
Povprečna delovna doba na Hrvaškem je kratka, samo 31 let, kar je tudi eden od razlogov za nizek delež delovno aktivnega prebivalstva, je objavila hrvaška gospodarska zbornica (HGK). Dodali so, da je povprečna delovna doba v Evropski uniji 35,1 leta. Slovenski delavci se v povprečju upokojijo po 33,7 leta dela.
Ključni problem hrvaškega trga dela je nizka vključenost aktivnega prebivalstva, kar je neposredna posledica slabih politik in strukturne neusklajenosti ponudbe in povpraševanja na trgu dela, so ocenili strokovnjaki na spletni strani HGK.
Na kratko delovno dobo na Hrvaškem vplivata tudi zgodnje in predčasno upokojevanje. Na razširjenost tega pojava so Zagreb opozorili tudi iz Bruslja v okviru postopka za odpravljanje prekomernega primanjkljaja.
Po podatkih HGK se je v zadnjih petih letih predčasno povprečno upokojilo 15.700 oseb na leto, medtem ko je starostno upokojitev vsako leto v povprečju dočakalo 16.600 oseb. V lanskem letu se je trend poslabšal, ker se je dobra tretjina od 51.500 oseb, ki so uresničile pravico do upokojitve, upokojila predčasno.
Ob tem na Hrvaškem beležijo zelo nizko stopnjo aktivnosti med ljudmi, starimi med 50 in 64 let. Znaša nekaj več kot 52 odstotkov, medtem ko je povprečje Evropske unije 65 odstotkov.
Kot so dodali, je zaskrbljujoče dejstvo, da je bilo januarja letos nekaj manj kot 1,62 milijona aktivnih oseb, kar je rekordno nizka raven. V začetku leta je bilo za 147.000 manj delovno aktivnih prebivalcev kot pred začetkom gospodarske krize leta 2008.
Zaradi zgodovinsko nizke ravni aktivnega prebivalstva in predčasnih upokojitev v HGK ne pričakujejo, da bo prišlo do podaljšanja povprečne delovne dobe na Hrvaškem, ki je bila po podatkih evropskega statističnega urada Eurostata iz leta 2013 višja zgolj od madžarske in italijanske. V teh državah je znašala nekaj nad 30 odstotkov.
Največ delovne dobe pred upokojitvijo - povprečno 45,6 leta - imajo na Islandiji, v Švici in na Švedskem pa tudi delajo več kot 40 let. Nekaj manj kot 40 let delovne dobe imajo na Nizozemskem in Norveškem.
Nad evropskim povprečjem so še Nemčija, Velika Britanija in Danska. Slovenija je z nekaj manj kot 34 leti delovne dobe svojih upokojencev pred Bolgarijo, Grčijo, Romunijo, Poljsko in Belgijo.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV