
Skupina Gorenje, ki je leto 2013 končala s 25 milijonov evrov izgube, je lani po nerevidiranih podatkih ustvarila 1,2 milijona evrov čistega dobička. Prihodki skupine so se zvišali za 0,4 odstotka na 1,24 milijarde evrov. Poslovanje so sicer zaznamovale razmere v Ukrajini in Rusiji.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) se je zvišal na 43,5 milijona evrov, kar je za skoraj petino več kot leta 2013. Skupina Gorenje je lani zadolženost zmanjšala za nekaj več kot 27 milijonov evrov na 331,8 milijona evrov in tako okrepila finančno stabilnost, so danes sporočili iz Gorenja.
Ob izboljšanju poslovnega izida pred obrestmi, davki, odpisi in amortizacijo (EBITDA) za 10,6 odstotka na 86,5 milijona evrov se je kazalnik čiste zadolženosti znižal na 3,8, kar je najnižja vrednost kazalnika v zadnjih nekaj letih, so poudarili v Gorenju, kjer si želijo kazalnik letos znižati na 3,5.
Za naložbe so lani namenili 61,6 milijona evrov, največ za razvoj novih izdelkov in posodobitev tehnološke opreme.

Lansko poslovanje skupine je zaznamovalo celo leto trajajoče krizne razmere v Ukrajini, zaradi česar je skupina na tem trgu ustvarila za skoraj polovico nižje prihodke kot leta 2013. Kljub nižjim prihodkom je uspela ohraniti dober tržni položaj in stabilizirati poslovanje v Ukrajini, kar je po oceni uprave Gorenja dobro izhodišče za čas, ko se bodo politične napetosti umirile.
Poleg ukrajinske krize je Gorenjeve načrte prekrižala še izjemna zaostritev gospodarskih razmer v Rusiji v drugi polovici leta 2014 in s tem povezan največji padec vrednosti rublja v zadnjih letih. Rubelj je od namreč lani glede na evro padel za 37 odstotkov, pri čemer je do največjega razvrednotenja prišlo v zadnjem četrtletju.
Skupina Gorenje je lani v primerjavi z letom prej na ruskem trgu sicer povečala obseg prodaje in tudi ustvarila višje prihodke, vendar so bili prihodki zaradi visoke depreciacije rublja pomembno nižji od načrtovanih.
Nadaljevanje ukrajinske krize in slabšanje makroekonomskih razmer v Rusiji sta tudi glavna razloga, da je skupina Gorenje, potem ko je tri četrtletja zapored poslovala pozitivno in ustvarila štiri milijone evrov čistega dobička, v zadnjem četrtletju lani, ki je v panogi bele tehnike prodajno najmočnejše, poslovala slabše od pričakovanj.
Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac ocenjuje, da so učinki prestrukturiranja, izboljšanje prodajne strukture, stroškovna optimizacija ter hiter odziv Gorenjeve ekipe na drastično poslabšanje razmer v Ukrajini in Rusiji pripomogli, da so v lani kljub nepričakovanim in izjemno neugodnim zunanjim okoliščinam pomembno izboljšali poslovanje.
"V letošnjem letu pospešeno nadaljujemo z aktivnostmi, s katerimi poskušamo čim bolj omiliti negativen vpliv zunanjih okoliščin in doseči zastavljene cilje. Predvsem prva polovica letošnjega leta bo zelo zahtevna, a si prizadevamo, da na trge uvajamo nove izdelke, vlagamo v lastne blagovne znamke, optimiziramo obratni kapital, zmanjšujemo kompleksnost, izboljšujemo učinkovitost procesov in razvijamo poslovanje na različnih trgih v Evropi in v prekomorskih državah," je še dejal Bobinac.
Skupina Gorenje za letos načrtuje prodajo v višini 1,22 milijarde evrov, EBITDA naj bi znašal skoraj 93 milijona evrov, EBIT dobrih 43 milijonov evrov, čisti dobiček pa 6,1 milijona evrov.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV