Cekin.si
odločitev

Zaposleni

Ste dobili boljšo ponudbo? Odgovorite na tri pomembna vprašanja

M.M.
31. 08. 2022 08.19
0

Odločitev, kje želite delati, in posvečanje temu, kar vam je zares všeč, sta ključna dejavnika pri odločitvi, ali se boste poslovili od trenutnega delodajalca.

Na trgu dela že dolgo ni bilo tako napeto. V različnih ključnih sektorjih primanjkuje delovne sile, delodajalci pa so posledično primorani dvigovati plače, saj drugače ne morejo dobiti novih in zadržati starih delavcev.

Ti namreč aktivno iščejo nove možnosti zaposlitve – želijo višje plače, boljše delovne razmere in večjo varnost. A iskanje druge službe je lahko tudi izredno stresno, še posebej v trenutku, ko se morate dokončno odločiti, ali naj ostanete ali greste.

Ni preprosto dati odpoved. Delavec je pred težko odločitvijo, ki zahteva dobro načrtovanje ter poglobljeno analizo prednosti in slabosti zamenjave delodajalca. Spodaj navajamo nekaj pomembnih stvari, o katerih morate temeljito razmisliti, če ste pred to težko odločitvijo.

Iskanje pravega

Ko delavec išče novega delodajalca, je najboljše, da najprej poglobljeno analizira panogo, v kateri želi delovati: nabor podjetij, lokacija dela, zahtevana znanja in veščine ipd. Priporočljivo je tudi, da se mreži in po poznanstvih pridobi podatke o podjetju, oddelku in delovnem mestu, za katero se zanima. Morda bi bila plača pri novem delodajalcu višja, a bi zamujala. Morda se dela v izmenah ali pa so odnosi slabi. Torej ne izgubljajte časa s podjetji, za katera v neformalnih pogovorih izveste, da vam ne ustrezajo.

Analizirajte situacijo, da boste lahko bolje predvidevali, kaj bo dobro za vas.
Analizirajte situacijo, da boste lahko bolje predvidevali, kaj bo dobro za vas.FOTO: Dreamstime

Ponudba

Ko vam delodajalec predstavi svojo ponudbo, si vzemite čas, da jo preučite in o njej temeljito razmislite. Ključno vprašanje je, ali bi vam novi delodajalec nudil tisto, kar pri sedanjem pogrešate.

Nato pripravite podroben izračun prihodkov. Pri tem ne upoštevajte le neto plače, temveč tudi vse nagrade, stimulacije, regres, božičnico in podobno. Morda vam v drugem podjetju ponujajo za sto evrov višjo neto plačo, a ne bi dobili vseh naštetih finančnih bonusov. To pomeni, da bi bili na letni ravni na slabšem.

Preverite tudi, kakšne ugodnosti bi še imeli – morda bi vam novi delodajalec plačeval izobraževanja, ponujal svoje počitniške objekte po bistveno nižji ceni od tržne, morda ponuja kakšne ugodnosti za vašo družino ...

Seznam nalog

Nato pripravite seznam delovnih obveznosti pri trenutnem in potencialnem novem delodajalcu. Če ugotovite, da bi pri novem delodajalcu delali trikrat več kot pri sedanjem, in sicer za malenkost višjo plačo, potem se vam morda ne izplača menjati službe. A na koncu je odločitev le vaša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861