Ustno ocenjevanje je samo po sebi velik stres, a ne pozabite, da profesor ne ocenjuje le vašega znanja. Veliko vlogo pri oceni ima način vašega obnašanja, kako komunicirate in kakšen vtis pustite pri profesorju.
Če se osredotočite samo na to, koliko snovi ste se naučili, lahko zanemarite druge pomembne vidike, ki vam lahko prinesejo višjo oceno. Profesorji ne ocenjujejo le tega, kar govorite, ampak tudi, kako to poveste. Vaš odnos, govorica telesa in stopnja samozavesti lahko vplivajo na to, kako bo profesor zaznal vaše odgovore. Če delujete umirjeno, samozavestno in pozitivno, lahko to na neki točki nadomesti pomanjkanje znanja.
1. Bodite samozavestni
Prva stvar, ki lahko naredi dober vtis, je vaša samozavest. Tudi ko niste prepričani o odgovoru, pokažite, da je še vedno vse pod nadzorom. Profesorji cenijo, ko študenti jasno in umirjeno izražajo svoje misli, tudi ko so negotovi. Izogibajte se živčnemu vedenju, kot je igranje z rokami ali tapkanje z nogo.
2. Govorite jasno in umirjeno
Vaša predstavitev mora biti jasna in razumljiva. Ko odgovarjate na vprašanje, bodite pozorni na tempo svojega govora – ne govorite prehitro, a tudi ne prepočasi. Pomembno je, da profesor vidi, da ste prepričani v svoje besede in da se vam ne mudi, samo da bi čim prej končali. Ustavite se, ko morate razmisliti, in vzemite si trenutek, da uredite svoje misli.

3. Ohranjajte očesni stik
Očesni stik je pomemben del neverbalne komunikacije. Pogled profesorja v oči med odgovarjanjem kaže na vašo samozavest in osredotočenost. Zaradi nenehnega gledanja v tla ali vstran lahko izgledate negotovi, tudi če poznate odgovor.
4. Bodite vljudni in profesionalni
Profesorji cenijo študente, ki se pri odgovarjanju obnašajo profesionalno. Bodite prijazni, potrpežljivi in spoštujte profesorja ter oceno. Tudi če vam postavi vprašanje, na katerega ne poznate odgovora, ostanite mirni in ne pokažite razočaranja. Če je treba, lahko profesorja prosite za pojasnilo vprašanja.
5. Ne prekinjajte profesorja
Če vas profesor kaj vpraša ali vam kaj razlaga, ga ne prekinjajte. Potrpežljivo ga poslušajte do konca in šele nato odgovorite. Prekinjanje profesorja lahko daje vtis, da niste dovolj pozorni ali da ste živčni, kar lahko negativno vpliva na oceno. Poleg tega pozorno poslušanje kaže spoštovanje in resnost.
6. Nasmejte se in bodite pozitivni
Ustna spraševanja so stresna, a če pokažete pozitiven odnos in se nasmejete, lahko naredite boljši vtis. Profesorji radi vidijo, da študenta ni strah in poskuša ostati optimističen, tudi ko mu vprašanja niso vedno naklonjena.
7. Zastavite vprašanje, če niste prepričani
Če vam profesor postavi vprašanje, na katerega ne poznate pravilnega odgovora, naj vas ne bo strah postaviti podvprašanja ali prositi za pojasnilo. To kaže, da želite razumeti vprašanje in aktivno sodelujete v pogovoru, kar je vedno bolje kot ugibanje.
8. Pokažite zanimanje za temo
Tudi če vam snov ni najbolj všeč, poskusite pokazati vsaj nekaj navdušenja nad temo, o kateri razpravljate. Profesorji radi vidijo, da študenta snov zanima, kar lahko bistveno izboljša njihov vtis.
9. Držite telo pod nadzorom
Vaša govorica telesa pošilja sporočilo prav tako kot vaše besede. Sedite naravnost, ne zvijajte se in držite roke pri miru. Preveč živčnih gibov lahko daje vtis, da ste zelo negotovi glede svojega znanja.
10. Priznajte, da nečesa ne veste
Če naletite na vprašanje, na katerega ne poznate odgovora, naj vas tega ne bo strah priznati. Profesorji bolj kot ugibanje cenijo poštenost in logično razmišljanje. Priznajte, da niste prepričani, vendar poskusite logično razmišljati in priti do odgovora na podlagi tega, kar že veste.
Povzeto po teen385.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV