Počasi, a vztrajno izginja tradicionalni delovnik od 9. do 17. ure oz. od 8. do 16. ure. Delodajalci se zavedajo, če delovniku prištejejo tudi čas, ki ga zaposleni porabijo za prevoz na delo, da dobijo zaposlenega, ki je utrujen, nezadovoljen in s tem tudi manj produktiven. V tujini je moč najti kar nekaj delodajalcev, ki se zavedajo, da njihovi zaposleni imajo tudi kaj drugega v življenju in ne le dela. Na primer družino, hobije in podobno. Opozarjajo, kako pomembno je, da se zaposleni "odklopi", "regenerira" in s polnimi pljuči vdihne zasebno življenje.
Preberite tudi: Danci in Nizozemci so prešli na krajši delovnik, na Švedskem ga uvajajo, da bi imeli več zadovoljnih delavcev, na Finskem pa želijo ugotoviti, ali bi uvedba univerzalnega temeljnega dohodka poenostavila socialni sistem in povečala zaposlenost. Sledi logično vprašanje: Zakaj ne tudi pri nas? |
Zato vse več podjetjih ponuja možnost fleksibilnega delovnega časa in možnost dela od doma.
Resna podjetja plačajo celo raziskave, saj želijo vedeti, kaj si želijo zaposleni, nato v skladu s svojimi zmožnostmi opravijo reorganizacijo dela.
Ena izmed raziskav med brezposelno populacijo v ZDA je pokazala, da si iskalci zaposlitve želijo primerno plačilo, nagrade in zavarovanja, pa tudi fleksibilnost in da jim ne bo treba delati nadur.
Najbolj pogoste "ugodnosti", ki jih nudijo ameriška podjetja, so prilagajanje delovnih ur svojim željam, polovični delovni čas oz. delovni čas prilagojen osebnim željam ali pa delo od doma.
Ena izmed raziskav tako kaže, da fleksibilnost delovnih ur nudi okoli 80 odstotkov ameriških podjetij. Zanimiv pa je podatek, da je možnost dela od doma v zadnjih desetih letih narasla za kar 103 odstotke.
Fleksibilen delovni čas prinaša ugodnosti tudi delodajalcem
Ne le na delavce, možnost prilagodljivega urnika ima pozitivne učinke tudi na delodajalce. Pomislite: raziskava podjetja FlexJobs je pokazala, da le sedem odstotkov anketiranih meni, da so najbolj produktivni v pisarni podjetja. Kar 65 odstotkov je dejalo, da bi bili bolj produktivni, če bi lahko delali od doma.
Fleksibilen delovni čas ni več le za starše

Še do pred kratkim je veljalo, da se prilagodljivega delovnega časa veselijo le starši. Temu ni več tako: morda so matere res najbolj vidne v tej skupini, a tam so tudi osebe z zdravstvenimi težavami, osebe, ki skrbijo za obolele družinske člane, nato pa milenijci, samostojni podjetniki, ljudje, ki želijo potovati, partnerji vojakov, ki se veliko selijo, ali pa osebe, ki živijo v ruralnih okoljih, kažejo ameriške raziskave.
A poznavalci ob tem opozarjajo, da morajo biti zaposleni zreli. Kako? Morajo znati ločiti delo od osebnega življenja. Nekateri se namreč tako izgubijo, da več nimajo nadzora nad delom, ki pa mora biti opravljeno. Tudi če ste doma, morate biti tako odgovorni in organizirani, da bo delo res opravljeno, in sicer dobro opravljeno.

Ali imajo zaradi "ugodnosti" manjše plače?
Raziskave ameriških podjetij kažejo, da temu ni tako, saj je delo opravljeno, ne glede na to, kje je sedel zaposleni - v podjetju ali doma.
Gre za opcije, ki so še posebej ugodne za samostojne podjetnike, ki lahko tako opravljajo delo za več različnih naročnikov. Pa tudi podjetja imajo večji izbor kandidatov, saj lahko iščejo primerne in nadarjene delavce tudi izven območja, kjer imajo sedež.
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV