Institut auf dem Rosenberg v švicarskem mestu St. Gallen je zasebna šola, ki jo je družina Schmidt ustanovila leta 1889. In če menite, da otroci tja pridejo v zasebnih limuzinah in s šoferji, ki jim v luksuzne sobe odnesejo številne kovčke polne dizajnerskih oblek, se motite. Otroci se jeseni pred začetkom novega šolskega leta zberejo na bližnjem letališču, do šole pa jih pripelje vlak. Zakaj? Vodja šole je za časopis Wirtschaftswoche dejal, da vztrajajo pri tem, da je vsakdo, ki se hvali z bogastvom in dosežki svoje družine, poraženec.
Bogastvo tam nikomur ne pomeni nič. Štejejo le znanje, disciplina in delovne navade. Na šoli se izobražujejo otroci ljudi, ki jim statusni simboli niso mar. Vodja tega elitnega internata poudarja, da je luksuz, kot so na primer drage torbice, ure, obleke, vozila in podobno, pomemben višjemu srednjemu sloju, ki dobesedno tekmuje, kako razkazovati svoje premoženje.
Denar ni zagotovilo, da boste otroka lahko vpisali v Rosenberg. Kot v vsaki elitni zasebni šoli je tudi tukaj čakalna lista, za eno mesto pa se v povprečju borijo štirje otroci.
Odločilno je, od kod prihajaš. Internat poudarja raznolikost, zato je pomembno, da ga obiskujejo otroci iz različnih držav sveta. Natančneje, 55 jih je, poskrbljeno pa je tudi, da so enakomerno razporejeni po razredih. Torej če se za mesto potegujeta Italijan in Kubanec, v šoli pa sta že Italijana, se vpiše slednji.
Štipendijo za izobraževanje v Rosenbergu vsako leto prejme le pet študentov, vsa mesta pa so rezervirana že leto vnaprej. Vpisanih je okoli tristo učencev, starih od šest do 18 let, ki jim je zagotovljen individualni dostop – en učitelj na dva učenca.
Na voljo so različni izobraževalni moduli, najbolj priljubljeni pa so diploma mednarodne mature, britanski A-Levels in Advanced Placements, ki zagotavljajo 100-odstotni sprejem na vrhunske univerze v ZDA, Nemčiji in Švici. Ker do vsakega učenca pristopijo individualno, je pomembno ugotoviti, kaj je njegov končni cilj, in nato postopoma delati na vsem, kar je potrebno za dosego tega cilja v prihodnosti.
Večina študentov prihaja iz podjetniških družin. Obstajajo takšni, ki so otroci osme generacije družinskega podjetja in potomci ustanoviteljev tehnoloških podjetij iz Silicijeve doline. V dijaškem domu zelo pazijo na anonimnost svojih dijakov in njihovih družin, zato javnosti ni zares znano, kdo se je tam izobraževal. Znano pa je, da sta bila med njegovimi nekdanjimi učenci mehiški nobelovec, kemik Mario Molina ter nekdanji mož Brigitte Bardot in tesen prijatelj Salvadorja Dalija, milijarder Gunter Sachs.
Internat je leta 1889 ustanovil Elrich Schmidt, danes pa celoten kampus obsega 100.000 kvadratnih metrov. Učenci so nastanjeni v secesijskih vilah in razdeljeni v skupine po starosti in spolu. Zaradi bližine Alp so jim na voljo različne zimske športne aktivnosti.
Vir: T Portal