S študijskim letom 2025/2026 se bo subvencija za javne študentske domove dvignila za 40 odstotkov. Namesto sedanjih 27,8 evrov na študentsko posteljo bo znašala 38,92 evrov.
Prav tako se z novim študijskim letom dvigne subvencija za bivanje pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih, in sicer z 32 evrov na 100,64 evrov na posteljo. Razpis za subvencionirano bivanje višješolskih in visokošolskih študentk in študentov za študijsko leto 2025/2026 (tako v javnih kot zasebnih študentskih domovih oz. pri zasebnikih) bo objavljen konec maja.
Subvencija predstavlja finančno pomoč za študentke in študente, saj omogoča nižjo stanarino
Po napovedi javnih študentskih domov, da bodo morali oziroma so že zaradi naraščajočih stroškov dvignili stanarine, se je takoj odzvalo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
"Vsekakor nismo želeli, da bi breme dviga stanarin padlo na ramena študentk in študentov. Študentske domove smo najprej pozvali, da nam pošljejo konkretne utemeljitve, zakaj morajo dvigniti stanarine, da smo preverili upravičenost povišanja stroškov. Nato smo se dogovorili za dvig subvencije za 40 odstotkov, se pravi namesto dosedanjih slabih 28 evrov na posteljo bo subvencija znašala skoraj 39 evrov," pojasnjuje minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič. "S tem je poskrbljeno, da študentke in študenti ne bodo občutili podražitve," dodaja minister Papič.
V Študentski organizaciji Slovenije pozdravljajo dvig subvencije
Študentke in študenti so zadnja leta opozarjali na rast stroškov v študentskih domovih in napovedane dvige stanarin.
"V minulem obdobju smo bili v stikih tako s študentskimi domovi po držav kot pristojnim ministrstvom za visoko šolstvo. Dosedanja višina subvencije ni več omogočala prostora za iskanje rezerv znotraj proračunov študentskih domov, ker pa se subvencija ne usklajuje redno kot drugi socialni transferi, ne more slediti vse višjim stroškom; ob tem pa nismo želeli, da višje stroške v celoti nosimo študenti in študentke. Zato nas veseli, da tokratnega dviga stanarin ne bomo občutili študentke in študenti, kot se je to v preteklosti najpogosteje zgodilo. Veseli me, da smo že drugič v tem letu s pristojnim ministrom za visoko šolstvo našli rešitev za blaženje pereče problematike bivanja študentk in študentov," je dejal Luka Mihalič, predsednik Študentske organizacije Slovenije:
Dvig subvencije tudi za bivanje pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih

Vsi trije javni študentski domovi v Sloveniji (Študentski dom Ljubljana, Študentski domovi Univerze v Mariboru, Študentski domovi Univerze na Primorskem) zagotavljajo skoraj 10.000 študentskih postelj. Kljub na novo pridobljenim kapacitetam to še vedno ni dovolj, zato študentke in študenti bivajo tudi pri zasebnikih ali v zasebnih študentskih domovih.
Tudi bivanje pri zasebnikih je subvencionirano, če ima zasebnik sklenjeno pogodbo, in tudi te subvencije se bodo z novim študijskim letom 2025/2026 zvišale, in sicer s sedanji 32 evrov na 100,64 evrov na študentko oz. študenta.
"Čeprav smo že povečali število postelj v javnih študentskih domovih in imamo v načrtu gradnje novih domov, pa je najhitrejša rešitev za pomanjkanje študentskih postelj subvencionirano bivanje pri zasebnikih, vendar število pogodb za takšno bivanje iz leta v leto upada. Eden glavnih razlogov je razkorak med dosedanjo višino subvencije za bivanje pri zasebnikih in višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča. Dodatek k štipendiji je trikrat višji kot subvencija za bivanje pri zasebnikih. Mnogi študentke in študenti vložijo tako vlogo za subvencionirano bivanje pri zasebnikih kot tudi vlogo za štipendijo. Če dobijo štipendijo in s tem dodatek za bivanje, sprejmejo slednje, vloga za subvencijo pa propade. Zato bo z novim študijskim letom subvencija izenačena z dodatkom k štipendiji," pojasnjuje minister Papič.
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
To je najugodnejša evropska destinacija, kjer boste za kavo odšteli drobiž
Zakaj vse več milijarderjev beži v našo soseščino?
Robinzonski turizem: od 530 evrov za vikend do brezplačne ponudbe
Gora sanj in njena cena: Koliko denarja potrebujete za osvojitev Everesta?
Odkrijte skriti biser Sredozemlja: Pafos vas čaka po super ceni!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV