
Ana Kordiš je lastnica in direktorica Agencije POTI, katere glavna dejavnost je organizacija in izvedba izobraževanj. V pogovoru z njo smo spoznali dejavnost, ki ji v Sloveniji morda namenimo premalo pozornosti: strokovno zunajinstitucionalno izobraževanje. Tako pridobljena znanja, ki izhajajo iz neposrednih potreb gospodarstva, bodo zagotovo vedno bolj pomembna na vedno manjšem trgu dela.
Po petnajstih letih delovanja na slovenskem trgu danes z njimi sodeluje več kot 80 izredno strokovnih predavateljev, razpisanih imajo več kot 50 različnih delavnic iz kar 12 različnih sklopov. Začetke Agencije POTI opiše:

"S tem se ukvarjam okoli 15 let. Moj oče je bil podjetnik, ki je deloval na področju elektrotehnike. Med študijem na fakulteti sem veliko pomagala v podjetju. Ker so iz proizvodnje na trg pošiljali veliko novih proizvodov, je bilo treba organizirati tudi izobraževanja. Tako je bila ustanovljena Agencija POTI, a na začetku le za eno ali dve izobraževanji na leto. Ko sem diplomirala na ekonomski fakulteti, sem se morala odločiti: ali grem v službo ali pa poskusim nekaj narediti iz te agencije. Tako sem odkupila delež od partnerja, ki je bil soustanovitelj Agencije POTI in se začela ukvarjati z organizacijo izobraževanj. Mislila sem si: 'V službo grem lahko še vedno!"
Po letu dni izvajanj izobraževanj s področja elektrotehnike je zaznala na trgu potrebo po strokovni reviji s področja elektrotehnike in rodila se je Elektrotehniška revija ER, ki danes izhaja že 14. leto in je svojo ciljno publiko našla med izvajalci, projektanti, vzdrževalci, investitorji ...
Bolj kot se z Ano pogovarjamo o njeni dejavnosti, bolj je jasno, da v Agenciji POTI štejejo le uporabna znanja:
"Večina naših delavnic je namenjena srednjemu menedžmentu. Število udležencev je zaradi zagotavljanja kakovosti predavanj omejeno na 12 do 14 ljudi, ponavljamo pa jih na vsake dva do tri mesece. Trudimo se, da so delavnice izrazito praktično naravnane in da udeleženci resnično dobijo odgovore na vprašanja, ki si jih zastavljajo in rešitve za težave, s katerimi se srečujejo pri opravljanju svojega dela. Glede na odzive, ki jih dobimo, nato naše storitve prilagajamo oziroma širimo. Ankete in ostale odzive analiziramo z vsakim predavanjem in se jim sproti prilagajamo. Gradivo in materiale popravljamo in nadgrajujemo neprestano."
Prilagajanje potrebam slušateljev in s tem tudi podjetji, ki svoje zaposlene pošiljajo na izobraževanja, je v času, ko se zaradi krize povsod gleda na vsak evro, izredno pomembno.
"Res je, da v preteklosti na določenih področjih v Sloveniji nismo imeli konkurence, predvsem na področju graditve objektov so bila naša izobraževanja v času velikih investicij res pestra: od pogodbenih razmerij do standardizacije, zakonodaje do poteka izvedb. A s krizo se je ustavil tudi veliki investicijski ciklus in s tem je malce zastala tudi naša dejavnost.
Zaradi krize smo na določenih segmentih izgubili tudi do 70 odstotkov naročnikov, ki jih enostavno ni več. Tako smo se znašli v situaciji, ko smo morali svojo ponudbo prilagoditi trgu. Seveda se ne moreš preusmeriti kar čez noč. Odločiti smo se morali, kako bomo poslovali v prihodnje: ali bomo dali poudarek prodaji, znižali stroške ali razvijali druge vsebine. In odločili smo se, da bomo gradili na novih zanimivih vsebinah in kvaliteti. Vsebine smo razširili in očitno nam je dobro uspelo, saj skorajda nimamo nezadovoljnih udeležencev. Mogoče enega ali dva, ki pa jima tisto, nad čemer sta bila razočarana, vedno poskušamo nadoknaditi.
Na področju fotovoltaike smo imeli na začetku, ko so se pri nas začele graditi prve sončne elektrarne, ogromno izobraževanj. O tem, kakšni so postopki, kakšni so standardi, kako se sofinancira, kako do potrebne dokumentacije ... Izdali smo tudi prvo in edino slovensko knjigo s področja sončnih elektrarn, ki ji je letos sledila dopolnjena izdaja in jo je napisal naš avtor na podlagi raziskav in primerjav, ki jih je naredil v tujini, kjer je ta segment veliko bolje razvit kot pri nas.
Nato smo se na tem področju malce ustavili in počakali, da so se te elektrarne zgradile in začeli ponujati izobraževanja na temo obratovanja in vzdrževanja sončnih elektrarn ter optimizacije delovanja za čim boljši izplen, tako da se jim naložba v naše izobraževanje hitro obrne."
Zadovoljstvo strank je Ani in drugim zaposlenim v Agenciji POTI vedno na prvem mestu:
"Na začetku smo seveda prenovili programe, jih preizkusili in dodelali do te mere, da smo suvereni glede kvalitete. Nato pa smo začeli širšo publiko nagovarjati preko širokega kroga komunikacijskih kanalov, z mailingi, udeležbo na številnih dogodkih, preko osebnih stikov ... Poskušamo vzpostaviti čim več osebnih stikov. V našem poslu je pač tako, da si moramo pridobiti in zaslužiti zaupanje ljudi. Ljudje nam morajo verjeti, da čas in denar, ki ga porabijo pri nas, ni vržen skozi okno. Zato se trudimo z vsakim predavanjem upravičiti izkazano zaupanje. Izredno pomembno za nas je, da se ljudje k nam vračajo po znanje. Želimo si utrditi ugled in prepoznavnost naše blagovne znamke in na področju strokovnih predavanj ohraniti položaj prvega in najboljšega ponudnika na trgu. Na področjih, kot so projektni management, optimizacija pridobivanja energije iz obnovljivih virov in električna mobilnost, trening neverbalne komunikacije, oblačilni slog in uporaba intuicije, smo zagotovo najboljši v Sloveniji."
Tako smela trditev nas kar malce preseneti, a Ana doda:
"Ja. To lahko trdim na podlagi znanja in izkušenj, ki jih imajo naši predavatelji ter na podlagi odziva udeležencev. Ker vedno preverjamo zadovoljstvo naših strank, lahko z gotovostjo trdim, da udeležencem naših tečajev ni žal niti za čas niti za denar, ki ga porabijo pri nas."
Nato pa vse skupaj zelo obširno utemelji:

"Vsi predavatelji, ki so pri nas, se s tistim, o čemer predavajo, tudi v praksi ukvarjajo. Iščemo in spoznavamo jih na sto in en način. Pravila praktično ni. Sproti pač spoznavaš ljudi, vidiš, iščeš. Odvisno je od tega, ali imamo sami neko idejo o tem, kakšno izobraževanje bi želeli ponuditi na trgu, ali te k temu spodbudi nekdo, ki ga poznaš, zgodi pa se tudi, da kdo pride k nam in se nam ponudi.
Pri predavateljih, ki jih ne poznamo, seveda najprej preverimo strokovne reference, preverimo dosedanje delo in objavljene publikacije. Zelo je pomembna osebnost človeka, njegova karizma in energija ter seveda sposobnost javnega nastopanja. Udeležence delavnic po koncu vsakega izobraževanja prosimo, da izpolnijo anketo in ocenijo delo naših predavateljev.

Izobraževanja po naročilu so tako pripravili že za okoli 100 pomembnih slovenskih podjetij, torej glede na njihove potrebe, želje in profil podjetja. V zadnjem času jim ponujajo tudi znanja, ki so bila prej v Sloveniji redko dostopna:
"Kar je meni zanimivo in kar je postalo tudi izredno pomemben del znanj, ki jih zelo uspešno podajamo, so izobraževanja s področja čustvene inteligence, odnosov in vodenja ljudi z mehkimi pristopi. Danes z izobraževanji pokrivamo več kot deset segmentov, med katerimi imamo izredno dober odziv predvsem pri modulih, kot je Šola projektnega managementa, predavatelja in avtorja knjige Projektni management – Teorija in praksa dr. Aljaža Stareta, Govorica telesa in Antistresni trening vrhunske predavateljice Liljane Cvjetičanin. Priljubljen je tudi sklop Vrline za uspešnega vodjo, pri katerem so uporabljene tudi številne modrosti in znanja, ki jih je avtor pridobil med svojim bivanjem in študijem na Daljnem vzhodu. Sklop Vodenje z leskom v očeh predavatelja mag. Petra Babaroviča slušateljem pokaže poti, kako znotraj sebe najti svoje poslanstvo in entuziazem in kako ga prenesti na sodelavce in zaposlene. Mislim, da imamo tudi ta trenutek najboljšo delavnico v Sloveniji na temo sloga oblačenja, ki ni vezana na modo in modne trende, ampak slušateljem ponazori, kako prikriti pomanjkljivosti in kako poudariti prednosti.
Tovrstna znanja lahko zelo okrepijo samozavest posameznika in pripomorejo, da se ne obremenjuje s svojim videzom, ampak se posveti svojim nalogam in interesom, udeleženci pa po delavnici poročajo tudi o prihrankih pri času in denarju.
Ponujamo tudi serijo strokovnih izobraževanj na temo optimizacije proizvodnje, pa robotizacije, večje donosnosti sončnih elektrarn in kako pridobiti sredstva za izkoriščanje drugih zelenih virov energije, pri čemer so posebej zanimiva izobraževanja na temo mikro vetrnih elektrarn".

Na trgu trenutno edini ponujajo psihološki teambuilding, ki ga izdelajo za vsako skupino po meri, in sicer glede na psihološki profil posameznika, ki je narejen na podlagi grafološke analize.
Znanja, ki jih ponujajo, s pridom izkorišča Ana tudi pri svojem delu. Tako izvemo, da s pridom uporablja znanja projektnega menedžmenta, komunikacijskih veščin in da sledi smernicam oblačenja, o katerih se udeleženci lahko poučijo na njhovih predavanjih ter da zaposlene izbira tudi na podlagi grafološke analize.
Določeni pristopi pri posameznikih sicer občasno zbujajo malce nelagodja, a odzivi udeležencev potrjujejo, da na trgu ponujajo dober produkt:
"Vse nove izkušnje so vodje že takoj prenesli v svoja okolja brez barier, ki so jih v preteklosti ovirale. S spoznanjem, da je ni stvari, ki je ne moremo narediti, smo včeraj beležili nadpovprečno prodajno realizacijo naše podružnice. Tudi danes se dinamika uspešnega trženja nadaljuje. Odlični rezultati prodaje so tudi odraz grafoloških analiz posameznikov, ki ste nam jih na podlagi naših rokopisov izdelali. Vsakemu izmed nas ste odprli oči, nas soočili s samim seboj, našimi prednostmi in pomanjkljivostmi. Moja naloga, ki jo imam kot direktorica, je, da izkoristim vse naše prednosti in vodje povežem v še boljši tim, ki bo zmagoval na vsakem koraku," je v svojem zahvalnem pismu predavateljici Liljani Cvijetičanin in Agenciji POTI zapisala ena izmed slovenskih bančnih direktoric.
Ob koncu našega pogovora nam Ana Kordiš ponudi še zanimiv pogled na spopadanje s krizo:
"Ne želim razmišljati negativno. Predvsem mi je žal, ker pri nas vlada velika apatičnost. Poročil in televizije že leto ali dve ne gledam, ker me to, lahko rečem, preveč bremeni. Če to gledaš, potem o tem razmišljaš: 'Saj je tako ali tako brezveze, saj bomo itak bankrotirali, saj tako ali tako ni nobenega denarja ...' In potem prideš s to energijo naslednji dan na delo. In to se mi ne zdi dobro."
Pred Agencijo POTI, Ano Kordiš in njenimi zaposlenimi so torej številni izzivi, za dobro celotnega slovenskega gospodarstva pa si lahko želimo, da se bodo znanja, ki jih ponujajo, čim bolj razširila.
Komentarji (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV