Cekin.si
Družinsko podjetje

Kariera

Otrok noče prevzeti družinskega podjetja. Kaj sedaj?

M.M./STA
20. 04. 2018 08.20
2

Dve tretjini družinskih podjetij pri prenosu na potomce propadeta.

V Sloveniji je 83 odstotkov družinskih podjetij in kar 70 odstotkov vseh zaposlenih dela prav v družinskih podjetjih. A na žalost dve tretjini podjetij pri prenosu na mlajše generacije propadeta, kažejo podatki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Zato so ustanovili Center za družinsko podjetništvo, v katerem želijo pomagati pri upravljanju in prenosu podjetij. Raziskave so namreč pokazale, da je zgolj devet odstotkov potomcev motiviranih za prevzem podjetja. Za uspešen prenos podjetja na naslednjo generacijo pa je sodeč po rezultatih raziskav potrebnih od pet do deset let.

Poslovni direktor družbe Jezeršek gostinstvo Jure Jezeršek je ocenil, da je prenos lastništva in vodenja podjetja dolg proces. "Pri nas je to zelo organizirano trajalo vsaj pet let. Pri prenosu podjetja moramo biti vsi vpleteni s pametjo zraven, treba pa je razmišljati tudi o črnih scenarijih," je dodal.

Tudi na okrogli mizi Vodenje in upravljanje družinskih podjetij, ki je potekala v organizaciji Podjetniškega centra Pegasus, je bilo slišati kar nekaj besed o težavah, ki lahko nastanejo ob srečanju dveh generacij. Sabina Sobočan, ki je od očeta prevzela vodenje podjetja Varis Lendava, je zbranim povedala, da gre za zaupanje. Starejši svojim naslednikom morajo zaupati, čeprav mlajši podjetje vodijo drugače. Gre za nove ideje, novo energijo ter nov način vodenja kolektiva. Če je nekaj drugače, pa še ne pomeni, da je slabše od dela, ki so ga opravile starejše generacije. Velja tudi obratno. 

Ob tem ji je prikimal Robert Ličen iz omenjenega podjetniškega centra. Poudaril je, da zgodba staršev še ni zgodba njihovih otrok. Treba jih je razumeti, da si želijo ustvariti svojo življenjsko in poslovno zgodbo. 

Da je tako, meni tudi Janez Koprivec iz podjetja Siliko. Opozarja, da si mora otrok želeti prevzeti podjetje. Ima štiri otroke in nobeden izmed njih trenutno nima interesa prevzeti podjetja v vodenje, čeprav sta dva izmed njih v podjetju trenutno tudi zaposlena. Za svoje podjetje, ki zaposluje preko 500 ljudi in svoj uspeh pripisuje dobremu razvojnemu oddelku ter dobrim sodelavcem, tako išče zunanjega vodjo, saj je, kot pravi sam, pomembno, da druga generacija svoje delo opravlja z veseljem in po lastni volji ter ne iz občutka dolžnosti do družinskega podjetja.

Družinsko podjetje
Družinsko podjetjeFOTO: iStock

Jernej Duler iz podjetja Duler in njegova družina pa so se soočali z izzivom, kako urediti lastniške in upravljavske odnose v podjetju. Tako so po večletnem dogovarjanju prišli do sklepa, da je najbolje, da le eden izmed sinov prevzame obe, tako lastniško kot upravljavsko funkcijo in tako sedaj Jernej uspešno vodi podjetje naprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861