Cekin.si
Delavec v skladišču

Dijaki

To je panoga, ki zagotavlja uspešno in dobro plačano kariero

Ma.K.
27. 02. 2023 08.00
0

20. marca je za slovenske dijake izjemno pomemben dan, do takrat se morajo namreč odločiti, kam bo vodila njihova poklicna pot, in se vpisati na želeno fakulteto. Kljub bogatemu naboru študijskih smeri in programov je odločitev vse prej kot enostavna. Želja je seveda najti poklic, ki bo združeval osebne interese in široko možnost dobro plačane zaposlitve. Misija nemogoče? Niti slučajno! Z nekaj raziskovanja smo naleteli na vsem dobro znano delovno mesto, ki je raznoliko, dobro plačano in izjemno perspektivno – omogoča namreč skoraj 98-odstotno zaposljivost!

Na katero fakulteto se vpisati, da bo izpolnilo moja karierna pričakovanja in mi obenem omogočalo zagotovljeno ter dobro plačano delovno mesto? Kompleksno vprašanje, ki si ga v teh dneh zastavlja večina dijakinj in dijakov zaključnih letnikov srednje šole. Odgovora na to, kako izbrati pravi poklic zase, nimamo, lahko pa vam ponudimo nabor najbolj perspektivnih poklicev za naslednjih nekaj let in vam morda tako približamo vpogled v potrebe na trgu delovne sile.

Glede na napovedi naj bi na evropskih tleh v naslednjih letih največjo rast zaposlovanja beležili na področjih nepremičnin, znanosti, tehnike, izobraževanja, zdravstva, socialnega varstva, financ, zavarovalništva, podpornih in administrativnih aktivnosti, turizma, prodaje, javne uprave, prometa in skladiščenja. Vsaj v naslednjem desetletju bodo tako še vedno zelo iskani prodajalci, zdravstveno osebje, proizvodni delavci, informatiki, ustvarjalci vsebin, razvijalci programske opreme, analitiki, pa tudi logisti, ki so že danes izjemno cenjen, a pogosto nekoliko spregledan kader. 

Eden najbolj iskanih poklicev v Sloveniji

Za logistiko smo najbrž že vsi slišali, a si večina ne prestavlja obsega dejavnosti, ki se skriva za to besedo. Gre za upravljanje toka materialov od virov do porabnikov tako znotraj podjetij kot med podjetji. Povedano po domače, logistika je organizacija in proces premikanja stvari od točke A do točke B po najbolj optimalni poti. V najosnovnejši različici se s to dejavnostjo srečujemo že v vsakdanjem življenju, saj denimo skrbno načrtujemo že nakupovanje in vsakodnevne poti, še bolj pa kakšne praznične obiske in počitnice. Pri tem vselej pretehtamo več možnosti in izberemo tisto, s katero bomo opravili najkrajšo pot in najhitreje opravili vse obveznosti. 

Zaključen študij logistike vam omogoča uspešen vstop na trg dela.
Zaključen študij logistike vam omogoča uspešen vstop na trg dela.FOTO: Arhiv naročnika

V kariernem smislu pa logist skrbi, da je pravi izdelek ali material na voljo na pravem mestu in ob pravem času. V sodobnih podjetjih oddelki za logistiko načrtujejo potrebe, nabavljajo materiale, načrtujejo proizvodnjo, kapacitete in skladiščno poslovanje: skrbijo za odpremo. Logistika je torej povezovalni člen v vsaki ključni dejavnosti, čigar pomembnost se z razvojem in globalizacijo le še stopnjuje. Tako ne čudi, da je povpraševanje po logistih izjemno veliko: Po uradnih informacijah Zavoda RS za zaposlovanje je namreč kar 97,74 odstotka slovenskih diplomantov logistike zaposlenih, tudi plače logistov pa se v povprečju gibljejo konkretno nad slovenskim povprečjem in ponekod znašajo tudi več kot 6500 evrov na mesec.

"Logistika se je v zadnjem obdobju izkazala za neprecenljivo partnerico v poganjanju svetovnega gospodarstva," pravi red. prof. dr. Maja Fošner, dekanja Fakultete za logistiko, in dodaja, da tako logistika kot upravljanje oskrbovalnih verig ponujata izjemne zaposlitvene možnosti. Še več, pričakovati je, da se bo njuna vrednost v prihodnje še povečevala: "Nikakor ne bo šlo brez znanj o avtomatizaciji, umetni inteligenci in robotizaciji, digitalizacija pa bo področje pomembno spremenila in nadgradila. Zagotovo bo prehod v pametno družbo in razvoj pametnih mest zahteval visoko kvalificirane logiste in vse to boste s študijem pri nas tudi postali," poudarja dekanja in dijake vabi na razburljivo pot raziskovanja logistike. Študij na Fakulteti za logistiko je resnično izjemna priložnost za vas, zato izberite log(ist)iko! 

Zakaj izbrati študij logistike?

Študijski programi Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru so zasnovani v skladu z najsodobnejšimi smernicami potreb gospodarstva in predvidenih kompetenc prihodnosti. Kot vodilna izobraževalna institucija na svojem področju je fakulteta zavezana k ustvarjanju novih znanj, zato se odpira v svet in skrbi za kakovostno globalno izmenjavo idej in znanja. Na Fakulteti za logistiko na prvi stopnji ponujajo možnost visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika ter univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov, pridobljeno znanje pa nato nadgradijo še na drugo- in tretjestopenjskem programu logistike sistemov.

'Kot študent si niti ne predstavljaš, kako široke možnosti zaposlitve imaš'

Fakulteta za logistiko redno sodeluje s priznanimi domačimi in tujimi strokovnjaki, velik pomen pa dajejo tudi povratnim informacijam svojih diplomantov, ki jim je študij logistike na široko odprl vrata na pomembne položaje v domačih in tujih podjetjih. Tilen Lavrič denimo pravi, da se je za vpis na Fakulteto za logistiko pred leti odločil predvsem zaradi fleksibilnosti, širine in možnosti zaposlitve, ki jo prinaša tovrstna izobrazba. Poudarja, da je lahko že v času študentskih let veliko študijskih aktivnosti opravljal od doma, kar mu je omogočalo, da je študij kombiniral z drugimi dejavnostmi. Med študijem sem pri enem izmed ponudnikov logističnih storitev opravljal študentsko delo, optimizacijo procesov. Z delom so bili zadovoljni in so me priporočili naprej. Sledila je zaposlitev na delovnem mestu procesnega tehnologa. Odgovoren sem bil predvsem za optimizacijo proizvodnih procesov, investicije in analitiko, se spominja mladi logist. 

Čez nekaj časa je začutil, da je čas za nove izzive: Našel jih je v podjetju S&T Slovenija kot svetovalec za poslovno informacijske sisteme, kjer pri implementaciji sistema ERP in povezanih satelitskih sistemov pokriva module proizvodnje, planiranja in kvalitete. "Soočamo se z različnimi tipi proizvodnje, saj podjetja podobne težave rešujejo na različne inovativne načine. Mi jim pri tem pomagamo, sam pa na ta način nabiram dragocene izkušnje za naprej," je zadovoljen nekdanji študent Fakultete za logistiko, ki ima na študijska leta lepe spomine. "V kolikor si malo samoiniciativen, te fakulteta hitro sprejme in se počutiš domače ter se več vključuješ v dejavnosti, ki prinašajo dodano vrednost diplomi."

Tudi Tilen Lavrič je prepričan, da je prihodnost logistike v digitalizaciji, sodobni logisti pa morajo biti usmerjeni k hitremu reševanju problemov z uporabo različnih tehnologij in analiziranja podatkov ter zelo fleksibilni, na kar pa študente logistike po njegovem mnenju pripravi že sama lokacija študija, saj šolanje poteka v Celju, na žure pa se hodi v Maribor ali Ljubljano. Ker delo večinoma poteka v ekipi, mora biti logist pripravljen sodelovati z ljudmi, znati mora dobro komunicirati in voditi ekipo, obenem pa stremeti k temu, da je generator sprememb in ne čaka, da ga trg prisili v napredek. 

Smo zbudili tvoje zanimanje? Potem izkoristi prvi prijavni rok, ki traja do 20. 3. in se vpiši na visokošolski ali univerzitetni prvostopenjski program Fakultete za logistiko in vstopi v svet ambicioznih, inovativnih in kreativnih logistov, ki so nepogrešljiv člen sodobnega gospodarstva! 

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861