Če je vsakodnevna komunikacija prek pametnih naprav, pa naj gre za klice, video klice, pošiljanje fotografij ter sporočil v takšnih in drugačnih oblikah za večino med nami nekaj povsem samoumevnega, se še vedno najde kar nekaj takih, ki jim uporaba računalnika in pametnega telefona povzroča nemalo preglavic.
Med slednjimi je največ predstavnikov starejše generacije, ki se zaradi nizkih digitalnih kompetenc soočajo z nemalo izzivi v vsakdanjem življenju. Tehnologija, ki naj bi nam bistveno olajšala ne le komunikacijo, ampak tudi delo, poslovanje, zabavo in življenje v vseh pogledih, pa naj gre za nakupovanje, urejanje financ in različnih dokumentacij, rezervacijo nastanitev ali obisk zdravnika, postaja za tiste brez vsaj osnovnega poznavanja digitalnega okolja 'sovražnik številka 1'. Praktično vsi segmenti družbe so že (skoraj) digitalizirani ali pa so v procesu digitalizacije, zato je, kot rečeno, vsaj osnovno znanje s področja digitalne pismenosti dandanes nujno zlo.

Kako izboljšati digitalne kompetence?
Ste se prepoznali v zgornjih stavkih? Načinov, kako lahko usvojite ali izboljšate računalniško znanje in digitalno pismenost nasploh, je več.
Tisti, ki na omenjenih področjih potrebujete pomoč, se lahko obrnete na tehnološko bolj podkovane sorodnike ali prijatelje. Pa ne le v smislu, da nujne stvari uredijo namesto vas, ampak da vas naučijo uporabe pametnih naprav vsaj do te mere, da se boste lahko znašli pri vsakdanjih opravkih.
Druga možnost je, da se udeležite katerega od številnih računalniških tečajev oziroma tečajev digitalne pismenosti. A tu se že lahko zatakne, kar ste mnogi morda celo doživeli na lastni koži. Tovrstni tečaji so namreč lahko ali predragi ali prezasedeni ali pa preveč oddaljeni in tako za mnoge nedostopni. Zato raje preverite pri organizacijah, ki ponujajo vrsto brezplačnih izobraževalnih tečajev in delavnic za boljšo socialno vključenost in samostojnost starejših.
Ko boste osvojili osnove, je ključnega pomena, da pametne naprave in aplikacije tudi uporabljate. Saj veste, kaj pravijo – vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. Kot rečeno, so vse naprave in aplikacije zasnovane tako, da vam življenje, kolikor je mogoče, olajšajo.
Aplikacije, ki vam bodo močno poenostavile življenje
Če pripadate starejši generaciji, vam je zagotovo pomembno, da imate vse informacije ves čas pri roki, zato vam bodo nekatere aplikacije, ki si jih lahko naložite na svoj pametni telefon, prišle še kako prav. Ne le, da so koristne, so tudi izjemno enostavne za uporabo. Predstavljamo vam nekaj najbolj priročnih.
Da boste ves čas obveščeni o aktualnih informacijah in boste na enem mestu imeli zbrane vse SOS številke, novice, info točke (brezplačni prevoz, lekarne, pošte ...), si naložite prvo brezplačno aplikacijo v Sloveniji za pomoč starejšim, imenovano Magda. Poleg naštetega vam aplikacija ponuja tudi izobraževalne vsebine, vaje, ki jih lahko izvajate doma, radio ter pregled aktualnih dogodkov po Sloveniji.
Ker je zdravje v jeseni življenja še toliko bolj pomembno, vam bodo zelo prav prišle tudi aplikacije, ki lahko olajšajo nekatere zdravstvene nevšečnosti. Brezplačna aplikacija Medisafe vas bo denimo opomnila na vsako tableto, ki jo morate vzeti, spremljala bo meritev krvnega tlaka in razpoloženja ter vam omogočila deljenje obvestil z najbližjimi. Pri izboljšanju spomina in koncentracije vam bo z miselnimi igrami in vajami pomagala aplikacija Lumosity, medtem ko bo recimo aplikacija Magnifying Glass poskrbela, da bodo male črke postale velike in vam tako olajšala branje tudi najbolj drobnega besedila.
Ravno tako izjemno pomembne so aplikacije za elektronsko bančno poslovanje, aplikacije ali informacijski sistem za davčno poslovanje, pa elektronske rešitve za učinkovitejše zdravstvene storitve in podobno.

Za učinkovito digitalno izkušnjo je ključna hitra internetna povezava
Da boste imeli vse potrebne informacije ves čas pri roki in se boste s svojimi bližnjimi lahko povezovali kjerkoli in kadarkoli, so poskrbeli pri podjetju T2. Z mislijo na vas so namreč ustvarili prijazne pakete, ki si jih lahko izberete in prilagodite po svojih željah in potrebah. Tako boste uporabljali le tisto, kar v svojem življenju resnično potrebujete.
Prijazni paketi so odlična kombinacija interneta, televizije in mobilne telefonije, s pomočjo katerih boste deležni tako povezljivosti s svojimi najdražjimi kot prijetnega druženja ob družinskih filmskih večerih. Ne glede na to, ali iščete vrhunske storitve, ponudbo prijaznih paketov ali podporo 24/7, se pri T2 trudijo, da vam vse to in še več nudijo na enem mestu. So vedno tu za vas, prijazni in s ciljem, da vam zagotovijo prijazno uporabniško izkušnjo.
Ne pozabite na varnost!
Tako kot pri vseh drugih stvareh tudi pri uporabi pametnih telefonov, računalnikov ter drugih naprav in spletnih storitev nikar ne pozabite na varnost. Ravno starejše generacije sodijo med najbolj ranljive skupine in so pogosto tarča najrazličnejših groženj in prevar. Zato je ključnega pomena, da se podučite tudi o pravilni in varni uporabi storitev ter aplikacij in o zaščiti osebnih podatkov, predvsem pa ne nasedajte preveč mamljivim ponudbam na spletu.
Le preudarna in predvsem varna raba informacijske tehnologije bo, kot rečeno, povečala vašo socialno vključenost in aktivno sodelovanje v družbi.
Sponzorirana vsebina