Delate od doma in zbolite. Marsikateremu zaposlenemu je v tem primeru nerodno sporočiti delodajalcu, da je zbolel in da bo koristil bolniško, poroča spletna stran Healthline.
Raziskava, ki jo navajajo v svojem članku, namreč kaže, da so številni zaposleni v ZDA med pandemijo v dodatnem stresu, ali naj gredo na bolniško. Še večji stres doživljajo tisti delavci, ki delajo od doma in zbolijo. Ukvarjajo se namreč z vprašanjem, ali naj "stisnejo in potrpijo", saj lahko bolni delajo v varnem zavetju doma. Toda ali je to početje pametno? Tako se namreč ne morejo ustrezno spočiti in pozdraviti.
"Ko ste bolni, je zadnje, o čemer se morate obremenjevati, ali prijaviti bolniški stalež," navaja avtorica članka Cathy Cassata.
Raziskavo so opravili na vzorcu 2000 ameriških delavcev, in kar 42 odstotkov jih je dejalo, da so bili v velikem stresu, če so lani v primerjavi s preteklimi leti zboleli in so morali prijaviti bolniški stalež. Zdravnica Cynthia Zelis je dejala, da je bolezen kot taka že dovolj stresna, pandemija pa je položaj še poslabšala.
Pričakovanja nadrejenih
Še več stresa so v takšnih situacijah doživljali zaposleni, ki svoje delo odpravljajo od doma. Kar 60 odstotkov vprašanih je dejalo, da njihov nadrejeni pričakuje, da bodo delo opravili ali vsaj delno opravili tudi v času bolniške. Prav zato se je z občutki krivde borilo kar 45 odstotkov tistih, ki so si vzeli bolniško, čeprav delajo od doma.
A tudi tisti, ki delajo od doma, si morajo vzeti čas za okrevanje. Pa čeprav gre le za izčrpanost zaradi nastalih razmer. Prav delo od doma namreč lahko vodi v izgorelost, psihično obremenjenost ali preprosto v grozljiv občutek ujetosti.

Zanimiv je še en podatek: zakaj so se zaposleni lani izogibali obiska zdravnika – kar 23 odstotkov sodelujočih v raziskavi je namreč dejalo, da jih je strah, da se bodo v ordinaciji okužili z novim koronavirusom. Zato so odlašali z obiskom zdravnika in niso poiskali ustrezne pomoči.
Nekateri zaposleni bolniških niso jemali, saj so izračunali, da bo njihov upad dohodkov prevelik. Zanimivo je tudi, da so bili v večjem stresu moški kot ženske. Moške je skrbelo tudi, ali bodo lahko opravili vse delovne naloge, ki jih imajo, ženske pa je bolj skrbelo, ali bodo lahko uspešno žonglirale med delovnimi obveznostmi in skrbjo za otroke oz. z njihovim šolanjem na daljavo.
55 odstotkov zaposlenih je dejalo, da so bolniško potrebovali zaradi preobremenjenosti in psihične izčrpanosti. Odstotek tistih, ki so bolniško potrebovali zaradi tega, je še višji med tistimi, ki so delali od doma – teh je bilo kar 64 odstotkov. Kot že rečeno – veliko tistih, ki delajo od doma, v istem času skrbi še za otroke ali bolne družinske člane.
Ko je vsega preveč in vidite, da ne zmorete več, je najbolje, da si to tudi priznate. Nič ni narobe, če delate od doma in si vzamete bolniško ali nego, saj je kdo od družinskih članov bolan. Bolje je priznati, da ne gre, kot pa da se od preobremenjenosti zlomite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV