Cekin.si
Kako do prve zaposlitve v Evropski uniji?

Prva zaposlitev

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji

Špela Zupan
08. 09. 2022 09.01
0

Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Slovenski državljani imamo prost vstop na trg dela v državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švice, kar pomeni, da mladi za zaposlitev v evropskem prostoru ne potrebujejo posebnih delovnih dovoljenj. "Tuji delodajalci jih zaposlijo v skladu z delovno-pravno zakonodajo države, v kateri se zaposlujejo. Pomembno je, da niso na nikakršen način diskriminirani oziroma drugače obravnavani kot državljani tiste države članice," je poudarila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Sicer ni zbranih podatkov o točnem številu mladih Slovencev, ki se odločijo poiskati prvo zaposlitev zunaj Slovenije v eni izmed članic Evropske unije, a po njenih izkušnjah prihajajo iz različnih zaposlitev in prevladujejo mladi do 35. leta z visoko izobrazbo s področja ekonomije, jezikoslovja, prevajalstva, grafičnega oblikovanja in arhitekture. Razlogov, zakaj prvo službo iščejo v Evropski uniji, je več in se razlikujejo od posameznika do posameznika.

"Prednost iskanja zaposlitve v tujini je gotovo v pridobivanju novih, dobrih mednarodnih izkušenj, preizkusu svojih sposobnosti in spretnosti na tujih trgih, v mednarodnem okolju, v pridobivanju novih poznanstev. Morda je razlog tudi večja osamosvojitev, ker si v tujini sam in odvisen predvsem od svoje iznajdljivosti. Zagotovo pa je iskanje v tujini za mlade večji izziv kot zaposlitev doma, kjer imajo svojo socialno mrežo, bolje poznajo trg dela, podjetja in institucije ter jim ni treba iskati nove namestitve," je naštela.

Na kaj vse je treba biti pozoren pri iskanju zaposlitve?

Svetovalka Mateja Grazjar priporoča, naj mladi, ki iščejo prvo službo zunaj Slovenije v Evropski uniji, najprej razmislijo, v kateri državi bi želeli poiskati zaposlitev in zakaj. Raziščejo naj trg dela v državi, v katero odhajajo, da se čim bolje pripravijo na odhod. 

Pripravijo naj si dober mednarodni življenjepis in pregledajo prosta delovna mesta na Evropskem portalu zaposlitvenih možnosti, kjer so informacije glede preselitve, delovnih pogojev, pogojev prijave prebivanja, o pripravi življenjepisa, delovno-pravni zakonodaji posamezne države. V pomoč pri zbiranju informacij so lahko tudi EURES svetovalci, dodatne možnosti prostih delovnih mest pa lahko iščejo na mednarodnih spletnih zaposlitvenih sejmih.

Pri iskanju zaposlitve je treba biti pozoren in preveriti vrsto stvari. "Pomembno je, da v primeru zaposlitve sklenejo ustrezno pogodbo o zaposlitvi. Včasih gre za plačano/neplačano prakso – kandidate opozorimo, da take pogodbe ne vključujejo vseh zavarovanj, temveč običajno samo zavarovanje za primer nesreče pri delu. Posebne so denimo tudi "au-pair" pogodbe, tako da je res pomembno, da mladi vedo, v kakšno delovno razmerje vstopajo," je izpostavila. 

Treba se je torej prepričati, da gre za preverjen oglas in delodajalca; ob morebitnih dvomih se lahko mladi obrnejo na EURES svetovalce v tujini ali delodajalca tudi sami preverijo preko Evropskega poslovnega imenika.

Kako do prve zaposlitve v Evropski uniji?
Kako do prve zaposlitve v Evropski uniji?FOTO: iStock

Ob vsem pa je seveda pred selitvijo ključno poiskati primerno namestitev; v nekaterih zahodnih državah zna biti stanovanje zelo drago in smiselno si ga je s kom deliti ali iskati druge cenejše možnosti bivanja. "Preselitev zahteva kar nekaj finančnih sredstev in kljub naši pomoči je dobro imeti vsaj v začetku nekaj prihrankov, za recimo prve tri mesece bivanja, najemnine, prevoz, odvisno, kako draga je država, v katero gredo," priporoča. Tukaj je dobro vedeti, da je v okviru EURES mogoče koristiti še finančno pomoč ob preselitvi. Eden od osnovnih pogojev je, da mladi najdejo delodajalca v tujini, ki bi jih redno zaposlil za polni ali krajši delovni čas vsaj za obdobje šestih mesecev (ne velja za zaposlitve v Švici). Kandidati lahko prav tako koristijo pomoč ob odhodu na zaposlitveni razgovor, ob preselitvi, za priznavanje izobrazbe in za posebne potrebe, je nanizala.

Mladi naj obenem preverijo, ali so potrebna dodatna dokazila o izobrazbi. Glede priznavanj diplom je namreč razlika med reguliranimi in nereguliranimi poklici; vsaka država ima svoj seznam reguliranih poklicev s pogoji priznavanja in vse informacije so zbrane TUKAJ, medtem ko je za določene poklice mogoče pridobiti Evropsko poklicno izkaznico. "Za reguliran poklic, kot so na primer medicinske sestre, zdravniki, učitelji, socialni delavci, nadzorniki gradbišč, morajo kandidati pred zaposlitvijo pridobiti priznavanje poklicne kvalifikacije v tujini," je pojasnila. Pridobitev priznavanja kvalifikacije je torej pri reguliranih poklicih ključen pogoj za zaposlitev in "tuji delodajalci vedo, da na določena delovna mesta ne smejo zaposliti brez predhodnega priznavanja kvalifikacije".

Za ostale neregulirane poklice je načeloma dovolj že diploma, pridobljena v Sloveniji, če pa želi imeti kandidat ali delodajalec še uradno mnenje glede primerljivosti izobrazbe v drugi državi, so za vrednotenje izobrazbe pristojni centri ENIC-NARIC. "Postopek vrednotenja izobrazbe ob nereguliranih poklicih ni nujen pogoj za zaposlitev, vendar ga tuji delodajalci včasih želijo predvsem zaradi lažje umestitve osebe v sistemizacijo delovnih mest," je obrazložila svetovalka.

Na voljo so delavnice za predpripravo

Na EURES so pripravili veliko dodatnih delavnic, seminarjev in svetovanj, v katere se lahko mladi vključijo pred odhodom, na dogodke pa se lahko prijavijo preko spleta. "Delavnice izvajamo tudi v sodelovanju s Kariernimi centri vseh štirih Univerz, tako da mladi že v času študija spoznajo naše storitve," je izpostavila in dodala, da si prizadevajo še za vrnitev mladih nazaj. "V želji, da bi se mladi po izkušnji v tujini vrnili, smo razvili prav posebno delavnico "Vrnitev v Slovenijo po zaposlitvi v tujini", ki jo izvajamo po potrebi," je pojasnila.

Dobra priprava za morebiten kasnejši odhod v tujino so tudi njihovi drugi programi, med katerimi je svetovalka izpostavila Nacionalno shemo mobilnosti. Gre za priložnost, da se mladi do 35 let vključijo v pridobitev delovno-učne izkušnje v tujini. Program, ki trenutno poteka v Nemčiji, je zasnovan tako, da se prva dva meseca osebe pripravljajo na mobilnost, sledi dvomesečno bivanje v državi, po vrnitvi jih še dva meseca spremljajo, pri čemer stroške pokrije EURES. "Ne gre za zaposlitev, temveč imajo mladi možnost pridobiti izkušnjo v tujini in se preizkusiti pri tujem delodajalcu," je razložila. Naslednji poziv k prijavi bo predvidoma aprila 2022.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861