
Na Finskem, ki ima 5,5 milijona prebivalcev, se z epidemijo novega koronavirusa uspešno spopadajo. Sprejeli so številne omejitve, Banka Finske pa je sporočila, da bo zaradi krize BDP občutno manjši. Če bodo sprejeti ukrepi v veljavi več kot tri mesece, bi beležili okoli 5-odstotni padec obsega BDP, v najhujšem scenariju pa napovedujejo celo več kot 10-odstotno krčenje BDP.
V državi sicer vlada optimizem, saj jim gre v boju zoper novi koronavirus dobro. Že razmišljajo, kako in kdaj bi lahko začeli sproščati ukrepe, jasno pa je, da bo to morda mogoče prav v času poletnih dopustov. A delodajalci so takoj povedali, da zaposleni ne morejo računati na izrabo letnega dopusta, saj bo to čas za vnovični zagon in reševanje gospodarstva. Zaposleni bodo morali delati, dopust pa naj bi preložili na kasnejše datume, menijo delodajalci. Finska vlada ima pooblastila, da sprejme posebne ukrepe, kar se tiče izrabe letnih dopustov. Ali bo to tudi storila, še ni jasno.
Kakšni so odzivi delavcev, še ni znano, je pa jasno, da s koncem epidemije težave ne bodo izginile.
Pri nas v Sloveniji številni nestrpno čakajo, da bo ukrepov konec ter da se bodo lahko odpravili na dopuste, večina kar na hrvaško morje, saj imajo tam ali vikende ali prikolice. Seveda pa ne razmišljajo o tem, ali bo to letos sploh izvedljivo. Vse je namreč odvisno od epidemioloških razmer v posamični državi in tudi od zahtev delodajalcev.
Komentarji (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV