Največji ameriški avtomobilski gigant Ford Motors je zaposlenim sporočil, da bodo zaradi epidemije novega koronavirusa delali od doma, in sicer vse do junija 2021, poročajo tuji mediji.
Delavci, ki jim delovne naloge to dopuščajo, od doma delajo že od marca.
Gre za kar veliko število zaposlenih, ki bodo delo opravljali v domačem okolju - 32.000.
Sicer pa se vse več delodajalcev odloča, da zaposlenim omogoči, delo od doma ali na daljavo. Gre za ukrepe, s katerimi želijo zaščititi tako zdravje delavcev, kot delovanje podjetja. Vodstva se namreč zavedajo, da bi se ob morebitnem vnosu virusa v podjetje okužbe hitro širile, zaposleni bi zbolevali, delo bi obstalo, podjetje bi beležilo minuse ...

Tega se zaveda tudi vse več držav, ki skušajo delovno-pravno zakonodajo na tem področju čim hitreje prilagoditi trenutnim razmeram. Tako so na primer v Nemčiji pripravili osnutek zakona o delu na daljavo. Po tem zakonu bi imel vsak redno zaposleni pravico, da do 24 dni na leto dela od doma oz. na daljavo - seveda, če mu delovne naloge to dopuščajo.
Tudi pri nas je vse več pogovorov o tem, kako bi uredili zakonsko plat dela od doma, kateremu je naklonjen tudi minister za delo Janez Cigler Kralj. Že marca se je na nove razmere prilagodil inšpektorat za delo, ki je spremenil način beleženja dela od doma. Delodajalcem tako ni več potrebno za vsakega delavca posebej oddati prijave, temveč jo odda kot podjetje - eno za vse zaposlene, ki delajo od doma.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV