Prvi korak pri odločitvi za študij v tujini je pravočasno raziskovanje razpoložljivih programov in možnosti financiranja. Pomembno je, da si jasno zastavite cilje ter ugotovite, katere države in univerze ponujajo programe, ki vas zanimajo. Prav tako je ključno spremljati roke za prijave ter se seznaniti s pogoji sprejema in bivanja, saj se lahko močno razlikujejo glede na državo in univerzo. Nasveti Društva VTIS za bodoče študente v tujini: 1. Čim prej začnite z raziskovanjem možnosti. 2. Določite svoje cilje – katere države in univerze ponujajo programe, ki vas zanimajo? 3. Preverite finančne možnosti – ali so na voljo štipendije ali možnosti dela med študijem? 4. Pripravite dokumentacijo – roki za prijave in zahteve se razlikujejo, zato je pomembno, da pravočasno pripravite vse potrebno. 5. Povežite se s skupnostjo – stik s Slovenci v tujini vam lahko olajša prehod in prilagajanje.
Kje iskati informacije in možnosti štipendiranja?
Informacije lahko poiščete pri svetovalcih v izobraževalnih ustanovah, na izobraževalnih sejmih, kot je Informativa, v pisarni za mednarodne študente na izbranih univerzah, na Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu RS (JŠRIPS RS) ter pri študentih, ki so že doživeli podobno izkušnjo.
Koristen vir za iskanje informacij o študiju v tujini so tudi spletni iskalniki, kot so Bachelorsportal, Mastersportal, PhDportal in Education Abroad. Uradne spletne strani, namenjene tujim študentom, so Study in ... (Austria, UK, Denmark, Finland ...), medtem ko so za iskanje štipendij v pomoč iskalniki Education Scholarships, International Education Financial Aid, International Scholarships, Scholarship Position in Study Abroad Scholarships.
Kako pripraviti dokumentacijo za študij v tujini in pridobiti štipendijo?

Za uspešno prijavo je treba preveriti prijavne pogoje in pravočasno pripraviti ustrezne dokumente, kot so spričevala in diplome (pogosto z overjenimi prevodi), ter rezultate sprejemnih izpitov. Nekatere univerze zahtevajo standardizirane teste, kot so SAT, GRE, GMAT ali jezikovne teste (TOEFL, IELTS). Priporočljivo je tudi priložiti motivacijsko pismo in priporočila, ki so pogosto lahko odločilni.
Študij v tujini je lahko velik finančni zalogaj, zato je smiselno podrobno raziskati možnosti financiranja. Na voljo so različne štipendije in finančne pomoči, ki jih ponujajo JŠRIPS RS, Erasmus+, Fulbright ter številne tuje univerze, ki nudijo štipendije ali znižane šolnine. Več informacij o financiranju študija v tujini lahko najdete v članku:
Kako se povezati s skupnostjo Slovencev v tujini?
Eden od pametnih načinov za lažji prehod je povezovanje s Slovenci, ki že študirajo, živijo ali delajo v tujini. Društvo v tujini izobraženih Slovencev (VTIS) združuje skoraj 3.000 Slovencev, ki so študirali ali študirajo v tujini, ter ponuja različne programe, ki mladim pomagajo pri odločitvi za študij v tujini, pripravi na odhod in pri povezovanju s skupnostjo Slovencev v izbranih državah.Največ slovenskih študentov odhaja v Združeno kraljestvo, Nemčijo, Nizozemsko, Avstrijo in ZDA, v zadnjem času narašča zanimanje za skandinavske države in Azijo. Med najbolj priljubljenimi smermi so naravoslovje, tehnološke vede, medicina ter poslovno-ekonomski programi, ugotavljajo pri VTIS.
Med njihovimi ključnimi podpornimi programi so: mentorski program za povezovanje študentov v tujini z novinci, roadshow dogodki za predstavitve študijskih programov in držav, Prvi VTIS za mreženje za študente v posameznih državah in aktivnosti EducationUSA svetovalnega centra za informiranje o študiju v ZDA.
Mentorski program nudi podporo pri izbiri univerze, pripravi dokumentacije in prilagajanju na novo okolje, mentorji pa delijo svoje izkušnje. Roadshow dogodki so namenjeni mladim, ki razmišljajo o študiju v tujini, a se še niso odločili. Na njih se predstavljajo univerze, študijski programi in države, kjer Slovenci najpogosteje študirajo. Dogodek Prvi VTIS povezuje nove študente s kolegi v posamezni državi ter spodbuja mreženje in izmenjavo izkušenj, EducationUSA svetovalni center pa ponuja informacije o študiju v ZDA, od izbire šole, do prijave in financiranja izobraževanja.
Obenem v Društvu VTIS organizirajo dogodke v državah z največjim številom članov, kjer lahko študenti iz prve roke spoznajo tamkajšnje življenje in pridobijo dodatne informacije. Poleg tega članom pomagajo pri ohranjanju stikov z domovino, saj sodelujejo s številnimi slovenskimi podjetji in organizacijami ter jim tako omogočajo dostop do informacij in priložnosti za vrnitev.
Kaj pa po študiju v tujini?

Po študiju v tujini so odprte različne možnosti. V Študentski svetovalnici opažajo, da študenti pogosto zmotno menijo, da po študiju v tujini ne morejo nadaljevati študija v Sloveniji, čeprav študij v tujini ne vpliva na možnost vpisa na slovenske fakultete. Pomembno pa je, da se pravočasno pozanimajo o priznavanju tuje izobrazbe; za več informacij o vrednotenju tujih diplom se lahko obrnejo na ENIC-NARIC center, kjer pridobijo informacije o priznavanju tujih kvalifikacij, izobraževalnih sistemih in možnostih študija v tujini, so pojasnili.
Študij v tujini je priložnost za akademski, karierni in osebni razvoj, ki pa zahteva dobro pripravo. S pravočasnim preverjanjem možnosti izbire programa in financiranja, pripravljenimi dokumenti in povezovanjem s skupnostjo Slovencev v tujini bo prehod v novo okolje lažji. Za več informacij obiščite spletne strani Društva VTIS, JŠRIPS RS, Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in Študentske svetovalnice ter se povežite z organizacijami, ki vam lahko pomagajo pri odločitvi, pripravi in študiju v tujini.
Pa srečno in uspešen študij!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV