Cekin.si
Statistično gledano je rezerve v kadrovskem bazenu po Trobiševih besedah res še veliko, a je realna slika drugačna, saj so mnogi brezposelni nezaposljivi.
Kariera

Delodajalci na trgu skoraj ne najdejo več delavcev za nove zaposlitve

STA/M.M.
05. 12. 2017 13.26
10

Hkrati pa se napovedi prihodnjih potreb po delavcih še zvišujejo.

Pomanjkanje ustrezne delovne sile postaja vse večja težava, ki ji bo treba v prihodnje posvetiti precej pozornosti, so poudarili na kongresu Združenja delodajalcev Slovenije. Udeleženci okrogle mize so med ukrepi na tem področju navedli omilitev birokratskih ovir, boljšo povezavo med izobraževalnim sistemom in trgom dela ter spodbujanje starejših.

Kot je uvodoma dejal predsednik združenja Marjan Trobiš, se delodajalci danes spopadajo z nečim, kar je še pred letom dni predstavljalo "sladko težavo". Na trgu skoraj ne najdejo več delavcev za nove zaposlitve, hkrati pa se napovedi prihodnjih potreb po delavcih še zvišujejo.

Statistično gledano je rezerve v kadrovskem bazenu po Trobiševih besedah res še veliko, a je realna slika drugačna, saj so mnogi brezposelni nezaposljivi. Zavzel se je za hitre in učinkovite sistemske rešitve.

Po besedah direktorice družbe Marche Jožice Jurca delavce predvsem za poklice, ki ne zahtevajo visoke izobrazbe, iščejo tudi v tujini, pri čemer jih kot delodajalca pesti zapletena birokracija. Opozorila je, da bi bilo treba denimo v primeru, ko se potreba po kadru pojavi nenadoma, delovno dovoljenje zagotoviti takoj.

Član uprave Revoza in direktor človeških virov v tem podjetju Anton Zvonko Kink je izpostavil pomen stalnega dialoga s socialnimi partnerji, glavna inšpektorica za delo Nataša Trček pa je opozorila, da morajo delodajalci v prvi vrsti zagotoviti spoštovanje vseh predpisov. Tuje delavce lahko odvrnejo zgodbe o kršitvah, ki se nemalokrat pojavijo v medijih, je opozorila.

Direktor družbe Adecco H.R. Miro Smrekar je kot predstavnik podjetja, ki se ukvarja s posredovanjem delovne sile, ocenil, da bodo delodajalci v prihodnjih letih zanjo namenili toliko kot še nikoli doslej. Najboljši delodajalci bodo zaradi načela konkurence sicer vedno dobili kadre, je prepričan.

Kink je ob tem poudaril, da jim je zadostno število kadrov uspelo zagotoviti prav s tesnim sodelovanjem z zavodom za zaposlovanje in agencijami za posredovanje dela. Jurca je pojasnila, da Marche kljub težavam na tem področju zaposluje brez zunanje pomoči, Trčkova pa je ob tem izpostavila spremembe zakonodaje, s katerimi se trudijo zajeziti kršitve delovne zakonodaje.

Odgovor na rastoče povpraševanje po delavcih je tako po njenih besedah prav v spoštovanju do njih, ob tem pa je smiselno v redno zaposlitev pritegniti tudi starejše delavce, ki bi se sicer upokojili. Jurca se je zavzela za čim večjo odpravo birokratskih ovir, boljšo povezavo med izobraževalnim sistemom in trgom dela ter povečanje nagrad za delovno uspešnost.

Pomembno vlogo v starejših delavcih vidi tudi Kink, Smrekar pa se je strinjal s pomenom dobrega sodelovanja med izobraževalnim sistemom in trgom dela.

Statistično gledano je rezerve v kadrovskem bazenu po Trobiševih besedah res še veliko, a je realna slika drugačna, saj so mnogi brezposelni nezaposljivi.
Statistično gledano je rezerve v kadrovskem bazenu po Trobiševih besedah res še veliko, a je realna slika drugačna, saj so mnogi brezposelni nezaposljivi.FOTO: Thinkstock

'Tovrstne težave so bile pričakovane, a morda še ne tako kmalu'

Zbrane je nagovorila tudi ministrica za delo Anja Kopač Mrak, ki je dejala, da so bile tovrstne težave pričakovane, a morda še ne tako kmalu. Izpostavila je ukrepe aktivne politike zaposlovanja, s katerimi si ministrstvo po njenih besedah po najboljših močeh prizadeva za čim hitrejše rešitve.

Ukrepe, tudi za delodajalce, je izpostavila tudi generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Mavricija Batič. Kot je pojasnila, lahko delodajalcem med drugim pomagajo z organiziranjem skupinskih predstavitev prostih delovnih mest in predizbori motiviranih kandidatov za zaposlitev. Organizirajo tudi usposabljanja kandidatov.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti je ob tem ocenil, da bo treba za reševanje kadrovske problematike poseči tudi v delovno zakonodajo. Prav tako je smiselno okrepiti dialog in usposabljanje mladih.

Udeležence kongresa je nagovoril tudi direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle, ki je predstavil trenutne gospodarske razmere in obete za prihodnost. Gospodarska rast je po njegovih besedah trenutno še vzdržna, se bodo pa prav na trgu dela verjetno najprej začele pojavljati težave.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Dule Med 15. 04. 2018 16.43
Kdo pa bo delal za minimalko, na kraj meseca še to vprašljivo če dobi, narod ni več tako naiven kot je bil pred časom, narod se prebuja, Slovenija je na 1 mestu, veliko pred Indijo.
x2f3y1q0đ5 10. 12. 2017 20.30
+15
Mislim, da so ljudje že vse odgovorili, kakšne psihopate se igrajo vodilni v nekaterih podjetjih - teh je vedno več in trend samo raste. Čudim se le, da jih prav nič ne moti ta prepad/sovraštvo med ljudmi. Dodal bi pa samo še to, da se tudi iz zelo sposobnega kadra norčujejo in želijo igrati sužnjelastniško politiko, zato pa tudi sposobni raje odhajajo v tujino, kjer se jih ceni.
pepikrlinca 09. 12. 2017 15.43
+28
bo treba delavce plačati malo bolj kot z minimalcem, pa jih najbrž ne bo manjkalo.....aja, radi bi vlačili poceni delovno silo iz tujine, ki niti slovensko ne zna in s tem tudi zbijali ceno dela domači delovni sili
horhinjo 09. 12. 2017 14.47
+43
Delodajalci naj se malo zamislijo kako se ravna z delavci. Naj se že sprijaznijo da nismo več v srednjem veku. In naj že zmanjšajo pričakovanja do delavcev. Kar poglejte objave na Zavodu. Danes moraš že za nizko plačano delo govoriti najmanj dva jezika in imeti skoraj doktorat iz računalniških programov. Sprijaznite se že enkrat da ne živimo da delamo ampaj delamo da živimo in nam je malo mar za vašo firmo, ki nas izčrpava do živčnega zloma med tem ko vi direktorčki živite razkošno na naših žuljih, nam pa dajete minimalno mezdo. Zato pa pričakujete da se vam bomo dobrikali in pred vami klečeplazili. Sram naj vas bo da upate govoriti, da nihče noče delati za vas ********* pohlepni. Vaši časi bahaštva so minili. Sami primite za krampe in lopate in začnite delati.
Kajetan 09. 12. 2017 13.59
+29
Namesto da bi država z regulacijo pošteno omejila razne te posredniške agencije ki bi jih lahko delodajalci njemali le v izrednih razmerah pa ne - še celo bolj podpirajo takšna dejanja. Da gre za pomanjkanje delovne sile je laž, to kar zahteva večina delodajalcev se lahko delavci naučijo skozi izkušnje, če pa iščejo visoko izobražen kader za nizko nekvalificirano delo in ob tem naj bo še samski in pripravljen nekje v tujini za mizerno plačo stradat je potem njihov problem. Ne vem kaj podpirate takšne članke, raje jih prijavite na delovno inšpekcijo da preveri kaj je z delodajalci narobe...
vicki 09. 12. 2017 12.04
+37
Če bi delodajalci upoštevali število ur za delovni teden in delo prilagodili tudi ljudem z določenimi zdravstvenimi težavami, bi tudi delavcev bilo dovolj. Ne pa da delavci delajo po 10, 12 ur na dan za minimalno plačo. Ne dobijo dopusta,...
Tiger1010 09. 12. 2017 10.04
+68
Slovenskim delavcem naj ponudijo poštene plače pa ne bo nobenega pomanjkanja delavne sile. Za tujce pa pogoj za pridobitev delovne vize najmanj ustno znanje SLOVENŠČINE ne pa da jamrajo da ni delavcev sam zato da uvažajo poceni delovno silo z juga. In delavna viza mora biti od delavca ne pa da delodajalec iskorišča delavce z juga ker morajo biti tiho in delati za drobiž dokler ne dobijo stalne vize ker jim grozijo da jih bodo pa nazaj nateral. Skratka gnil sistem do konca narejen za bogatenje delodajalcev in nezaposljivost domače delovne sile.
on39 09. 12. 2017 09.31
+55
sem gostinski sezonski delavec kar nekaj let ze delam v tujini in letos pozimi sem se odloču za slovenijo ,vidim da se dela skoraj enako žal je pa OD skoraj na polovici zato vas prosim delodajalci ne se jokatttt
patriot5 09. 12. 2017 09.13
+79
Vsak ki za redne ure ne dobi vsaj 1000€, ne bi smel it delat, pa bi se hitro vse uredilo. Bi pač bile zaprte trgovine, čistilke ne bi svojim izkoriščevalcem čistile pisarn... in še mnogo vsega. Če pa delodajalec ni sposoben dati vsaj neke normalne plače, pa naj zapre firmo. in naj sam dela in ustvarja za svoje lizinge in tankanje jaht.
gepl 08. 12. 2017 23.11
+72
Verjetno so problem varilci kateri bi za 560€ varili 8ur sem skrajšal celi članek, da ne berete preveč nakladanja.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1072