Cekin.si
tablice v šoli

Izobraževanje

Zakaj je potrebna digitalizacija v šolstvu?

Mira Matković
22. 08. 2022 05.00
0

Digitalizacija v šolstvu - nekateri se je bojijo, saj menijo, da bodo otroci ostali brez pomembnih znanj, kot je na primer pisanje z roko, spet drugi pozdravljajo korak naprej, ki ga bomo morali slej ko prej storiti. Kdo pa že ponuja znanje v digitalni obliki in kaj lahko še v tem šolskem letu pričakujemo?

Najprej si poglejmo primer Finske, katere šolstvo se že vrsto let nahaja v samem vrhu seznama držav z najboljšim šolskim sistemom. 

Na Finskem je pravica do šolanja temeljna pravica, tako da je izobraževanje brezplačno. Imajo zelo malo domačih nalog, saj je cilj šol ta, da otroci čim več naredijo v šoli. Tako je osem ur, ki jih preživijo v razredu, dobro izkoriščenih, doma pa se lahko posvetijo hobijem, družini, skratka sproščanju. Kar je zanimivo, pa je to, kako se v šoli odvija učni proces - vsak otrok v šoli prejme tablico, ki je financirana s strani države oz. iz davkoplačevalske blagajne. Na tej tablici so naloženi učbeniki, ki jih učenci potrebujejo. To ne pomeni, da otroci osem ur sedijo in gledajo v tablice - njihove šolske ure so zelo razgibane, učijo se skozi igro, s pomočjo poskusov in raziskovanja, brez tekmovanja med učenci, razredi, šolami. 

Zakaj je potrebna digitalizacija?

Da je digitalni prehod v izobraževanju potrebno pospešiti, smo slišali že lanskega novembra, ko je potekala evropska konferenca "Resetiranje izobraževanja in usposabljanja za digitalno dobo". Tam so zbrani predstavili med drugim tudi dobre prakse digitalnega poučevanja, pri tem pa izpostavili, da jim sodobna tehnologija omogoča večjo interaktivnost, aktivno vlogo učencev in dijakov ter bolj personaliziran način poučevanja

Deklica se uči ob tabličnem računalniku
Deklica se uči ob tabličnem računalnikuFOTO: Shutterstock

Digitalna ponudba znanj

Med šolanjem na daljavo je bilo kar nekaj dobrih praks, med drugim tudi spletna stran Založbe Rokus Klett, ki je učencem ponudila dostope do učnih gradiv. 

Zato nas je zanimalo, ali morda letos pripravljajo kakšne novosti na področju digitalne ponudbe znanja? 

"Pri Založbi Rokus Klett smo vedno usmerjeni k uporabnikom učnih gradiv, učiteljem in učencem, ter njihovim dejanskim potrebam, željam in navadam. S tem, ko je digitalizacija postajala izjemno pomemben del različnih vidikov naših življenj, smo tudi v založbi naredili kar nekaj korakov v tej smeri. Predstavili smo že tretjo generacijo digitalnih platform, ki prinašajo interaktivna učna gradiva, številne uporabne funkcije in orodja," je za Cekin.si razložila glavna direktorica založb Rokus Klett in Modrijan izobraževanje Maruša Dejak.

Katere novosti lahko torej pričakujemo? 

"Novosti na področju digitalizacije pripravljamo v 1. in 2. triletju, v preteklem šolskem letu pa smo predstavili platformo IzziRokus.si 6-9, ki je prejela plaketo in tudi prestižno medaljo Comenius-EduMedia za najboljše gradivo v svoji kategoriji. Interaktivno digitalno platformo IzziRokus z najnovejšo zbirko vrhunskih interaktivnih gradiv odlikujejo odlični didaktični pristopi in prilagojenost vsebin različnim učnim stilom in potrebam učencev. Z upoštevanjem različnih učnih tehnik je platforma IzziRokus.si prilagojena različnim učnim tipom (učni stili se v grobem delijo na vizualni, avditivni, kinestetični in bralno-pisni stil) in specifičnim potrebam vsakega učenca posebej (platforma je na primer prilagojena tudi za učenje otrok, ki imajo disleksijo)," nam je zaupala. 

"Tekom prihajajočega šolskega leta bodo učitelji in učenci lahko spoznali popolnoma novo platformo Svet Lilibi za 1. triletje, ki bo ponudila več kot 1.600 učnih objektov z nalogami, 3D interaktivnimi učnimi objekti, naprednejšimi igrami, animacijami in izobraževalnimi filmi. Poleg novih orodij za lažje in učinkovitejše učenje ter poučevanje bo portal učitelju omogočal večjo preglednost nad napredkom učenca in s tem nad priložnostjo za zahtevnejše naloge ali dodatno podporo pri učenju. Učenci bodo usvajali novo znanje na zanimiv in zabaven način, hkrati pa jih bo k učenju motivirala tudi zabavna igrifikacija," je razkrila novosti za prvo triado. 

"V začetku novega šolskega leta bo v drugi triadi na voljo popolnoma nov portal tudi uporabnikom prenovljene tiskane serije Planet Radovednih pet. Istoimenski portal bo učiteljem omogočal ustvarjanje virtualnega razreda in več razrednih skupin ter spremljanje napredka in učnih vrzeli. Učitelj bo lahko učencem pošiljal naloge in sporočila ter spremljal njihovo uspešnost pri opravljanju domačih nalog. Portal bo ponujal LMS (Learning Management System) statistiko in kar nekaj orodij za praktično in enostavno poučevanje, kot so napredna orodja za prilagajanje prikaza v temni način, postavitev besedila v ospredje in uporaba digitalne table s klasičnimi orodji za pisanje. Med pomembnejše funkcije novega portala spadajo tudi orodja, ki nudijo podporo učencem s posebnimi potrebami, kot so preklop iz malih v velike tiskane črke in obratno, prilagoditev velikosti pisave, preklop v font za dislektike in avdioposnetki razlage snovi. Vse nove funkcionalnosti bo spremljal tudi nov, privlačen videz in enostavna uporaba," je Dejakova predstavila še letošnje novosti za drugo triado. 

 

Kmalu se otroci vračajo v šole! Da bi jim bilo lažje, jim na pomoč priskoči resnozabavna spletna učilnica 5KA, ki jo lahko spremljate na VOYO. Gre za odlično pripravljene vsebine, s katerimi bodo otroci lažje, hitreje in zabavneje dopolnili, nadgrajevali in utrjevali svoje znanje. 5KA je prava zakladnica znanja. 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861