Kaj smo se naučili o delu na daljavo med prvim valom epidemije? Približno 40 odstotkov zaposlenih je opravljalo delo na daljavo, pri tem pa so se počutili produktivne. Približno 75 odstotkov vprašanih je ocenilo, da so ohranili ali izboljšali svojo produktivnost pri opravljanju individualnih nalog, je pokazala raziskava družbe Boston Consulting Group (BCG).
Raziskava med 12.000 zaposlenimi o prihodnosti dela na daljavo, ki so jo izvedli v ZDA, Nemčiji in Indiji, je pokazala še, da si zaposleni želijo prilagodljive načine dela. Po epidemiji bo delo pogosteje potekalo na daljavo ali v hibridnih oblikah, zato bo za podjetja ključen izziv, kako ohraniti in izboljšati produktivnost na delovnem mestu.
Odstotek vprašanih glede produktivnosti je bil pri izvajanju skupnih nalog nekoliko nižji, a je še vedno znašal 51 odstotkov. To velja za vsa geografska območja in vse zaposlene, tako za tiste, ki delajo na daljavo, kot za zaposlene na lokaciji zaposlovalca.
"Izkazalo se je, da je socialna povezanost tisti ključni element, ki nam omogoča, da smo produktivni pri sodelovanju na delovnem mestu," je dejala izvršna direktorica BCG Debbie Lovich. "Za vsako podjetje, ki se želi prilagoditi novim oblikam dela, bo ključnega pomena spodbujanje virtualne socialne povezanosti med zaposlenimi," je dodala.

Pri anketirancih, ki so poročali o zadovoljstvu s socialno povezanostjo s sodelavci, je bila dva- do trikrat večja verjetnost, da bodo ohranili ali povečali svojo produktivnost pri skupinskih nalogah, kot pri tistih, ki s tem niso bili zadovoljni, so navedli v BCG.
V raziskavi je 60 odstotkov vprašanih povedalo, da si želijo določene prilagodljivosti glede časa in lokacije dela. Za delodajalce to pomeni, da si bodo morali prizadevati za uvajanje novih sistemov, norm in tehnologij, ki jim bodo omogočile nadaljnjo podporo in povečanje produktivnosti na delovnem mestu, so ocenili v BCG.
Prav tako je treba na novo določiti, kaj pomeni produktivnost, učinkovito merjenje produktivnosti pa je le en del širše sestavljanke upravljanja uspešnosti. Podjetja se morajo zavedati, da so se zaradi sprememb na delovnem mestu dnevne naloge in cilji uspešnosti številnih vlog močno spremenili.
"Čeprav je covid-19 povzročil številne stiske, je ponudil tudi priložnost za novo razumevanje dela in delovnega mesta," je dejala Debbie Lovich. "To bo ključno, če bodo podjetja želela uresničiti pričakovanja zaposlenih po fleksibilnosti ter hkrati izkoristiti potencial za produktivnost in ostati konkurenčna pri iskanju, zaposlovanju in zadržanju najboljših talentov."
Zate bomo iskali najboljša delovna mesta in najboljše zaposlitvene nasvete. Kakšne so tvoje pravice in kako jih uveljavljati? Prijavi se na Cekin Zaposlitev e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV