Cekin.si
V službi

Kariera

Delajo, ker imajo radi svoje delo. In ker mlajših delavcev ni

M.M.
15. 02. 2022 04.45
0

V Nemčiji več kot 1,3 milijona žensk in moških dela tudi po upokojitvi. Starejše vabijo na delovna mesta najpogosteje v naslednjih panogah. Kako pa je z delom upokojencev v Sloveniji?

Čeprav so že zreli za upokojitev, se številni odločajo, da bodo delo še nadaljevali.
Čeprav so že zreli za upokojitev, se številni odločajo, da bodo delo še nadaljevali. FOTO: Dreamstime

Po statističnih podatkih Zveznega zavoda za zaposlovanje je junija 2021 skoraj 300.000 ljudi "nad običajno upokojitveno starostjo" delalo v dejavnostih, za katere se plačujejo prispevki za socialno varnost. To je skoraj 30-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2017.

Stopnja rasti dela upokojencev v segmentu t. i. "mini delovnih mest" je zmernejša. V tem segmentu dela okoli milijon nemških upokojencev. Naj razložimo: "mini delovna mesta" so delovna mesta, na katerih lahko delajo upokojenci, določen pa je tudi najvišji zaslužek, na katerega se ne plačujejo davki. Ta znesek znaša 450 evrov. 

Vedno več podjetij prepoznava vrednost izkušenih starejših delavcev. Ti se za nadaljevanje dela ne odločajo le zaradi zaslužka, temveč čutijo poslanstvo. Takih posameznikov je veliko v zdravstvu in  gradbeništvu. 

Starejši, ki se v Nemčiji odločajo za nadaljevanje dela, večinoma uživajo v svojem delu, so pa tudi dobri mentorji, ki znanje in veščine prenašajo na mlajše sodelavce. 

Starejši odhajajo, mlajših pa ni

Po podatkih Inštituta za nemško gospodarstvo iz lanskega oktobra je pomanjkanje kvalificiranih delavcev še večje kot pred pandemijo. Manjka skoraj 400.000 kvalificiranih delavcev, kar je 50.000 več kot prej. Ta težava je še posebej izrazita v vzhodnem delu Nemčije. Delavci odhajajo v pokoj, novih delavcev pa ni na voljo. 

Delo upokojencev v Sloveniji

Upokojenci v Sloveniji si lahko prejemke povišajo tudi z delom. Pri tem pa morajo biti pozorni, ali bo tovrstno delo vplivalo na njihovo pokojnino ali ne. Sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ima namreč vgrajeno načelo nezdružljivosti opravljanja dela in uživanja pravice do pokojnine hkrati, razen v tistih primerih, ko zakonodaja to izrecno dovoljuje. 

Poznamo več vrst dela, ki ne zahtevajo vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje niti ne vplivajo na uživanje pokojnine. Taka dela upokojencu omogočajo ponovno aktivacijo, s čimer ohranja družbeno in individualno udejstvovanje in delovanje ter si poleg pokojnine priskrbi še dodaten zaslužek. Nekaj oblik takšnega dela smo predstavili v spodnjem članku:


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 844