Cekin.si
 Vsi v družini moramo biti slišani. Za dobro počutje je treba upoštevati želje vseh in sklepati kompromise.

Izobraževanje

Imate še čas, da pred začetkom šole storite to!

M.M.
26. 08. 2023 04.45
0

Še nekaj dni počitnic in otroci bodo znova v šolah. O čem se morate v tem času, ko so še "svobodni", pogovoriti z njimi? Preverite!

Brezskrbni poletni dnevi se iztekajo, kmalu bodo na urniku šolske obveznosti. Vsak je poletje preživel drugače – nekateri so bili doma, nekateri so potovali, nekateri pa so opravljali počitniško delo. 

Ne glede na to, kako so otroci preživeli poletje, bodo vsi čutili posledice prehoda na novo šolsko leto. 

Številni otroci se novega šolskega leta veselijo zaradi druženja s sošolci in učitelji, tako da zanje vračanje v šolske klopi ne predstavlja težav. Pri nekaterih otrocih pa je odhod v šolo zaznamovan s strahom pred neuspehom in neznanimi okoliščinami, tesnobo, bolečo ločitvijo od staršev in socialno anksioznostjo.

Na to temo smo na spletni strani Kreni zdravo zasledili zanimiv članek, ki ga je pripravila magistrica psihologije Marija Granić. Razložila je, kaj vse je potrebno, da otroke čim uspešneje pripravimo na šolo, in kako je lahko začetek šolanja za otroka neboleč in zabaven.

Priprava otrok na šolo

Začetek šolanja ne vpliva le na otroke, ampak tudi na njihove družine. Družinske rutine se spreminjajo in številni starši poleg vsakodnevnih službenih obveznosti dneve preživljajo v skrbeh, kako se bodo njihovi otroci znašli v novem šolskem letu. Če se otroci uspešno prilagodijo, se lahko starši sprostijo in uživajo v občutku uspeha in veselja, pravi Granićeva.

Če pa je začetek šole težak, postane zaskrbljenost izrazita in nekateri starši postanejo tako zaskrbljeni in prestrašeni glede šole, da ta strah in tesnobo prenesejo na otroka. Zato je dobro, da se starši pred začetkom šolskega leta pogovorijo z otroki. 

Pogovor
PogovorFOTO: Shutterstock

Kako pripraviti otroka za novo šolsko leto?

1. Komunikacija

Najpomembnejše orodje pri reševanju številnih težav je kakovostna komunikacija, pravi magistrica psihologije. "Dobra in kakovostna komunikacija je poleg tega, da otroku in staršem pomaga pri prilagajanju na novo šolsko leto, pomembna tudi za obvladovanje stresnih situacij, s katerimi se bodo otroci in starši med šolskim letom verjetno srečali. Zato je vzdrževanje komunikacije ključnega pomena v procesu priprave na šolo," je razložila. 

Otroci naj sproščeno govorijo o svojih pričakovanjih in strahovih, ki jih prevevajo tik pred začetkom šole. Starši pa naj jih zaradi tega ne kritizirajo in naj bodo mirni. 

Le tako se bo otrok toliko sprostil, da vam zaupa svoje resnične stiske. To je dobra popotnica za odnos tudi v prihodnje. 

2. Starostne razlike

Komunikacija se seveda prilagodi glede na starost otroka. Z majhnimi otroki je lažje komunicirati s preprostimi vprašanji in jih usmeriti k prijateljem in učiteljem. Pri mladostnikih je priporočljivo biti previden, torej brez vsiljivih in nenadnih poskusov komunikacije. Najstniki se namreč lahko zelo hitro zaprejo vase, prenehajo komunicirati in izgubijo zaupanje v starše. 

3. Šolske izkušnje

Priprave na šolo niso enake za otroke, ki šele hodijo v šolo, in za otroke, ki so že maturirali. Otroci, ki šele hodijo v šolo, se soočajo s spoznavanjem novih ljudi, srečujejo se z množico neznanih stvari in pojavov ter spreminjajo celoten ritem življenja. Sedaj bodo morali upoštevati nova pravila, urnike in slediti obveznostim. 

Seveda je treba tudi upoštevati, da se bodo v šolskih prostorih pletli razni odnosi – ne le prijateljski. Iskreno se pogovorite o nasilju v šolah in se dogovorite, kako bo otrok ravnal v teh primerih. 

4. Soočanje s stresnimi situacijami

Začetki novih izkušenj so pogosto težki. Ne glede na starost osebe. Saj veste, kako je vam, ko nastopite s službo na novem delovnem mestu. 

Povsem normalno je, da se starši zato za svoje otroke bojijo, morajo pa jim tudi zaupati, da so se sposobni soočiti s takimi situacijami. To je namreč osnova za reševanje vseh bodočih stresnih situacij. 

"Bolje je, da se z otrokom pogovorimo o tem, kako se soočiti s stresno situacijo, in ga izobražujemo, kako se soočiti z določenimi šolskimi izzivi in težavami, kot da to počnemo namesto njega. Če otroke naučimo, kako se soočati s stresom, jih opremimo za soočanje s takšnimi situacijami, kar je dolgoročno veliko bolj koristno za reševanje njihovih težav v prihodnosti. Upoštevajte, da bo otrok med izobraževanjem doživel veliko stresnih situacij, samo doživljanje stresa pa je odvisno od tega, kako ga otrok dojema. Reakcije staršev v takih situacijah pa igrajo pomembno vlogo. Če se starši na vsako malenkost odzivajo burno in razburjeno, bo otrok takšne situacije verjetno dojemal veliko bolj negativno, kot so v resnici," pravi magistrica psihologije. 

5. Sodelovanje z učitelji

Učitelji so v otrokovem življenju zelo pomembni. Redni pogovori z učitelji o tem, kako se otroci počutijo, vedejo in razmišljajo, ter poslušanje njihovih stališč in pomoč, ko je to potrebno, igrajo pomembno vlogo pri otrokovem prilagajanju na šolo.

Upoštevajte, da učitelji pogosto preživijo z otroki več časa kot vi in da vseeno lažje opazijo nekatere otrokove reakcije, pravi strokovnjakinja.

6. Verjemite v svoje otroke!

Starši včasih z dobrimi nameni naredijo povsem napačne stvari, ko je treba otroke pripraviti na šolo. Ker jih želijo zaščititi pred stresom in nelagodjem, jim ne dovolijo, da bi se naučili samostojnega in odgovornega vedenja. Čeprav je vedno potrebna določena stopnja nadzora nad otrokovim vedenjem, ga zagotavljanje prostora in svobode na dolgi rok nauči odzivanja in soočanja s problematičnimi situacijami.

Starši pogosto želijo, da bi bili njihovi otroci obkroženi le s srečnimi in brezskrbnimi trenutki, pri tem pa pozabljajo, da so lahko tudi negativna čustva koristna in gradijo stabilno osebnost, če se otrok z njimi sooči na pravi način. Otroci naj se sami naučijo biti prijazni, delavni in odgovorni ljudje.

Bodite jim v oporo in jih ozavestite, da se lahko vedno zanesejo na vas, a da morajo sami odgovarjati za svoja dejanja. Če verjamete v njihove sposobnosti, poudarjate njihove prednosti in sprejemate njihove slabosti, lahko naredite veliko več zanje, ne le pri pripravi na šolo, ampak tudi pri pripravi na življenje, še dodaja Granićeva.

Povzeto po: Kreni Zdravo, Marija Granić

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856