Kako pomembna je diploma?
To je vprašanje, ki si ga postavljajo številni mladi, ki se odločajo, ali naj se sploh vpišejo na fakulteto. Ali se bo njihov trud med študijem sploh obrestoval, ali bodo tako lažje dobili zaposlitev in koliko je njihova diploma dejansko vredna? Čas beži, energija se vlaga, in če na koncu od tega nimaš nič, ali je sploh vse skupaj vredno?
To, da greš študirat, je v Sloveniji skoraj že nuja. In če se kdo odloči, da študija ne bo vpisal, temveč se bo odpravil z zaključeno srednjo šolo na trg dela, je že skoraj nenavadno. A tudi pohvalno.
Zasledili smo zanimiv članek na to temo na hrvaškem spletnem portalu dnevnik.hr, kjer so razkrili nekaj razmišljanj mladih, ki so se odločili, da ne bodo študirali. Nekateri med njimi preprosto niso videli potrebe po diplomi glede na področje, ki jih je takrat zanimalo, drugi pa so razmišljali o tem, da bi se čim prej finančno osamosvojili.
Predstavili so mladega glasbenika, ki je končal šolo za uporabno umetnost in nižjo glasbeno šolo, nato pa se je v zadnjem trenutku odločil, da po opravljenem tečaju za fotografijo ne bo nadaljeval šolanja.
"Glede na to, da se z glasbo ukvarjam že dolgo, so se mi v tistem obdobju zaključka srednješolskega izobraževanja začele odpirati različne možnosti. Najela me je glasbena skupina, v kateri še vedno igram, začel sem imeti pogostejše nastope, tako da sem takoj po srednji šoli začel delati in preprosto nisem videl potrebe, da bi se vpisal na fakulteto," je povedal za omenjeni hrvaški portal.
Na vprašanje, ali mu je žal, da se ni vpisal na fakultete, zatrjuje, da bi si z diplomo lažje zagotovil zaposlitev za nedoločen čas, a prepričan je, da se je odločil dobro, saj ne mara izobraževalnih ustanov in njihovega načina delovanja.
'Tisti, ki študirajo, preprosto ne pridejo do dela in nabiranja delovnih izkušenj'
"Če bi se zdaj vpisal na fakulteto, bi to naredil zgolj zaradi papirja. Institucij ne maram in se mi zdijo zelo zastarele. V svoji okolici opažam, da pri vsem tem gre bolj za to, da se znajdeš, in ne za diplomo. Večina mojih prijateljev, ki še niso končali ali vpisali fakultete, zasluži več in so že napredovali v službi, tisti, ki so na fakulteti, pa preprosto nimajo časa za delo in nabiranje delovnih izkušenj," je zaključil.
Mladenič, ki trenutno dela kot nabavnik v tehnični trgovini, se s predhodnikom v marsičem strinja. Tudi on do zadnjega ni vedel, ali bo nadaljeval šolanje.
"Moji sestri sta študirali, zato sem nekako upal, da bom tudi jaz šel po tej poti. Šele v začetku 4. letnika sem sklenil, da ne bom študiral. V tistem času sta me zanimala geografija in strojništvo. V prvem primeru bi lahko bil profesor, česar nisem želel, strojništvo pa sem imel za zelo zahteven študij," je povedal.
Poudarja, da je trenutno izjemno zadovoljen s svojim položajem in da ga je ta odločitev pripeljala do položaja, ki je odlična odskočna deska za nadaljnjo kariero.
Tisti, ki si to resnično želijo, naj se vpišejo na fakulteto. A vpis le zato, da "dobijo kos papirja, ki jim daje večje možnosti v življenju", je po njegovem mnenju nesmiseln.
Svoje odločitve sploh ne obžaluje
"Spoznal sem, da se ne bom vpisal na fakulteto, saj mi je pridobljeni poklic takoj po srednji šoli odprl različne poslovne priložnosti. Zelo sem vesel, da nisem šel na fakulteto, in verjamem, da fakulteta ni za vsakogar. Odvisno od človeka do človeka in njegovih želja. Ukvarjam se s proizvodnjo letalskih delov in sem s svojim delom in zaslužkom izjemno zadovoljen."
Tako je dejal še en mladenič in čeprav je pomen diplome v današnjem svetu za nekatere vprašljiv, obstajajo nekatera delovna mesta, kjer je diploma nujna.