Si predstavljate, da kot vodja sprejmete novo zaposlitev in z delom začnete februarja 2020? Tik pred izbruhom pandemije, ki je zapirala dejavnosti in klestila po gospodarstvu. Prav to se je zgodilo direktorju, ki se je tik pred pandemijo pridružil podjetju iCIMS. Steve Lucas je bil neizmerno srečen, da se je lahko posvetil novim izzivom – in čakali so ga resnično veliki izzivi.
Gre za podjetje, ki razvija programe za iskanje zaposlitev in talentov. Orodja so namenjena tako kadrovikom, podjetjem kot iskalcem zaposlitve. Lucas je bil na svojem novem delovnem mestu le nekaj tednov, ko je sledilo zapiranje družbe in panog. V podjetju so začeli z delom od doma, Lucas pa še vedno, po enem letu, ni v živo spoznal nekaterih sodelavcev.
Razmere so bile hude, nekateri šefi se nikakor niso znali odzvati na novo realnost. Zahtevali so, naj bo vse tako, kot je bilo pred epidemijo, a jasno je bilo, da tako ne more biti. Lucas se je znal prilagoditi in sedaj je o svojih izkušnjah spregovoril za spletno stran inc.com.
Zaposlene obravnavajte kot stranke
Zlato pravilo, ki ga že nekaj let ponavljajo nekateri kadroviki, je: zaposlenega ne vprašaj, kaj lahko stori zate, vprašaj pa ga, kaj lahko ti storiš zanj.
Podjetja si morajo zapomniti, da so prav njihovi zaposleni najpomembnejši faktor uspeha. To velja tako v miru kot izrednih razmerah, ko se podjetje skuša obdržati na površini. Močna in aktivna delovna sila v podjetju lahko naredi čudeže.
Vsak vodja ve, da je treba v negotovih časih, kar epidemija zagotovo je, posvetiti posebno pozornost počutju zaposlenih. Lucas je takoj vzpostavil proaktivno komunikacijsko strategijo. Skozi redne stike z zaposlenimi ter s pomočjo empatije in hvaležnosti mu je uspelo zaposlene motivirati, jih pomiriti in opolnomočiti.
Talenti
V kriznih in negotovih časih je treba v podjetju vzdrževati stabilnost, ki bo na zaposlene vplivala pomirjajoče. Vsekakor pa je treba tudi spodbujati spremembe, in sicer v smislu razvoja talentov in interesov posameznika. Slednji so zaznali, da podjetje stremi k iskanju rešitev, izboljšav ter se zna hitro prilagajati novim razmeram. To je znak, da gre za resno podjetje, ki se ne bo vdalo že ob prvi težavi.

Pogoji dela
Vodilni v podjetjih so v času epidemije morali stopiti iz svojih okvirjev ter sprejeti drugačne oblike dela. Lucas se je nemudoma odločil, da želi ustvariti ekipo ljudi, ki bodo imeli eno skupno lastnost – da bodo dosegali odlične rezultate. To, da morajo biti vsi ti ljudje zaprti v eni pisarni, je bilo že zdavnaj pozabljeno, saj je bilo jasno, da to sploh več ni pomembno.
Prav tako se je temeljito lotil vprašanja fleksibilnega delovnega časa oz. ideje, da zaposleni sam odreja čas, kdaj bo delal. Ko je preučil, kako bi to vplivalo na njihove stranke, je ugotovil številne koristi.
Zaključek
Čas epidemije je bil tudi čas številnih eksperimentov. Tista podjetja in vodje, ki so znali razmišljati izven ustaljenih okvirjev, so dosegali izjemne uspehe, s katerimi bodo nadaljevali še v prihodnje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV