Pred 10, 15 leti se je Facebook šele uveljavljal, tudi Twitter je šele prihajal na "sceno". Nihče ni imel pametnega telefona. Danes je svet drugačen in drugačno je tudi poslovno okolje. Tehnologija je v zadnjih 10, 15 letih sunkovito napredovala in pripomogla k nastanku novih poklicev, delovnih mest, služb, ki jih nekdaj nismo poznali. V bistvu si niti nismo znali predstavljati, da bi lahko nekoč obstajale. Platforme, ki pred 10 leti niso obstajale, danes krojijo načine sporazumevanja, nakupovanja, potovanja in odpirajo nove možnosti zaposlovanja. Izrazit je napredek robotike, samovozečih vozil, umetne inteligence, biotehnologije in genomike ter naprednih materialov.
Moramo se zavedati in sprijazniti, da bodo naši otroci delali nekaj popolnoma drugega kot mi. Kaj vas skrbi? Pri Svetovnem gospodarskem forumu so našteli nekaj poklicev, ki jih nismo poznali pred 10, 15 leti, danes pa jih. Med njimi so izpostavili razvijalca aplikacij, ki je čedalje pomembnejši in zaželen kader. Tudi v prihodnje bo imel veliko dela, saj ima že skoraj polovica odrasle populacije pametne telefone in vse kaže, da bo trend samo še naraščal. Med poklici, ki jih pred nedavnim nismo poznali, so inženirji samovozečnih vozil, ki si skupaj z mehaniki in razvijalci programske opreme prizadevajo čim prej narediti dovolj pametno vozilo, ki bo znalo voziti brez voznika. Strokovnjaki za podatkovne komunikacije se ukvarjajo z organizacijo, oblikovanjem, zaščito in optimizacijo oblakov ter sodelujejo z ogromno podjetji po celem svetu. Število podatkov vsako leto naraste za 40 odstotkov in razumljivo je, zakaj danes tudi močno potrebujejo podatkovne znanstvenike za analizo in oceno podatkov.
Tudi pri Insiderju so zbrali nekaj poklicev, ki pred desetletjem niso obstajali. Med njimi so izpostavili tako imenovano sopotništvo, ki obstaja od leta 2011 od ustanovitve prevozniškega podjetja Uber. Zaradi nizkih začetnih stroškov in prilagodljivega delovnega časa so se ljudje začeli odločati za nov poklic poceni voznika na klic in danes Uber zaposluje približno dva milijona voznikov po celem svetu.
Pred desetletjem tudi nismo poznali poklica vplivneža, ki izkorišča družbena omrežja v svoj prid. Izraz je že dobro uveljavljen tudi v Sloveniji in na spletnem portalu Fran.si je pod influencer zapisano: "Kdor z ugledom, ki ga uživa znotraj mreže sledilcev, bralcev, zlasti na družbenih omrežjih, pomembno vpliva na njihove odločitve, življenjski slog. Sinonimi: vplivnež". In če so bila nekoč sponzorstva prihranjena samo za slavne, so po zagonu Instagrama leta 2010 začeli podpisovati pogodbe o finančni podpori čisto navadni smrtniki, ki jim je uspelo pridobiti veliko število sledilcev. Danes so vplivneži zvezdniki sami po sebi ter lahko dobro služijo z objavami in se lotevajo tudi lastnih poslov. Tako imajo recimo lastne blagovne znamke, ki so lahko zelo uspešne in dobičkonosne, ugotavljajo pri Insiderju.

Podobno delujejo tako imenovani YouTuberji. Med največjimi zaslužkarji na svetovno znanem video portalu so celo otroci, ki preizkušajo raznorazne igračke. Veliko največjih imen Youtubea pa so ljudje, ki so začeli objavljati video posnetke kmalu po zagonu portala leta 2005, predvsem in prvotno za svojce in prijatelje. Po nekaj letih na račun več milijonov sledilcev služijo lepe denarce in so si zgradili lepo kariero. Po podatkih Forbsa je 10 največjih YouTube zaslužkarjev med junijem 2017 in junijem 2018 skupno zaslužilo 160 milijonov evrov, med njimi največ – 20 milijonov evrov – uporabnik z vzdevkom Ryan ToysReviews. On in tudi drugi služijo s pomočjo partnerskega programa Google's AdSense, pa tudi z lastnimi pogodbami z različnimi podjetji, pojasnujejo pri Insiderju.
Zanimivo delovno mesto, ki ni obstajalo pred 10 leti, je strokovnjak za milenijce. Podjetja si namreč želijo razumeti mlajšo generacijo, saj njeni pripadniki prestavljajo pomemben del družbe. Želijo vedeti, kako delujejo in razmišljajo, tako zaradi njihovega zaposlovanja kot tudi zaradi oglaševalskih razlogov. Svetovalce za milenijce na primer poslušajo pri razvijalcu programske opreme Oracle in po poročanju Wall Street Journala nekateri za svoje storitve računajo celo po 18.000 evrov na uro.
Oblikovalec uporabniške izkušnje oblikuje aplikacije in spletne strani z mislijo na uporabnika, da bi mu bilo čim lažje in enostavneje na spletu. Po poročanju Insderja je izraz "uporabniška izkušnja" v veljavi od leta 1990, ko se je tehnološkemu gigantu Apple pridružil Donald Norman kot "arhitekt izkušnje uporabnika", in njen pomen je naraščal z razvojem tehnologije. Zaradi novega področja in ključne vloge v razvoju programske opreme so oblikovalci uporabniške izkušnje zelo zaželeni in iskan kader, poroča Insider.
Upravljavci družbenih omrežij so ključni pri uveljavitvi blagovnih znamk, pri političnih kampanjah, pri prepoznanju in gradnji ugleda podjetij in drugih organizacij. Namreč, zelo je pomembna predstavitev na Facebooku, Twitterju, Instagramu, YouTubu. Dobro premišljena in oblikovana objava lahko danes hitro postane viralna in ima posledično velik vpliv na podobo podjetja, organizacije ali posameznika.
Poklicni igralec računalniških iger lahko dobro zasluži tudi s prenosi igranja igric v živi po spletu. Naenkrat ga gleda na stotine ali celo na tisoče uporabnikov. Prva platforma za prenos igranja igric v živo je Twitch, ki je bila ustanovljena leta 2011 in ki ima danes skoraj tri milijone aktivnih uporabnikov. Podobne platforme sta pozneje oblikovala tudi Facebook in YouTube. Oblikovalec virtualnih računalniških iger je poklic, ki se je prvič pojavil okoli leta 1990. Oprema je bila tedaj blazno draga – stala je med 50.000 in 200.000 evri. Danes je na voljo za nekaj sto evrov in skorajda vsak si jo lahko privošči.

V zadnjih 10 letih so v modernem svetu postale priljubljene tudi sobe pobega in njihovi lastniki si lahko zgradijo lepo kariero. Igralci se združijo v iskanju namigov, reševanju ugank in nazadnje pred iztekom časa pobegu iz sobe, v katero so bili zaklenjeni. Tovrstne aktivnosti so priljubljene tako pri sodelavcih kot tudi v družinskem krogu. Po poročanju Insiderja naj bi zamisel prihajala iz Japonske, ko je Takao Kato leta 2007 odprl prvo sobo pobega, a vendar tudi Attila Gyurkovics iz Budimpešte trdi, da se je on prvi spomnil in da je on prvi na svetu odprl sobo pobega leta 2011.
Na spremembe se bo treba navaditi
Za poklice prihodnosti se lahko izobražujejo tudi študentje na slovenskih fakultetah. Vendar tako imenovani poklici prihodnosti načeloma (še) niso sistematizirani pod njihovim izrecnim imenom. Dr. Roman Kamnik z ljubljanske Fakultete za elektrotehniko je za Preverjeno razložil, da recimo bolnišnice ne zaposlujejo direktno na primer elektroinženirjev, kar pa seveda ne pomeni, da nimajo zaposlitve. Celo nasprotno – so zelo iskan kader. Po njegovih besedah bodo elektroinženirji v četrti gospodarski revoluciji igrali ključno vlogo.
Pri Svetovnem gospodarskem forumu poudarjajo, da ocene kažejo, da bo 65 odstotkov otrok, ki v današnjem času vstopajo v osnovno šolo, opravljalo poklic, ki ga danes sploh še ne poznamo. Raziskava oglaševalske raziskovane mreže Awin je pokazala, da si želi eden od petih britanskih otrok postati vplivnež, vsak četrti pa YouTuber. V opomnik – raziskavo je opravilo podjetje, ki sodeluje z vplivneži in družabnimi omrežji.
A vendarle. Raziskava, ki so jo opravili ob 50. obletnici pristanka Apolla 11 na Luni, je pokazala, da bi bili ameriški in britanski otroci raje vplivneži in YouTuberji kot astronavti. Po eni strani razumljivo in logično, saj po poročanju portala FFWD najbolje plačani astronavt zasluži okoli 100.000 evrov, kar je skoraj 200-krat manj kot najbolje plačani YouTuber. A vseeno presenetljivo in morda malo žalostno. A na spremembe se je treba navaditi in jih sprejeti.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV