"Gree je moje življenje," je povedala 63-letna direktorica kitajskega podjetja Gree Electric Appliances Dong Mingzhu. Gre za najbogatejšo in najvplivnejšo podjetnico na Kitajskem.
Njen uspeh je velik, a odprto je spregovorila tudi o zasebnem življenju. Soprog je umrl, ko je njun sin imel komaj dve leti. Od takrat je samska.
Leta 1994 se je zaposlila kot prodajni zastopnik podjetja Gree. Na vseh potovanjih jo je spremljal sin. Odločena, da jima omogoči dostojno življenje, je dosegala izvrstne rezultate v prodaji. Počasi se je vzpenjala po lestvici napredovanj in maja 2012 pristala na vrhu. V času njenega vodstva se je vrednost delnic podjetja, ki zaposluje 78.000 delavcev, podvojila. Podjetje naj bi bilo vredno okoli 22 milijard ameriških dolarjev.
Cena uspeha
Mingzhu je novinarjem razkrila, da v 26 letih ni šla nikoli na dopust. Prav tako se ne udeležuje družinskih srečanj. Nikoli ni bila na podelitvi spričeval svojega sina.
Z močjo pridejo tudi odgovornosti in žrtvovanja. "Nimam prijateljev, saj jih ne morem imeti," je dejala na nekem poslovne posvetu, dodala pa je tudi, da gre v tem primeru za osamljenost.
Je pa v preteklosti že večkrat poudarila, da se za svoja dejanja nima namena opravičevati. Vse kar dela, dela zato, ker želi ustvariti boljši svet. Kitajski novinarji so ji namreč večkrat očitali, da zapostavlja svojega sina.
Redki so, ki so za kariero pripravljeni žrtvovati tudi svoje zasebno življenje.
Tako so lani v Franciji uzakonili t.i. pravico, da se odklopite. Z drugimi besedami, protizakonito je, če vam delodajalec pošlje elektronska sporočila po koncu vaše službe oziroma izven vašega delovnega časa. Francija je prva, ki je to uzakonila na ravni celotne države, medtem ko se podobnih ukrepov že poslužujejo v različnih evropskih državah, a le na regionalni ravni.
Pravica, da se odklopite, je bila delavcem dana, da bi zmanjšali stres in druge pritiske, ki so jim izpostavljeni na delovnem mestu. Zdravstveni podatki so namreč razkrili, da so zaposleni psihološko zelo obremenjeni v svojih službah, ker so prisiljeni spremljati delo tudi od doma in med koncem tedna, pa sploh ne doživijo pravega odklopa in sprostitve od napornega dela.
Kot je dejal Benoit Hamon, predstavnik francoske skupščine, vse študije kažejo, da so zaposleni danes v službi veliko bolj pod stresom, prav tako imajo na voljo vedno manj dni, ko se dejansko lahko odklopijo od službe. "Zaposleni fizično zapustijo pisarno, a svojega dela ne. Kot psi na vrvici ostajajo privezani na svojo službo s pomočjo neke vrste elektronskega povodca," pravi Hamon.
Zganili so se tudi Japonci
Japonske raziskave so pokazale, da 21,3 odstotka japonskih uslužbencev vsak teden v povprečju opravi 49 delovnih ur ali več. To je občutno nad povprečjem ZDA, kjer ta delež znaša 16,4 odstotka uslužbencev. V Veliki Britaniji je medtem takšnih zaposlenih 12,5 odstotka, v Franciji pa 10,4 odstotka.
Oblasti so med zaposlenimi zabeležile velik porast samomorov in prezgodnjih nenadnih smrti. Po podatkih vlade, vsako leto zaradi izgorelosti beležijo okoli 2000 smrti. To je jasen klic k potrebi po drastičnih spremembah delovne kulture, je januarja letos sporočila japonska vlada. Naznanila je sveženj ukrepov, s katerimi bi radi omejili količino dela oziroma nadur na delovnih mestih.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV