Cekin.si
Pro Kozmo - 34

Glasniki uspeha

V tujini za zvezdnike, pri Slovencih tabu

Ž.K.
25. 04. 2013 10.33
2

Meta Ipavec je frizerka, a je znotraj svoje branže pred več kot tridesetimi leti odkrila tržno nišo, zaradi katere je na slovenskem trgu nekaj posebnega. Lasulje in lasni nadomestki so po njenih besedah v Sloveniji še vedno tabu tema in tudi po več desetletjih se zdi, da mora še vedno premikati meje.

Pro Kozmo - 37
Pro Kozmo - 37FOTO: Damjan Žibert
Z Meto Ipavec smo se dobili v njenem salonu Pro Kozmo, kjer si lahko novo frizuro najdete kar na polici. Vsaj tako se zdi na prvi pogled. A skozi pogovor smo lahko izvedeli, da ni vse tako preprosto. Kot pri mnogih podjetnikih se je tudi pri naši sogovornici dejavnost začela razvijati na podlagi lastnih potreb:

"S tem se ukvarjam že več kot 30 let. Po poklicu sem frizerka in na trgu sem zaznala potrebo po tovrstnih izdelkih. V bistvu je bilo tako, da je bila moja mama brez las in je imela vedno težave na soncu, mrazu ... In sem začela pred 36 leti iskati nekoga, ki to izvaja. Treba se je zavedati, da je bilo malce težje, kot je to danes, ko se vsedeš za računalnik, vtipkaš par besed in izbereš ponudnika. In svoji vztrajnosti se lahko zahvalim, da sem po napornem iskanju našla izdelek, ki je ustrezal takratnim standardom kvalitete in so ga naše stranke z veseljem uporabljale kar 10 let. Ampak po tako dolgem obdobju sem počasi začela ugotavljati, da so na trgu tudi boljši izdelki brez določenih stranskih učinkov. Da bi lahko ponudila le najboljše, sem preiskala nemški, avstrijski, španski in tudi italijanski trg. V tistih časih na začetku je bil kar velik problem dobiti nekaj boljšega oziroma kaj bolj stabilnega.

Pro Kozmo - 36
Pro Kozmo - 36FOTO: Damjan Žibert
Tako smo začeli z lasnimi nadomestki, s posebnimi vložki za ljudi , ki imajo samo vrhnji del plešavosti, torej pomanjkanje las na zgornjem delu lasišča."

Kot nam razloži Meta Ipavec, je po desetih letih svoj pristop spremenila in prilagodila potrebam strank:

"Opazila sem, da izdelek, ki ga ponujamo, ni dovolj dober, in s pomočjo ene izmed dobrih strank smo našli podjetje, ki je imelo posluh za moje želje in so za nas pričeli delati tudi izdelke po meri, in z njimi še vedno ohranjamo zelo dober poslovni odnos. Z njihovimi izdelki lahko sedaj nadomestimo lase točno tam, kjer jih stranka potrebuje."

Kljub temu, da gre za dejavnost, s katero pomagajo ljudem, ki jih bodisi prizadene bolezen bodisi se težko sprijaznijo s spremembami videza, ki jih prinesejo leta, pri Slovencih še vedno opaža veliko zadržanost:

"Pri nas je še vedno tabu nositi lasuljo oziroma lasni nadomestek. Še posebej pri moških. Ljudje bi morali na te stvari gledati drugače. Lasna protetika je tako kot protetika zob. Nič drugače. Še vedno so bolje sprejete umetne prsi ali pa umetni zobje kot pa lasulja. Največji zadržek pri ljudeh izvira predvsem iz strahu pred tem, da bodo lasni vložek opazili drugi. Ljudje se tega strašno bojijo. Zato vsi želijo izgledati popolnoma naravno."

Kljub temu je v svoji dejavnosti uspešna tudi zaradi načina dela in odnosa do strank:

"Uspela sem na tem zelo težkem področju ponuditi izdelek, ki ga ljudje resnično potrebujejo. Lasne nadomestke narišem, povem, kakšne lase želim in kakšno gostoto las, in na podlagi tega skupaj s stranko ugotovimo, kaj si želi. Skozi svetovanje ugotovimo, kako izboljšati izgled in kako narediti udoben in popolnoma neviden izdelek. Za to je sicer potrebnih več obiskov pri nas, a za dober izdelek je potreben čas in sodelovanje s stranko.

Posebej občutljivi so bolniki, ki lase izgubijo zaradi kemoterapije. Ker vemo, da gre za ljudi, ki so se znašli v težki situaciji, se za njih res posebej potrudimo in poskrbimo, da dobijo resnično kvalitetne, udobne izdelke, ki zagotavljajo popolnoma naraven videz. Za bolnike je vedno najbolj pomemben kakovosten material in izdelava lasulje. Pomembno je, da ne pride takoj do izpada las. Pacienti so nam zaupali, da se pri nekvalitetnih izdelkih lahko hitro kaj zalomi že pri močnejšem sunku vetra ali pa neobičajnem premiku glave. Zaradi različnih dodatkov te bojazni pri kvalitetnih izdelkih ni."

Pro Kozmo - 32
Pro Kozmo - 32FOTO: Damjan Žibert

Kljub temu, da ima marsikdo občutek, da gre pri lasnih nadomestkih in lasuljah zgolj za estetiko, izvemo, da se v ozadju skriva veliko več:

"V naši dejavnosti moraš biti tudi zelo dober terapevt. Naše stranke meni včasih celo več povedo kot pa svojemu zdravniku. Zato dobro sodelujemo z zdravniki, saj jim včasih lahko s kakšno informacijo tudi pomagamo."

Sodelujejo tudi z dermatologi, ki z nasveti skrbijo, da so njihovi izdelki prijazni do lasišča. O postopku izbire in naročanja lasulje pa nam pove:

"Bolniki se morajo najprej posvetovati s svojim onkologom o tem, kakšna naj bi bila doba izpadanja. Nato se oglasijo pri nas, povedo svoje želje in tudi pomerijo posamezne izdelke, tako da lahko preverijo počutje. Je pa tako, da pri lasnih nadomestkih cena ne laže. Boljši izdelki so dražji. Vsakemu, ki zboli, priporočam, da si privošči najboljše, saj k ozdravitvi zagotovo pripomore tudi samozavest, ki pa je običajno povezana z izgledom. Potrebno je vedeti, da del stroškov nakupa lasnega nadomestka oziroma lasulje v višini skromnih 80 evrov krije tudi zdravstveno zavarovanje."

Za ta denar je po njenih besedah sicer mogoče dobiti lasuljo, a ne prav dobre kvalitete. Seveda nas zanima, kakšen je cenovni razpon, in tako izvemo, da je bila najdražja lasulja, ki so jo prodali, vredna kar 2.800 evrov. Izvemo tudi, da se aktivno zavzema, da bi bili bolj kvalitetni in posledično tudi dražji izdelki dostopni čim širšemu krogu ljudi, ki jih je prizadela bolezen:

Pro Kozmo - 38
Pro Kozmo - 38FOTO: Damjan Žibert

"Ustanovili smo društvo za alopecijo in trenutno podpisujemo peticijo, s katero pozivamo, da bi zdravstvo ljudem, ki zaradi bolezni izgubijo vse ali pa del las, povrnilo stroške nakupa lasnih nadomestkov. Izguba las, obrvi, celo trepalnic lahko ljudem, predvsem ženskam, povzroči veliko težav, saj gre za zelo opazno in motečo zadevo. Ljudje s tovrstnimi težavami so težje zaposljivi, trpi njihova socializacija in samopodoba. Zgodbe naših strank so včasih res pretresljive. A to so zelo delikatne intimne zgodbe. Širša javnost se jih pogosto ne zaveda, saj ostajajo skrite in prav namen našega društva je, da bi se o tem lahko spregovorilo bolj naglas in da to ne bi bila več tabu tema."

S prodajo las se da tudi dobro služiti, a Slovenci žal nimamo dovolj kvalitetnih las, saj naj bi bila sredina pretanka in ne prenese nadaljnje uporabe oziroma obdelave. Lase, ki se jih uporabi za izdelavo lasnih nadomestkov, se namreč opere, kemično obdela in ostriže. Najboljši las je tako po besedah naše sogovornice ukrajinski las oziroma ruski las. A s tehnološkim napredkom mu lahko sedaj ob bok že postavimo umetne lase. Tako izvemo, da je za lasuljo svetovno znane babice rocka Tine Turner odgovorno podjetje Cyberhair. Gre za japonsko inovacijo, za las, narejen iz poliamidnih vlaken, ki so veliko lažja in veliko lepša od naravnih las. So bolj vzdržljiva, vodoodporna, ne izpadajo, zato se posledično življenjska doba podaljša. Tudi videz je vedno enak, saj vlakna ohranjajo tako obliko kot barvo. Po videzu pa so popolnoma podobna naravnim lasem.

Življenjska doba lasulje naj bi bila med enim in dvema letoma. Odvisno seveda od kvalitete, vzdrževanja in uporabe. Prve in najbolj zveste stranke se na podjetje Pro Kozmo zanašajo že 35 let. Med strankami imajo veliko različnih ljudi, tudi številne zvezdnike, znane politike in uspešne poslovneže. Kot izvemo, niso redki, ki so prepričani, da zaradi las in posledično boljšega videza lahko sklepajo donosnejše posle. Znani Slovenci naj bi bolj prisegali na lasne vložke kot na lasulje. Kot še izvemo, se marsikatera znana osebnost odpravi po lasni nadomestek raje v tujino in tako prepreči govorice ter utiša zlobne jezike. A izurjenemu očesu naše sogovornice ne uidejo. O imenih ne bomo govorili, a nekatere pohvali, druge skritizira. Za enega izmed najuglednejših slovenskih pravnikov tako pripomni: "Prej je bil tako simpatičen s tisto 'krtačko', sedaj je pa prav smešen, saj je lasni nadomestek tako slabo narejen, da se ga že na daleč vidi."

Pro Kozmo - 31
Pro Kozmo - 31FOTO: Damjan Žibert

Kot pravi, je težava tudi v tem, da je pri izobraževanju frizerjev čutiti podcenjevanje te branže. Na splošno se ji zdi izobraževanje frizerjev slabo urejeno, saj je večina bremena na frizerskih salonih. "Kvalitetno izobraževanje je drago. Sama sem za tečaj striženja lasulj v tujini plačala 7.000 evrov."
Omeni tudi, da je na tem področju izredno veliko dela na črno, saj številne frizerke delajo kar pri sebi in pri stranki doma. Tako ni kontrole kvalitete, urejene cenovne politike, za napake pri delu pa tudi nihče ne odgovarja.

Seveda tudi Meta Ipavec in njeno podjetje Pro Kozmo močno občutita krizo. Strank je manj, k prodaji nižjecenovnih izdelkov pa se ne zatekajo: "Včasih je dražji izdelek na koncu cenejši, saj traja dalj časa in tudi stroški vzdrževanja so nižji. Tako da mi stremimo k temu, da našim strankam ponudimo čim bolj kvaliteten material. Problem je v tem, da je cenejši izdelek viden. Tega pa si mi ne želimo. V tem primeru stranki raje ponudimo kaj drugega."

Kot pravi, se sama drži pravila, da mora biti vsaka lasulja, vsak nadomestek tak, da bi šla z njim v javnost tudi sama. Zato ji stranke zaupajo. Vsaki stranki namreč pove resnico: vse prednosti in vse slabosti. Kljub temu, da je zaradi naravnih predispozicij brez las več moških, je med strankami še vedno več žensk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861