je odgovor preprost: "Naše podjetje je pred tem za promocijo svojega poslovanja oglaševalo na podobnih portalih in ob tem se je porodilo kar nekaj idej, ki jih zdaj uresničujem v lastnem podjetju. Z Denisom sva aprila 2011 preko akcije na enem izmed danes konkurenčnih portalov uspela prodati kar 28.000 mesnih plošč. Danes rekorde postavljata s Kuponkom. Tako so pred prazniki prodali kar 60.000 kuponov za kuhano vino, kar je zagotovo slovenski rekord. Kot nam pove Filip, so taki rekordi danes mogoči zaradi uspešnega preteklega dela: "Mi imamo danes že zelo veliko bazo uporabnikov. Treba jim je le pripraviti dobro ponudbo. Vprašanje je samo, kdo se bo kaj spomnil, kdo bo kaj naredil, da bo uspel prodati tako veliko kuponov."

V pogovoru večkrat omeni, da je bistvo njihovih najuspešnejših ponudb, da so inovativne, odštekane ali celo nore, kot se sam izrazi. Tako se spomni ene prvih ponudb, ki so jih imeli: čevapčiči za 35 centov. "Take ponudbe nas ločijo od konkurence. Seveda pri taki ponudbi zaslužka ni. To narediš zaradi marketinga, zaradi večje prepoznavnosti in grajenja blagovne znamke."
Ob tem naš sogovornik ne pozabi omeniti, da podjetja, ki se odločijo za promocijo svoje dejavnosti preko popustov, zaradi nižje cene kakovosti svoje usluge ne smejo zmanjšati: "Če za primer vzamemo gostinca. Če se odloči za akcijo s popusti, ne sme zato zmanjšati obrokov ali pa se celo do strank s kuponi obnašati, kot da so drugorazredni gosti. Mi svojim naročnikom vedno razlagamo, da mora biti za nove goste storitev še boljša. Stranko si dobil v lokal. Zdaj jo moraš navdušiti, da se bo še vrnila."

Prizna tudi, da je ogromno ljudi, ki vsak dan prežijo na najugodnejšo ponudbo, in da to niso kupci, ki bi postali lojalne stranke: "Veste, vsak dan se na različnih portalih pojavi okoli 100 novih ponudb. Samo na kuponko.si je vsak dan okoli 15 novih ponudb, ki pokrivajo širok spekter izdelkov in vse slovenske regije."
Ker ne Filip ne njegov partner karierno nista imela nikakršnih izkušenj z ustvarjanjem spletnih portalov in poslovanjem preko spleta, nas seveda zanima, kako imata urejen ta bistveni segment njunega podjetja. "Na začetku smo sodelovali z nekom iz Slovenije, nato pa smo našli profesionalno ekipo iz tujine, s katero zdaj res dobro sodelujemo. Tako na IT-področju z nami sodelujejo trije ljudje, ki se, kot sem omenil, nahajajo v tujini, ostali, torej ekipa tržnikov, tekstopiscev, skrbnikov fotografij, PR-ovcev, delujejo v Sloveniji, vse skupaj pa nas je okoli 25." Poudari, da je bistvena za uspešno poslovanje predvsem ekipa tržnikov, ki je organizirana po posameznih slovenskih regijah, za vse člane njihove prodajne ekipe pa so organizirali tudi izobraževanje, za kar so najeli svetovalno podjetje iz Avstrije.

Da bi se ločili od konkurence, so uporabili različne prijeme. Od tega, da so ponudbe svojih naročnikov agresivno oglaševali tudi v drugih medijih, kot so brezplačniki, televizija in najbolj obiskane spletne strani, do tega, da so svojim uporabnikom ponudili obisk koncerta Dina Merlina po 91 odstotkov nižji ceni, in tega, da za promocije aktivno uporabljajo svojo maskoto, zaradi česar je marketing trenutno najvišji strošek podjetja. A njihovo poslovanje se širi z izredno hitrostjo. V prvi polovici leta so dosegli 400-odstotno rast, če se bo trend nadaljeval, bodo imeli na koncu leta kar 1000-odstotno rast prometa.
Ko se pogovarjamo o trendih, ki prihajajo, in o ciljih, ki bi jih rad dosegel, omeni, da lahko pri tistih, ki bodo želeli res narediti vtis na trgu, pričakujemo še večje popuste. Pričakovati je tudi pojav ponudb, ki bodo višje vrednosti. Vedno več pa bo po njegovem mnenju tistih, ki bodo portale s popusti izkoriščali za svoje osnovno poslovanje. In glede na razmere v slovenskem gospodarstvu ima najbrž kar prav. Poslovanje s kuponi je hitro, gotovinsko in zagotavlja določen obseg, torej vse tisto, kar danes pogreša večina podjetnikov.
Komentarji (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV