Cekin.si
Mladi športnik

Izobraževanje

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?

Špela Zupan
03. 10. 2022 04.45
0

Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Pri sklepanju pogodb, ki urejajo razmerja za mladoletne športnike, je potrebno biti predvsem pozoren na trajanje in na morebitne odkupne klavzule. Med drugim je smiselno preveriti, kaj se zgodi v primeru poškodbe, ali so predvidene možnosti razporeditve igralca v drugo klubsko ekipo oziroma njegove izposoje brez njegovega soglasja in kakšen je obseg prenesenih pravic na klub oziroma na agenta, je naštel odvetnik in strokovnjak za športno pravo Blaž Tomažin Bolcar.

Prav tako je izjemnega pomena, kateri organ je predviden za reševanje sporov. "Namreč, spori se pred ustreznimi organi (denimo arbitražna razsodišča) bistveno hitreje in učinkovite rešujejo kot pred civilnimi sodišči. Lahko navedem primer v Sloveniji – nedavno je začelo delovati Košarkarsko arbitražno razsodišče (KAR), ki omogoča hitrejše in cenovno dostopno reševanje sporov vsem akterjem v slovenski košarki, nogomet pa ima svoje arbitražno razsodišče v sklopu Nogometne zveze Slovenije," je pojasnil.

Če starše uspešnega mladega športnika nagovori posrednik, svetuje, naj se pred sklepanjem pogodbe prepričajo o njegovem preteklem delu in slovesu. Predvsem pa morate vedeti, zakaj želite skleniti posredniško pogodbo. "Če si želite, da nekdo bdi nad kariero vašega otroka tako, da skrbi za njegov razvoj, bo takšna pogodba verjetno sklenjena za daljše časovno obdobje. Če želite agenta samo z namenom pogajanj z določenim klubom, mu je smiselno podeliti enkratni mandat ter mogoče šele nato in po dobro opravljenem delu skleniti pogodbo o zastopanju," je pozval. Obenem je pri posredniških pogodbah pomembno natančno opredeliti vse zneske plačil in tudi obveznosti agenta.

Razlika je prav tako, ali gre za podpis z domačim ali tujim klubom. "Sklepanje pogodbe z domačim in tujim klubom se razlikuje v kompleksnosti pogodbe. V tujini pogodbe večinoma urejajo več situacij in tudi bistveno podrobneje. Tako se veliko podrobneje urejajo pravice, povezane na primer s trženjem športnikove podobe," je opisal odvetnik Blaž Tomažin Bolcar. Sicer pa se po njegovih navedbah v svojem bistvu ne razlikuje sklepanje pogodb, "ko govorimo o ključnih sestavinah pogodbe, kakor so na primer trajanje, plačilo in morebitna predčasna prekinitev. Obstajajo sicer omejitve pri prestopu mladoletnih športnikov v tujino, kar pa je odvisno od športa. Navadno je takšen prestop pogojen z dejstvom, da gre za selitev družine in ne zgolj za selitev zaradi športa. Vendar obstajajo izjeme, ki jih je potrebno preveriti za vsak posamezni šport posebej."

Pri sklepanju pogodb v športu (agentskih, s klubom ali sponzorskih), je zelo koristno, če že ne nujno, da starši poiščejo strokovno pomoč odvetnika.
Pri sklepanju pogodb v športu (agentskih, s klubom ali sponzorskih), je zelo koristno, če že ne nujno, da starši poiščejo strokovno pomoč odvetnika.FOTO: Adobe Stock

Kako je na primer v košarki?

Pogodbena razmerja se torej razlikujejo glede na športno disciplino in posebnosti v košarki, je podrobneje predstavil Luka Milanović, magister prava in tudi specialist za športno pravo. Pri svojem delu opaža, da se tudi v Sloveniji že nekaj let pojavljajo pogodbe košarkarskih klubov z mladoletnimi igralci, pri čemer gre za štipendijske pogodbe, s katerimi klub za večletno sodelovanje igralcu med drugim ponuja mesečno štipendijo v višini nekaj sto evrov. Staršem mladoletnika kot sopodpisnikom takšne pogodbe priporoča, "naj čim manj pozornosti namenijo višini štipendije. Bolj naj jih zanima obdobje trajanja pogodbe in druge ugodnosti, ki jih ponuja klub, kot sta denimo bivanje v dijaškem domu in prehrana na stroške kluba, kar je še toliko bolj pomembno, če se mladoletnik odseli od staršev v kraj, iz katerega je klub." Interes kluba se po njegovih besedah obenem pokaže pri v pogodbi določeni odškodnini oziroma pri izračunu stroškov za nadomestilo in vzgojo igralca. Omenjeno se razlikuje predvsem na podlagi tega, ali igralec novo pogodbo podpiše s slovenskim klubom ali prestopi v tujino.

Področje za igralce košarke ureja Mednarodna košarkarska zveza (FIBA), katere pravila med drugim tudi predvidevajo, "da je igralec ob dopolnjenem 18. letu prost pri podpisu prve profesionalne pogodbe ne glede na morebitno štipendijsko pogodbo, ki določa trajanje preko igralčevega 18. leta." 26. marca 2022 pa so s spremembo Fibinih pravil tudi bistveno posegli v pogodbeno svobodo agentov. 

"Pogodba med agentom in igralcem se lahko sklene za največ dve leti, vnovično podaljšanje za nadaljnji dve leti je možno samo z novo pogodbo. Pred spremembo pravil pa je bilo v navadi, da se agentska pogodba podaljša samodejno, če jo katera koli izmed strank ne odpove ob izteku njene veljavnosti," je obrazložil Luka Milanović. Bistvena sprememba je obenem "v možnosti odpovedi pogodbe s strani igralca, saj je z novimi pravili določeno, da mora imeti stranka pogodbe na voljo možnost odpovedi pogodbe s 30-dnevnim odpovednim rokom. Če agent ne pristane na sklenitev agentske pogodbe pod zgoraj navedenimi omejitvami, je lahko disciplinsko kaznovan s strani FIBA." V košarki so sicer posredniške provizije omejene na največ 10 odstotkov letne vrednosti pogodbe; v Evropi posredovanje navadno plača klub, v ameriški ligi NBA igralec.

Na kaj pa naj bodo predvsem pozorni starši talentiranega košarkarja pri podpisovanju posredniške pogodbe? Na trajanje agentske pogodbe ter na določila o odpovedi pogodbe in posledicah odpovedi, svetuje Luka Milanović. "Agenti pri mladoletnikih večinoma ne zaračunavajo provizij, saj računajo na dolgoročno sodelovanje, ki jim bo prineslo večje provizije ob igralčevem podpisu profesionalne pogodbe po nastopu polnoletnosti," je razložil. 

Razlika je tudi, ali mladoletnik podpisuje pogodbo z domačim ali s tujim klubom. "FIBA je v primeru prestopa mladoletnika v tujino določila kar nekaj pogojev, ki jih je treba izpolniti pred odobritvijo prestopa. Predvsem so povezani z vključenostjo v izobraževalno ustanovo, s skrbjo za mladoletnika ter z zagotovljenim bivanjem in prehrano," je nanizal. V tujino se lahko namreč prestopi zgolj na podlagi podpisane pogodbe in urejenih pravno-finančnih formalnosti med dosedanjim in bodočim klubom ter FIBA, ki navsezadnje izda dovoljenje za registracijo za nov klub v tujini (tako imenovani letter of clearance) zgolj ob dogovoru obeh klubov oziroma ob plačilu odškodnine ali nadomestila za vzgojo.

Luka Milanović vsem pred podpisom pogodb toplo priporoča posvetovanje s pravnikom, ki ima vsaj nekaj izkušenj tudi s športnim pravom oziroma ki pozna posebnosti agentskih pogodb in pogodb med mladoletniki in klubi. "Agenti so profesionalci, ki služijo od agentskih provizij, s čimer ni seveda prav nič narobe. Se pa v zadnjem času v Sloveniji agenti, igralci in njihovi starši vse prehitro odločajo za odhod v tujino v mladih letih," opaža in dodaja, da ni nič narobe, če mladoletni igralci še nekaj časa ostanejo doma. Namreč, po njegovih izkušnjah slovenski klubi dobro skrbijo za košarkarski razvoj mladih igralcev ter prav tako nudijo priložnost za dokazovanje in napredek. Zato poziva, naj "vsaj v začetnih letih košarkarskega razvoja ne bo v ospredju želja po različnih pogodbah in štipendijah, temveč naj se starši skupaj s svojimi otroki osredotočijo na njihov celovit razvoj tako na kot tudi izven igrišča. Seveda pa naj razmisli o koraku naprej in prestopu v tujino, če igralec že v mlajših selekcijah močno odstopa od svojih vrstnikov po košarkarskem znanju in če na njegov naslov pride ponudba košarkarsko velikega kluba z razvitim sistemom razvoja in skrbi za mladoletnike."

Tudi v Sloveniji se že nekaj let pojavljajo pogodbe klubov z mladoletnimi igralci. Večinoma gre za dogovore o mesečnih štipendijah.
Tudi v Sloveniji se že nekaj let pojavljajo pogodbe klubov z mladoletnimi igralci. Večinoma gre za dogovore o mesečnih štipendijah.FOTO: Adobe Stock

Kaj pa mladi nogometaši?

Na spletni strani Nogometne zveze Slovenije je medtem zapisano, da so mednarodni prestopi mladoletnih igralcev načeloma prepovedani v skladu s pravili Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Samo pod pogojem izpolnjevanja zahtev, predpisanih v Fifinem pravilniku o statusu in prestopih igralcev, pa je v določenih primerih možen mednarodni prestop mladoletnih igralcev, je navedeno. Tako so torej prestopi v različnih športnih drugače obravnavani in regulirani, ponekod so pravila bolj, drugod manj stroga. 

Se pa pravna strokovnjaka strinjata, da je v vsakem primeru za zavarovanje interesov mladoletnika pred podpisom pogodbe smiseln posvet s pravnikom z znanjem in izkušnjami iz športnega prava.

"Pri sklepanju pogodb v športu (agentskih, s klubom ali sponzorskih), je zelo koristno, če že ne nujno, da starši poiščejo strokovno pomoč odvetnika. Še posebej, ko pogodba zadeva mladoletno osebo. Starši in otrok se prvič srečajo s pogodbo med klubom, agentom, sponzorjem in igralcem ter navadno ne razpolagajo s potrebnimi znanji. Posledično težko oziroma ne morejo oceniti ali opaziti tveganj in morebitnih parcialnih interesov, ki jih lahko predstavlja vsebina posamezne pogodbe. Poznejše reševanje tovrstnih situacij je zapleteno in dolgo, obenem pa ovira delo in razvoj športnika," je poudaril odvetnik Blaž Tomažin Bolcar.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891