Cekin.si
Mehke veščine

Študenti

Mlade učijo stvari, ki bi lahko kmalu postale zastarele in nepomembne

M.M.
02. 02. 2024 04.56
0

Spremembe so tako hitre, da tisto, o čemer danes učijo v šolah, čez nekaj let ne bo več pomembno ali uporabno. Kako torej ravnati, da ne spregledate ključnih prelomnic?

V zadnjih letih smo priča korenitim spremembam na trgu dela. Od sprememb, povezanih z delom na daljavo in uporabo digitalnih orodij, za katera do nedavnega mnogi sploh niso slišali, kaj šele uporabljali, do uporabe umetne inteligence, ki že lahko opravlja naloge, ki jih je človek dolgo osvajal in izpopolnjeval.

Takšne spremembe, zlasti tiste, povezane z umetno inteligenco, se bodo nadaljevale in ljudje se jim morajo prilagoditi. A kot je opozoril vodja podjetja in spletnega mesta za iskanje zaposlitve Indeed, današnji šolarji in študenti obiskujejo šole in fakultete, kjer jih učijo veščin, ki bodo kmalu postale popolnoma nepotrebne zaradi umetne inteligence, ki bo te naloge opravila bolje in učinkoviteje. Današnji študentje se torej učijo veščin, ki bodo zastarele, ko bodo diplomirali, je pojasnil Chris Hyams.

Hitre spremembe in napredek

Spremembe se odvijajo tako hitro, da jih nekateri sploh več ne zmorejo dohajati.
Spremembe se odvijajo tako hitro, da jih nekateri sploh več ne zmorejo dohajati. FOTO: Dreamstime

Pravi, da je zadnji val tehnološkega napredka v samo enem desetletju popolnoma spremenil način vpliva mnogih industrij – od potovanj, maloprodaje, glasbene industrije itd. – v primerjavi z industrijsko revolucijo, ki se je postopoma pospeševala skozi več generacij. Kakšen vpliv bo imela umetna inteligenca na trg dela, bomo še videli, a po nekaterih napovedih, kot je tista Goldman Sachsa, bi lahko ta tehnologija vplivala na kar 300 milijonov delovnih mest po vsem svetu, pri čemer bi bili kar dve tretjini delovnih mest v ZDA in Evropi delno avtomatizirani zaradi umetne inteligence.

Umetna inteligenca, so opozorili v tej investicijski banki, predstavlja veliko potencialno motnjo na trgu dela in njen vpliv že lahko vidimo.

Spretnosti, ki se jih je tehnologija naučila (in se bodo sčasoma povečale), so že boljše od tistih, ki jih prinaša diploma, pravi Hayms in opozarja na še eno težavo, povezano z umetno inteligenco in izobraževanjem. In to je uporaba orodij UI, kot je ChatGPT, za šolske naloge, pisanje esejev in goljufanje na izpitih. V nekaterih primerih je znano, da so študentje profesorjem oddali eseje, ki jih je napisal ChatGPT, ki pa jih sploh niso prebrali. Profesor Timothy Main s kanadskega kolidža Conestoga je omenil primer študenta, ki mu je predal esej, v katerem je med drugim pisalo: Jaz sem samo jezikovni model UI, o tem nimam mnenja.

Zato so se Main in nekateri profesorji celo odločili za nekaj sprememb pri svojih predavanjih, tako da študentom dajejo naloge, v katerih vse pogosteje zahtevajo, da opišejo nekatere osebne dogodke, izkušnje in razmišljanja, da pri pisanju ne uporabljajo orodij umetne inteligence.

Vir: NY Post in Zimo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861