Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je pozval delodajalce, naj izkoristijo možnost začasnega odrejanja opravljanja dela na domu.
Delo na domu je namreč učinkovit ukrep, ki bistveno pripomore k umirjanju epidemije.
"Delo na domu se je v času pandemije covida-19 vseskozi izkazalo za učinkovit ukrep z vidika zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu in omejevanja širjenja koronavirusne bolezni v celotni družbi. V novembru smo na MDDSZ vsem delodajalcem preko portala e-davkov poslali poziv k odrejanju dela na domu in dopolnitve ocene tveganja z nošenjem zaščitne maske. V dopisu je bilo tudi sporočeno, da bodo pristojni inšpektorji na terenu spremembo ocene tveganja preverjali," so sporočili.
Delo na domu – zakonska podlaga

Zakon o delovnih razmerjih omogoča opravljanje dela na domu na dveh podlagah, in sicer na podlagi posebne pogodbe o zaposlitvi, to je pogodbe o zaposlitvi za opravljanje dela na domu (v primeru soglasja delodajalca in delavca) ter kot začasno (enostransko) odreditev opravljanja dela na drugem kraju, kot je določeno s pogodbo o zaposlitvi (na domu) na podlagi 169. člena DR-1.
Zakon dopušča, da delodajalec enostransko spremeni kraj opravljanja dela, kot je določen s pogodbo o zaposlitvi (odredi lahko tudi drugo delo) v primerih, ko je ogroženo življenje in zdravje ljudi ali premoženje delodajalca. Obveznost opravljanja dela na domu v tem primeru lahko traja le začasno, dokler trajajo take okoliščine in je sprememba kraja opravljanja dela nujna in potrebna.
V primeru enostranske odreditve dela na domu zaradi izjemnih okoliščin mora biti delodajalec pozoren na opredelitev vsebine, ki je ključna za izvrševanje delovnopravnih pravic in obveznosti: navedba dela oziroma kraja dela, kjer se bo delo izvajalo, ali gre za celotno trajanje ali le del delovnega časa, obseg dela (določen naj bi bil tako, da delavec, ki dela na domu, opravi enak obseg dela, kot ga opravijo delavci, ki delajo v prostorih delodajalca), način spremljanja dodeljenih delovnih nalog ter rezultatov delavca oziroma poročanje delavca o tem, delovni čas in poročanje delavca o evidenci delovnega časa, delovna sredstva in material, ki ga zagotovi delavec oziroma delodajalec ter višina nadomestila za njihovo uporabo, plačilo za delo, dosegljivost delavca, ki dela na domu – kdaj, v katerih urah ter na kakšen način mora biti delavec dosegljiv za delodajalca ter delodajalec dosegljiv za delavca, omogočanje varne povezave v omrežje delodajalca, napotki glede varnega in zdravega dela od doma.
Vir podatkov: ministrstvo za delo in inšpektorat za delo
Preberite več, če imate odrejeno delo od doma:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV