Kolikokrat ste že slišali, da se kdo pritožuje nad starši (na udaru so še posebej matere), ki so brezposelni in z otroki v vrtcu? Tudi na slovenskih forumih je mogoče izbrskati kar nekaj tovrstnih debat.
Pustimo ob strani blagodejen vpliv druženja z vrstniki in vzgojitelji, ki jih otroci pridobijo v vrtcih. Osredotočimo se na naloge, ki jih ima brezposelni starš – mati ali oče.
Če ste brezposelni starš, je več kot jasno, da si želite čim hitreje priti do dela, saj je otroke treba nahraniti, obleči ter jim zagotoviti varno in toplo streho nad glavo. Delo boste morali iskati intenzivno. Iz tega sledi, da je iskanje zaposlitve naloga, ki vam bo vzela ogromno časa. Strokovnjaki opozarjajo, da morate za uspešno iskanje zaposlitve opravljati osemurni delovnik, in sicer od ponedeljka do petka. Resnica je, da boste morali iskanju zaposlitve posvetiti še malo več časa.
Če menite, da iskalci zaposlitve ne počnejo cele dneve nič in da bi zato lahko imeli otroke doma, se motite.

Kaj počne pravi iskalec zaposlitve? Odpelje otroka v vrtec, nato pa sledi čas za pregled dnevnih objav razpoložljivih delovnih mest. Nekateri imajo kar nekaj spletnih mest ali pa Facebook skupin, ki jih vsak dan pregledajo in preučijo. Treba je narediti izbor razpisov, na katere se lahko prijavijo.
Če želite do dela priti čim prej, delodajalcem ne pošiljajte enega splošnega življenjepisa in spremnega pisma. Za vsako delovno mesto pripravite dva nova dokumenta. To pomeni, da morate delodajalca preučiti in izbrskati, kaj si od kandidatov želi. Nato za vsakega delodajalca napišete novo spremno pismo, saj vsako podjetje od kandidatov pričakuje nekaj drugega. Pomembno je torej, da imate čim več podatkov o delodajalcu. Brskajte po spletu in odkrijte, s čim se ukvarja podjetje.
In ne le spremno pismo, tudi življenjepis morate prilagajati, saj pri nekaterih delodajalcih poudarite ene veščine, pri drugih pa druge izkušnje.
Veliko časa gre tudi za oblikovanje dokumentov in elektronskega pisma ali pa klasične poštne pošiljke. Verjemite, da se vam bo trud izplačal: koga bi vi namreč poklicali na razgovor – nekoga, ki že skozi obliko dokumenta in pošte kaže urejenost, trud in dobro organizacijo, ali pa nekoga, ki je več kot očitno poslal življenjepis, ki ga pošilja vsepovprek, s številnimi slovničnimi napakami ter brez repa in glave?
Nato sledi telefoniranje in pisanje poizvedb. Zavedati se namreč morate, da boste pri iskanju zaposlitve morali tudi malce "pritiskati". Pokličite podjetja in vprašajte, ali morda potrebujejo nove okrepitve.
Pomembno je tudi, da pošiljate ponudbe in ne le prijave na razpisana delovna mesta. Vsak dan poiščite vsaj eno podjetje, za katero boste pripravili podrobno in premišljeno ponudbo za sodelovanje. Če menite, da je to nesmiselno, naj vas razsvetlimo: številni so na tovrsten način dobili zaposlitev! Dogajalo se je tudi, da so nekoga čez nekaj mesecev, ko so potrebovali novo delovno silo, poklicali, saj so ga imeli v bazi potencialnih delavcev.
Priprave na razgovor tudi vzamejo veliko časa. Treba je izbrskati vse podatke o delodajalcu, treba je razmisliti o sebi in pripraviti odgovore na vprašanja, ki se lahko pojavijo. Tudi za urejenost boste potrebovali nekaj časa – obleka, frizura, urejenost nohtov in podobno.
Dobro je tudi, da svoj nastop vadite z nekom ali pred ogledalom.
Naj poudarimo, da morajo tudi brezposelni slediti novim smernicam glede iskanih in zahtevanih veščin. Prav tako morajo ves čas izpopolnjevati svoje znanje poklica, za katerega so se šolali. Ne pozabite, da učenje nikoli ne preneha. Tudi če ste upravljavec strojev v nekem tovarniškem obratu, morate spremljati novosti razvoja teh strojev in dela z njimi.
Torej drugič, ko boste brezposelne starše, ki zjutraj pripeljejo otroke v vrtec, gledali z neodobravanjem, pomislite, kakšno delo jih čaka. Morda hitijo na razgovor ali pa na zavod za zaposlovanje. Ali pa le domov za računalnik, saj morajo spisati dve popolnoma novi prijavi za razpisano delovno mesto.
In bodite veseli za njih, da bodo, ko bodo nenadoma dobili službo, imeli že organizirano varstvo za otroke.
Komentarji (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV