Spor med trenutno ameriško vlado in univerzo Harvard se je stopnjeval že nekaj časa.
Ministrica za domovinsko varnost Kristi Noem je na družnem omrežju X dodala, da "naj bo to opozorilo vsem univerzam in akademskim ustanovam po vsej državi".
V pismu je univerzo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP obvestila, da so s takojšnjim učinkom preklicali njen certifikat za program tujih študentov in študentskih izmenjav. Izpostavila je, da jo je že v aprilskem pismu opozorila, da je vpisovanje tujih študentov privilegij.
Ta privilegij pa je sedaj izgubila, ker je zavrnila številne zahteve ministrstva za domovinsko varnost po informacijah, medtem ko ohranja "nevarno okolje v kampusu, ki je sovražno do judovskih študentov, spodbuja simpatije do Hamasa in uporablja rasistične politike raznolikosti, enakosti in vključevanja", je zapisala.
Po podatkih na spletni strani Harvarda je v letošnjem študijskem letu na univerzi 27,2 odstotka študentov iz tujine, kar pomeni skoraj 7000 študentov.
Harvard je potezo označil za nezakonito in vložil tožbo
Kot so predstavniki univerze Harvard zapisali v odzivu, so predani zagotavljanju zmožnosti za študij tujih študentov, ki da bogatijo državo. Poudarjajo, da gre za škodljiv ukrep, ki da spodkopava akademsko in raziskovalno poslanstvo univerze.
Ameriška univerza Harvard je danes vložila tožbo proti vladi predsednika Donalda Trumpa, ki ji je v četrtek odvzela možnost vpisa tujih študentov. Univerza je ob tem pozvala sodišče, naj nemudoma blokira ukaz ministrice za domovinsko varnost, poročajo ameriški mediji.
Kaj je Trumpova vlada zahtevala od univerze Harvard?
Vlada je že minuli mesec Harvardu zagrozila z odvzemom možnosti vpisovanja tujih študentov, če ne bo pristala na zahteve za spremembo politike proti aktivizmu na kampusih, reformo upravljanja ter spremembo politike zaposlovanja profesorjev in vpisa študentov.
Med drugim je zahtevala odpravo upoštevanja rasne ali etnične pripadnosti pri vpisu študentov in prepoved vpisa tujih študentov, ki so "sovražni do ameriških vrednot in ustanov". Zahtevala je tudi zatiranje propalestinskih protestov.
Med zahtevami so bile še revizija študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti, ukinitev vseh programov vključevanja ter prepoved nošenja obraznih mask.

Potem ko Harvard kot prva ameriška visokošolska ustanova v zameno za ohranitev zvezne pomoči ni hotel spremeniti načina delovanja, mu je vlada aprila tudi zamrznila 2,2 milijarde dolarjev (1,94 milijarde evrov) že odobrenih proračunskih sredstev. Namenjena so bila večinoma za znanstvene raziskave.
Trump je nato ocenil, da bi moral Harvard, kjer je diplomiralo 162 Nobelovih nagrajencev, izgubiti status ustanove, ki je oproščena plačevanja davkov.
Harvard ima sicer v svojem skladu donacij okoli 53 milijard dolarjev sredstev (skoraj 47 milijard evrov), a jih mora porabiti v skladu z namenom donatorjev. Proračun za delovanje Harvarda je lani znašal 6,4 milijarde dolarjev (5,6 milijarde evrov), od katerih je 16 odstotkov sredstev zagotovila zvezna vlada.
Trump je doslej v spremembe uspel prisiliti newyorško univerzo Columbia, ki se je uklonila, da je ohranila 400 milijonov dolarjev (353 milijonov evrov) proračunskih sredstev.
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV