Na Cekin.si smo poročali o tem, kako je Hrvaška začela intenzivno k sebi privabljati digitalne nomade. Država je v ta namen vsem zainteresiranim omogočila pridobitev enoletnega začasnega dovoljenja za bivanje v državi. Odličen projekt, časovno dobro usklajen in odlična priložnost, da se Hrvaška umesti na posebno mesto v srcih digitalnih nomadov, število katerih se v zadnjem letu še veča.
Kdo so digitalni nomadi in kako delajo, si lahko preberete v spodnjem članku, nas pa je zanimalo, ali tudi pri nas, v Sloveniji, načrtujejo kaj podobnega.
Na Slovensko turistično organizacijo (STO) smo naslovili nekaj vprašanj na to temo. Odgovorili so nam, da na STO posebnih promocijskih kampanj, ki bi nagovarjale le digitalne nomade, ne izvajajo. Spomnimo, da so na Hrvaškem v ta namen ustvarili posebno spletno stran in so zelo aktivni na družbenih omrežjih. Najbolj si želijo privabiti digitalne nomade iz ZDA, Kanade in Velike Britanije.
Kdo pa so ciljne skupine, ki jih trenutno nagovarja Slovenska turistična organizacija? "STO aktivnosti navduševanja tujih gostov za oddih v Sloveniji izvaja v skladu z vizijo Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, ki nagovarja zahtevnega obiskovalca, ki išče raznolika in aktivna doživetja, mir in osebne koristi. Ciljne skupine, ki jih s svojimi aktivnostmi nagovarjamo, so opredeljene v skladu z vizijo slovenskega turizma, produkti višje dodane vrednosti, ki jih oblikujemo, izbranimi trgi in v skladu s spremenjeno situacijo in navadami turistov (glede na spremenjeno situacijo in posledično krizo smo na STO na novo opredelili trge in ciljne skupine). STO kot osrednja agencija za promocijo slovenskega turizma izvaja tržno-promocijske aktivnosti na izbranih trgih in med izbranimi ciljnimi skupinami; sprejemanje zakonodajnih in drugih določil, ki so povezana z možnostjo bivanja digitalnih nomadov, pa ni v pristojnosti STO," so nam odgovorili.
Dodali so, da je uspešnost določene države pri privabljanju digitalnih nomadov tesno povezana oz. pogojena z izdajo posebnih vizumov za digitalne nomade, saj ti na destinaciji ostanejo dalj časa (kot je običajno trajanje oddiha).
"Države, ki so še posebej uspešne pri privabljanju digitalnih nomadov, zato uvajajo vizume ali druge pravno-formalne rešitve (na primer dovoljenja za začasno prebivanje), ki lokacijsko neodvisnim delavcem omogočajo bivanje do enega leta. Države, ki te vizume oz. dovoljenja za bivanje digitalnih nomadov izdajajo, imajo na tem področju sprejete predpise, ki se razlikujejo od države do države (ni enovite ureditve tega področja)," so še dodali.
In prav to je storila Hrvaška – skupaj z različnimi ministrstvi so se lotili zakonodaje ter sprejeli zakon, s katerim se lahko tujim digitalnim nomadom odobri začasno bivanje v državi do enega leta.
Po poročanju spletne strani etiasvisa.com v EU bivanjske vize za digitalne nomade ponujajo naslednje države: Nemčija, Češka, Portugalska, Norveška, Estonija ter že omenjena Hrvaška. Vsaka država ima lastne pogoje za pridobitev te vize. Obstaja pa ideja, da bi se evropske države glede tega poenotile.
V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
Za pojasnila smo prosili tudi na gospodarskem ministrstvu. Tam so za Cekin.si pojasnili, da v Sloveniji zaenkrat ne obstaja posebna viza za digitalne nomade, prav tako niso prejeli takšne pobude. "V Evropi sicer obstaja t. i. enotni režim Blue card, ki visoko izobraženim državljanom tretjih držav omogoča lažji vstop v EU in večjo mobilnost po državah EU. V skladu s tem se je v letu 2019 v Sloveniji tudi poenostavilo in digitaliziralo postopke za strokovnjake IKT (informacijsko-komunikacijske tehnologije), ki prihajajo iz tretjih držav," so nam še razložili.
Tudi iz notranjega ministrstva so nam sporočili, da Slovenija ni zaznala potrebe po urejanju področja "digitalnih nomadov", prav tako tudi ne omogoča t. i. delovno-počitniških vizumov. "Pojasnjujemo, da Ministrstvo za notranje zadeve, ki je nosilec Zakona o tujcih, v katerem se urejajo vstop, bivanje in zapustitev ozemlja Republike Slovenije, do sedaj še ni prejelo pobude za ureditev tega področja," so dodali.
Prihodnost, ki ji bomo morali slediti
Jasno je, da je digitalno nomadstvo ena izmed prihodnosti dela. Slovenija ima, vsaj kar se narave in okolja tiče, ogromno potenciala, da tovrstne delavce privabi v državo. Bomo znali to izkoristiti? Čas bo pokazal.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV